A magyarok nem a jól megérdemelt, gondtalan pihenés időszakaként tekintenek nyugdíjas éveikre – derül ki a Groupama Biztosító megbízásából a GfK Hungária Piackutató Intézet által készült felmérésből. A megkérdezettek mindössze negyede várja, hogy nyugdíjba vonulhasson. Tekintettel arra, hogy a kutatás elsősorban a középkorúak attitűdjeit vizsgálta, igen nagy hatása van az eredményre annak, hogy a válaszadók még túl távolinak érzik nyugdíjas éveiket, emellett meglehetősen bizalmatlanok is jövőjükkel kapcsolatban.
Nem szeretnénk hintaszékben pihenni
Bár nem vágyunk arra, hogy nyugdíjba menjünk, konkrét elképzeléseink vannak arról, hogyan fogunk élni, milyen egészségi állapotban leszünk, és hány unokát szeretnénk nyugdíjas korunkra. A válaszadók alapvetően modern és utazgató nagyszülőként gondolnak időskori önmagukra.
A megkérdezett középkorúak később sem szeretnének felhagyni jelenlegi fiatalos életvitelükkel, a válaszadók csupán 5 százaléka tervezi, hogy idős korában más nyugdíjasokkal is össze fog járni barátkozni, és csupán 1 százalékuk hiszi azt, hogy nyugdíjasotthonban fogja tölteni élete utolsó évtizedeit.
Utazás és extrém sportok a bakancslistán
A jelenlegi fiataloknak és középkorúaknak utazási álmait, vágyait nyugdíjas éveikre vonatkoztatva nem mutatható ki változás a 2013-as adatfelvételhez képest.
Egészségre és legalább négy unokára vágyunk
A válaszadók 74 százaléka szerint lesz majd olyan a környezetében, aki támogatni fogja. Ennek azonban nem majdani egészségügyi állapota miatt látja szükségességét, hiszen a lakosság 64 százaléka remek egészségi állapotban bízik, 56 százalékuk pedig kifejezetten hosszú nyugdíjas évekre számít.
A megkérdezettek 65 százaléka reméli, hogy lesz unokája, sőt nem is egy, legalább négy. Aki pedig unokák körében látja boldog időskori önmagát, szeretne a közvetlen környezetükben is élni, de minimum ugyanabban az országban. A trendeket figyelembe véve az emberek 27 százaléka gondolja úgy, hogy majdani unokái közül biztosan lesz olyan, aki külföldön fog élni.
Akár egy városban, akár messzebb lakik is majd az unoka, szeretnénk őt anyagilag is támogatni. És, hogy hogyan? A válaszadók leendő unokáikat átlagosan havonta összesen 40 ezer forinttal szeretnék támogatni, azonban az optimista költekezés gondolatát árnyékolja, hogy a többség attól tart, erre talán nem lesz lehetősége nyugdíjasként.
De mit teszünk mindezért?
A válaszadók szerint a szép nyugdíjas évekért a többség (53%-uk) aktívan tesz is, próbálja megteremteni az anyagi biztonságot, fontosnak tartja az egészséget, így 52 százalékuk odafigyel életmódjára is. A többség úgy gondolja, nyugdíjasként is dolgozni fog, részben mivel rá lesz szorulva (53%), részben pedig azért, hogy aktív maradhasson (56%).
„A kutatás egyértelműen kimutatta, hogy boldog és eseménydús nyugdíjas években reménykedünk. Annak érdekében, hogy az emberek elérjék nyugdíjas éveikre tervezett és vágyott céljaikat, minél hamarabb meg kell tenniük az első lépést, legyen szó egészségükről vagy megfelelő anyagi biztonságukról” – emelte ki Pásztor Ildikó, a Groupama Biztosító értékesítés támogatási főosztályvezetője.