Választani kell: munka vagy gyerek?

Világszerte gondot jelent a dolgozó vagy dolgozni kívánó szülők számára, hogy gyermekeik számára megfelelő gondozást biztosítsanak - állítja a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legújabb tanulmánya.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A meglévő gyermekgondozási szolgáltatások a legtöbb országban messze nem tudják kielégíteni a munkavállalók és a munkáltatók igényeit. Különösen a 3 év alatti gyerekek számára hiányoznak a minőségi gyermekgondozási szolgáltatások a világon szinte mindenhol, ezért egy kisgyerek teljes munkaidős ellátása többe kerülhet, mint az egyetem. Pedig a megfelelő gyermekgondozási formák hiánya komoly hatást gyakorol a nők munkaerő-piaci részvételére és a nemek egyenjogúságának érvényesülésére. Emellett kihat a munkahelyi termelékenységre, a gazdasági fejlődésre, a gyermek fejlődésére, valamint a családok és így a teljes társadalom jólétére.

Magyarországon is a 3 éven aluli gyermekeket nevelő szülők számára nyújtott napközbeni ellátási formák hiánya jelenti a gyermekjóléti ellátások fő problémáját - állítja Tardos Katalin a magyar helyzetről szóló rész szerzője. A bölcsődéknek nyújtott állami támogatások ellenére a legtöbb kistelepülés önkormányzata nincs abban a helyzetben, hogy ilyen típusú intézményeket finanszírozzon. A családi napközik egy alternatív és rugalmasabb típusú gyermekgondozási szolgáltatást nyújtanak, mint a bölcsődék. Mindazonáltal, a viszonylag alacsony állami támogatás és az, hogy a helyi önkormányzatok vonakodnak pénzügyi támogatást nyújtani a családi napközik számára, jelentős mértékben korlátozza ezen intézménytípus népszerűségét mind a potenciális szolgáltatók, mind az ügyfelek körében.

Otthon ragadnak a nők

Gyakran a gyermekgondozási ellátások hiánya akadályozza meg a nők visszatérését a munkaerőpiacra. Egy, a Magyar Központi Statisztikai Hivatal által 2005-ben végzett felmérés arra a következtetésre jutott, hogy az inaktív és 15 évnél fiatalabb gyermekeket nevelő szülők 39 százalékának volt problémája a gyermekgondozási ellátásokkal kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy ezek a szülők nem képesek dolgozni, hiába szeretnének, mert nincs elegendő férőhely, vagy nem tudják megfizetni az általuk igényelt gyermekgondozási szolgáltatást. A helyzet a falvakban élő anyák esetében a legkritikusabb. Nagyon gyakran az egyetlen megoldás az, hogy az anyák inaktívak maradnak, és a gyermekgondozási támogatási rendszerre támaszkodnak a gyermek 3 éves koráig. Ez jelentős akadályt jelent a nők számára, mivel foglalkoztathatósági esélyük csökken, és a munkaerőpiacra történő visszatérés nehezebbé válik számukra.

Ennek is tulajdonítható, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben egyértelműen csökkent a nők foglalkoztatási aránya, és más fejlett országokkal összehasonlítva ez a ráta kifejezetten alacsony a kisgyermekes nők körében.

Kevés családanya dolgozik Magyarországon

Általában véve Magyarországon a női foglalkoztatási ráta az 1990-ben mért 57,3 százalékról 51 százalékra csökkent 2007-re (összehasonlítva a férfiak körében mért 64 százalékkal). A 3 év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája meglehetősen alacsony, 11 százalék Magyarországon az 57,5 százalékos OECD átlaggal összehasonlítva. 3-5 éves gyermekeket nevelő anyák esetében a foglalkoztatási arány 46 százalék Magyarországon, míg ez a ráta 61,8 százalék az OECD átlagában. Ez az előbbinél kisebb, de mégis jelentős különbség annak ellenére, hogy az ebbe a korcsoportba tartozó gyermekek 90 százaléka számára áll rendelkezésre óvodai férőhely. Végezetül, az OECD átlag és Magyarország közötti foglalkoztatási különbség csökken, de nem tűnik el, miután a gyermekek elérik az általános iskolás kort (67 százalék szemben a magyarországi 60 százalékkal).

Az ILO idézett tanulmánya áttekinti, hogy milyen nemzeti megoldások és munkahelyi kezdeményezések születtek a gyermekgondozás problémájára, s ezek milyen hatást gyakorolnak a dolgozó szülőkre. Tíz országtanulmány készült a helyzet áttekintésére (köztük Magyarországról), hangsúlyozva a partnerség és az együttműködés fontosságát.

Jó vállalati gyakorlatok

Tardos Katalin öt vállalat jó gyakorlatát is bemutatja melyek a dolgozók gyermekellátási problémáinak megkönnyítésére születtek. Ezek közül hárman a szocialista korszakból örökölt gyermekellátási szolgáltatásaikat modernizálták: ilyen a Richter Gedeon, Magyar Posta és a Magyar Tudományos Akadémia, míg a következő vállalatok új kezdeményezéseket vezettek be: IBM Hungary és Magyar Telekom. Érdekes, hogy a fenti öt vállalat közül négy támogatást nyújt a munkavállalók iskoláskorú gyermekeinek nyári táboroztatásához, és ezzel egy olyan igényt elégítenek ki, amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak a gyermekellátással kapcsolatos kezdeményezések során - fejezi be Tardos Katalin a hazai áttekintést.

HR Portál

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo