Nőtt a reálkereset: átlag 201 ezret keresünk

A reálkereset - a fogyasztói árak 5,1 százalékos növekedése mellett - 2,9 százalékkal emelkedett január-szeptemberben döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változása miatt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal pénteken.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szeptemberben a reálkereset, 3,8 százalékos inflációval számolva 2,2 százalékkal nőtt a 2009. szeptemberihez képest. A versenyszférában a reálkereset 3,4 százalékkal emelkedett, a költségvetésiben pedig az egy évvel korábbival megegyező szinten maradt. Az év első háromnegyedében a bruttó átlagkeresetek 2,4, a nettó 8,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A bruttó átlagkereseten belül a versenyszférában 4,1 százalékkal nőttek, a költségvetés területén - az alacsony keresetű közfoglalkoztatottak számának emelkedése miatt - 1,1 százalékkal elmaradtak az átlagkeresetek 2009 azonos időszakához képest.

A költségvetési szférában dolgozók közfoglalkoztatottak nélkül számított alapilletménye az úgynevezett illetményautomatizmusnak köszönhetően 1,5 százalékkal emelkedett január-szeptemberben az egy évvel korábbival összehasonlítva.

Szeptemberben a havi bruttó átlagkereset 2,3 százalékkal nőtt, a versenyszférában dolgozóké 4,2 százalékkal emelkedett, a költségvetésiben pedig 1,8 százalékkal csökkent a közhasznú, közcélú és közmunka programok keretében foglalkoztatottakkal együtt. Szeptemberben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak rendszeres, prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélküli havi bruttó átlagkeresete 2,4 százalékkal nőtt. A versenyszférában dolgozóké 3,7 százalékkal emelkedett, a költségvetésiben dolgozóké 0,5 százalékkal csökkent. A KSH szerint az első kilenc havi is 2,4 százalékkal bővült. Ebből a versenyszférában dolgozóké 4,0 százalékkal emelkedett, a költségvetésiben dolgozóké viszont 0,9 százalékkal csökkent.

A legtöbbet és a legkevesebbet fizető munkahelyek

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 201.200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 204.500, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 197.200 forint.

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt, itt átlagosan 435.200 forintot lehet havonta keresni, ezt az információ és kommunikáció (371.300 forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (350.900 forint) követte. A legkevesebbet, 122.100 forintot a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (139.200 forint) ágakban dolgozók kerestek.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo