Nemcsak a saját és családjuk, hanem az ország helyzetét tekintve is borúlátóak az idős generáció tagjai. A 70 évesnél idősebbek viszont kedvezőbb véleménnyel vannak mind a saját, mind az ország jelenlegi helyzetéről. Rövidtávon az 50 felettiek fele a jelenleginél is rosszabb gazdasági helyzetet prognosztizál, míg a teljes lakosság esetében ez az arány 47 százalék.
A munkanélküliség alakulását illetően kicsit pozitívabbnak látják a jövőt, mint a teljes felnőtt népesség (23% versus 21%). A negatív közérzet a saját és az ország helyzetének megítélésében annak köszönhető, hogy sokan reáljövedelmük csökkenésére számítanak. Javulást csak hosszútávon várnak, az 50 felettiek 39 százaléka szerint 5 év múlva jobb lesz az ország helyzete.
Magyarországon 3,7 millió 50 feletti él. Az 50 feletti generáció súlya egyre nagyobb a társadalomban, és a nyugdíjrendszer változásai, valamint az életvitel változása miatt ez a generáció aktívabb életet él, mint elődei. Megtakarításait, pénzügyeit tudatosabban menedzseli, többet fogyaszt, többet költ magára.
„Egyértelműen látszik, hogy az 50 felettiek legnagyobb félelmei az egészségi problémákkal és a megélhetési gondokkal kapcsolatosak. Létfontosságú, hogy ne csak a 20 évesek, de az 50 felettiek is rendelkezzenek megtakarítási tervvel a következő 20-30 évükre. A biztos tudás nélkül, hogy honnan tudom kiegészíteni a nyugdíjamat, miből fizetem például az ingatlanom fenntartási költségeit, a pénzügyi közérzet további biztos romlása jelezhető előre. Ez a kutatás is egyértelműen bizonyítja, hogy 50 felett átrendeződnek a prioritások" - tette hozzá Orosz András a DIMENZIÓ Biztosító ügyvezető igazgatója. (A sok kérdőjel mellett számos lehetőség van arra, hogy valaki kiszámítható jövedelemről gondoskodjon maga számára időskorára úgy, hogy aktív korban saját „egyéni számlát" nyit.)
Az 50 feletti korosztály meglehetősen pesszimista a jövőt illetően, míg a teljes lakosság is csak kicsit derűsebben látja az egy évvel későbbi állapotot. Főleg a még dolgozó, aktív idősödők aggódnak a pénzügyi helyzetük miatt. Ennek oka, hogy tízből hatan a reáljövedelmük csökkenésére számítanak (az aktívak kétharmada), és csak az 50 felettiek hatoda bízik abban, hogy jövőre magasabb lesz a család jövedelme (az aktívak 13 százaléka).