Princzinger Péter, a MTSZA kuratóriumának elnöke elmondta: az új ágazati ernyőszervezetet a turizmus területén működő 11 szakmai szervezet hozta létre, a magyar turizmus minőségi fejlődése, a modern magyar turizmus megteremtése érdekében.
A frissen megalakult szövetségbe az elmúlt hetekben további 11 turisztikai szervezet lépett be, 6 felvétele pedig folyamatban van, erről márciusban dönthetnek. Az új szövetség az ágazatban működő 2000 magánvállalkozáson keresztül a hazai turizmus teljes vertikumát lefedi – tette hozzá.
Erdei Bálint, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke elmondta: a tavalyi eredmények alapján a beutaztatás és a kiutaztatás területén is az utazási kedv és a turisták számának növekedésére számítanak 2018-ban.
A MUISZ mintegy 200 tagirodája évente 170-180 milliárd forintos forgalmat bonyolít, a szervezett turizmus 82 százalékát fedi le. A tavalyi átlagosan 5 százalékos forgalomnövekedést biztatónak nevezte,
A szervezet elemzése szerint Budapest komoly gyengesége, hogy
hiányzik a repülőtéri közvetlen kötöttpályás összeköttetés a belvárossal, és a pályaudvarok felújításra szorulnak.A szakember fontosnak nevezte a magas költésű, színvonalas programok iránt érdeklődő egyéni és csoportos utazók Magyarországra csábítását, és átlagos tartózkodási idejük növelését. Megjegyezte, hogy tagjaik visszajelzése alapján hiány van a 300-400 szobás, 3-4 csillagos szállodából Budapesten főleg csoportok elhelyezéséhez.
Problémát jelent, hogy a csoportok engedéllyel nem rendelkező idegenvezetőkkel járják körbe a várost, és nincs ellenőrzés. Az érdekképviseletek vezetői szerint a turistabuszok behajtási korlátozása várható a Budai Várban, ami megoldhatatlan problémát jelent a szervezett, buszos turizmus számára.