A bruttó átlagkereset a 25 év alattiak körében 278 600, a 25–54 évesek esetében 375 900, míg az 54 év felettieknél 355 000 forint volt. Az átlagkereset növekedése az egyes korcsoportokban rendre 16,5 11,2, illetve 10,8% volt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Mit mond a szakértő?
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint a 2020-as év első adatközlése kedvezően alakult. Októberben is kétszámjegyű bérnövekedést mért a KSH, egészen pontosan 11.6 százalékkal emelkedtek éves alapon a bérek mind bruttó, mind nettó tekintetben. Az előző hónaphoz képest minimálisan lassult a bérdinamika. Ebben mindkét fő szektor szerepet játszott, ugyanis úgy a költségvetési szektorban, mint a versenyszférában egytized százalékkal mérséklődött a bérnövekedés üteme. A költségvetési szférában dolgozók keresete 11,7 százalékkal nőtt, amit elsősorban a közigazgatásban dolgozók 17 százalékos béremelkedése segített. A versenyszféra esetében 11,5 százalékos bérnövekedésről számolhatunk be, ám egyes szektorokban átlag feletti bérnövekedést jegyezhettünk fel – fogalmazott az elemző.
A legjelentősebb növekményt a mezőgazdaság mutatta fel, de 12 százalék felett nőttek a bérek például a feldolgozóipari dolgozók esetében és az építőiparban is. Az elemző szerint a szociális hozzájárulási adó évközbeni csökkentése, az állami szféra egyes területeit érintő bérmegállapodások és a munkaerőhiány együttese tartja még mindig kétszámjegyű szinten a bérnövekedést. Ez várhatóan a 2019-es év utolsó két hónapjában is kitart majd, de 2020-ban már egyszámjegyűre lassulhat a bérdinamika. Ennek főbb meghatározói a 8 százalékos minimálbér-emelés és a munkaerőhiány kis mértékű mérséklődése. Ugyanakkor könnyen lehet, hogy év közben bejelentenek újabb bérrendezéseket a közszférában, így egyáltalán nem zárható ki, hogy idén is 10 százalék felett emelkedjenek a bérek – tette hozzá.