Persze azért nem kell teljesen lemondani a finomságról, aminek a kávérajongók már az illatától szélesebb mosolyt villantanak, de a finom aroma mellet van egyéb számos pozitív tulajdonsága is a feketének. Egy csészényi 40–80 milligramm koffeint tartalmaz, ez jó hatással van a depresszív hangulatunkra, növeli a memóriánk kapacitását, elűzi a fáradtságot. Van, akinek a fejfájását csökkenti. Tudósok bebizonyították, hogy a kávé a feltételes reflexekre is jó hatással van, gyorsabban reagálunk tőle. Mellette szól még, hogy szívünkre is jó hatással van, sőt, állítólag az izmainkra is! A kávé javítja és erősíti az izmok összehúzó képességét. Szóval a kávé jó, de csakis mértékkel. Napi két-három csészényi fekete boldogság presszókávé vagy egy tejes verzió formájában még belefér, de e felett már nem ajánlott fogyasztani. Szívdobogást, alvászavarokat, gyomorfájást, fejfájást okozhat.
Egyébként a kávészünet – bár a főnökök rémálma – valójában egyáltalán nem elpazarolt idő.
Séta
Mielőtt legurítanánk a következő adag kávét, menjünk egyet sétálni. Tíz-húsz perc a friss levegőn, és újabb lendületet kapunk a munka folytatásához. Nem kell, hogy a séta feltétlenül szünetet jelentsen, akár az aktuális meetinget is letudhatjuk ezalatt, ma már egyre népszerűbb, hogy nem az iroda falai között zajlik minden egyeztetés. Egy laza séta alatt kreatívabban működik az agy. Tehát kávé helyett napfény és friss levegő az első ajánlatunk – és még a stressz leküzdésében is segít.
Nassolás, tea
Ha az asztalunkhoz köt a munka, de kellene valami, ami kicsit felturbóz, vessük be az egészséges nassolnivalókat. Aszalt szilva, olajos magvak, egy alma: mind vitamin és energia pár falat segítségével. A tea is remek alternatíva lehet, a fekete tea bár legalább annyi koffeint tartalmaz mint a kávé, sokkal lassabban ürül ki a szervezetből, így a hatása is tovább tart. A zöld tea ebből a szempontból kockázatmentesebb megoldás, és élénkítő hatása nagyon jó.
Víz, víz, víz
A vízfogyasztás fontosságát már sokat, sokszor leírták, de nem lehet eleget hangsúlyozni. Ha eleget iszunk, jobban forog az agy, frissebbek a gondolataink, nem küldenek padlóra a dehidratáltság tipikus tünetei, a fejfájás, a fáradtság, lankadtság. Ha nem iszunk eleget, a koncentrációs képességünk is katasztrofális lehet. A 2,5-3 liter folyadék, elsősorban víz, lenne az optimális, de ha eddig csak egy-két pohárral küzdöttünk le egy nap, ne akarjuk azonnal a két másfél literes palacknyit letudni, csak fokozatosan, napról napra emeljük a mennyiséget.
Ma már majd minden irodában van automata vízadagoló, álljunk fel óránként egy pohár vízért. Amellett, hogy jó átmozgatni a tagjainkat, környezetkímélő megoldás is, hiszen nem vesszük kartonszámra az előre palackozott italokat.
Tehát kávé nélkül is van élet (ezt e sorok írója se nagyon hiszi, de tudósok állítják), a kialvatlanság, fáradtság ellen érdemes mást is bevetni.