A jelentés górcső alá veszi az elvándorlás, nemek közötti egyenlőség és a fiatal generációk szerepét Európa és Közép-Ázsia fenntartható fejlődésében, élelmezési és táplálkozási helyzetében. Globális összehasonlításban a befogadott migránsok számát tekintve a térség a második helyen van: az összesen 258 millió nemzetközi bevándorlóból 78 millió él itt (2017-es adatok).
Az elvándorlás – történjen országhatáron belül vagy azt átlépve – lehetőséget kínál a fejlődésre. Az elmúlt években a külföldre vándoroltak hazautalásai családok millióit emelték ki a szegénységből és éhezésből. A tavalyi évben mintegy 44 milliárd dollár érkezett térségünkbe ilyen forrásból. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint tavaly 636 800 magyar állampolgár élt külföldön. Az ő hazautalásaik a bruttó hazai termék (GDP) 3,3%-nak felelt meg. (Ugyanakkor a kivándorlás valószínűleg már elérte a csúcspontját, megkezdődhet
Többségükben nők és fiatal felnőttek hagyják el lakóhelyüket, főleg jobb megélhetést keresve. Európában és Közép-Ázsiában a migránsok 52%-a nő, ami jelentős hatással van a családi és társadalmi dinamikára, a gyermekek, idősek és támogatásra szorulók mindennapjaira.
Az elemzés számos példát is bemutat olyan intézkedésekre, melyek a migráció az élelmezésbiztonságra gyakorolt negatív hatását hivatottak csökkenteni, sőt, a benne rejlő lehetőségeket kihasználva a fejlődést elősegíteni. Ezek között van, ami a bevándorlók hazatérését segíti, illetve olyan is, amely egy eddig kiaknázatlan területet, vagyis a vidék fejlődését támogatja a kényszerből elmenekültek megélhetésének javításával.
A teljes jelentés angol nyelven innen letölthető!