Nyugdíjasként fityiszt mutatnánk a hintaszéknek

A magyarok nem a jól megérdemelt, gondtalan pihenés időszakaként tekintenek nyugdíjas éveikre: sok unokát, aktív életet szeretnének. Az emberek 27 százaléka gondolja úgy, hogy majdani unokái közül biztosan lesz olyan, aki külföldön fog élni. Tizedük az ejtőernyős ugrást is szeretné kipróbálni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aktív idős emberként gondolunk magunkra
Kép:Pixabay

A magyarok nem a jól megérdemelt, gondtalan pihenés időszakaként tekintenek nyugdíjas éveikre – derül ki a Groupama Biztosító megbízásából a GfK Hungária Piackutató Intézet által készült felmérésből. A megkérdezettek mindössze negyede várja, hogy nyugdíjba vonulhasson. Tekintettel arra, hogy a kutatás elsősorban a középkorúak attitűdjeit vizsgálta, igen nagy hatása van az eredményre annak, hogy a válaszadók még túl távolinak érzik nyugdíjas éveiket, emellett meglehetősen bizalmatlanok is jövőjükkel kapcsolatban.

Nem szeretnénk hintaszékben pihenni

Bár nem vágyunk arra, hogy nyugdíjba menjünk, konkrét elképzeléseink vannak arról, hogyan fogunk élni, milyen egészségi állapotban leszünk, és hány unokát szeretnénk nyugdíjas korunkra. A válaszadók alapvetően modern és utazgató nagyszülőként gondolnak időskori önmagukra.

A megkérdezett középkorúak később sem szeretnének felhagyni jelenlegi fiatalos életvitelükkel, a válaszadók csupán 5 százaléka tervezi, hogy idős korában más nyugdíjasokkal is össze fog járni barátkozni, és csupán 1 százalékuk hiszi azt, hogy nyugdíjasotthonban fogja tölteni élete utolsó évtizedeit.

Utazás és extrém sportok a bakancslistán

A jelenlegi fiataloknak és középkorúaknak utazási álmait, vágyait nyugdíjas éveikre vonatkoztatva nem mutatható ki változás a 2013-as adatfelvételhez képest.

Nagyon féltjük a nyugdíjunkat – és van is rá okunk
A nyugdíjcélú megtakarítások elértéktelenedése és a meglévő nyugdíjcélú megtakarításokkal kapcsolatos állami beavatkozásokkal szemben markáns aggodalom mutatkozik – derül ki a magyarok biztonságérzetét vizsgáló átfogó felmérésből. Az emberek mindössze 2 százaléka gondolja úgy, hogy kényelmesen meg tud élni az állami nyugdíjából a jövőben.
A magyar lakosság kívánságlistáján továbbra is az utazás áll, 51 százalékuk szeretné autóval bejárni Európát, 46 százalékuk világ körüli utat tervez. Meglepő viszont, hogy körükben jelentős az érdeklődés az extrém sportok iránt, hiszen a válaszadók 9 százaléka jelölte meg az ejtőernyős ugrást nyugdíjas éveire vonatkozó tervei között, és sokan szeretnének majd megtanulni lovagolni, vagy hódítanák meg a világ legmagasabb hegycsúcsait.

Egészségre és legalább négy unokára vágyunk

A válaszadók 74 százaléka szerint lesz majd olyan a környezetében, aki támogatni fogja. Ennek azonban nem majdani egészségügyi állapota miatt látja szükségességét, hiszen a lakosság 64 százaléka remek egészségi állapotban bízik, 56 százalékuk pedig kifejezetten hosszú nyugdíjas évekre számít.

A megkérdezettek 65 százaléka reméli, hogy lesz unokája, sőt nem is egy, legalább négy. Aki pedig unokák körében látja boldog időskori önmagát, szeretne a közvetlen környezetükben is élni, de minimum ugyanabban az országban. A trendeket figyelembe véve az emberek 27 százaléka gondolja úgy, hogy majdani unokái közül biztosan lesz olyan, aki külföldön fog élni.

Akár egy városban, akár messzebb lakik is majd az unoka, szeretnénk őt anyagilag is támogatni. És, hogy hogyan? A válaszadók leendő unokáikat átlagosan havonta összesen 40 ezer forinttal szeretnék támogatni, azonban az optimista költekezés gondolatát árnyékolja, hogy a többség attól tart, erre talán nem lesz lehetősége nyugdíjasként.

De mit teszünk mindezért?

A válaszadók szerint a szép nyugdíjas évekért a többség (53%-uk) aktívan tesz is, próbálja megteremteni az anyagi biztonságot, fontosnak tartja az egészséget, így 52 százalékuk odafigyel életmódjára is. A többség úgy gondolja, nyugdíjasként is dolgozni fog, részben mivel rá lesz szorulva (53%), részben pedig azért, hogy aktív maradhasson (56%).

„A kutatás egyértelműen kimutatta, hogy boldog és eseménydús nyugdíjas években reménykedünk. Annak érdekében, hogy az emberek elérjék nyugdíjas éveikre tervezett és vágyott céljaikat, minél hamarabb meg kell tenniük az első lépést, legyen szó egészségükről vagy megfelelő anyagi biztonságukról” – emelte ki Pásztor Ildikó, a Groupama Biztosító értékesítés támogatási főosztályvezetője.

Hatvanévesen is el kell majd tartani a gyerekeket
A 2011 után született gyerekek harmada – az Európai Bizottság tanulmánya szerint – valószínűleg megéli a 100. életévét. Az elkövetkező évtizedekben a fiatalok kisebbségbe szorulnak az idősebb generációval szemben, akik viszont még akár 60 éves koruk felett is gondoskodnak majd felnőtt gyermekeikről. Erre minden bizonnyal csak pénzügyeik előrelátó megtervezésével válhatnak képessé.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo