Nem vállalhatunk több kockázatot

Pár éven belül eltűnhetnek, vagy gyökeresen átalakulhatnak a ma még meghatározó élet- és vagyonbiztosítási konstrukciók a globális felmelegedés, a technológiai fejlődés vagy a fogyasztói szokások változásának a hatására.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Fotolia

„Az öngondoskodás korábban csak egy divatos hívószó volt, most már viszont egyre inkább kötelezővé válik a háztartások számára. Az átlagos háztartások ugyanis olyan hatalmas kockázati tényezőkkel bírnak, amit egyfelől nem tudnak kigazdálkodni, másfelől nem bízhatnak a szerencsére sem. Az államban pedig nem reménykedhetnek” – hangsúlyozta a Piac & Profitnak Solymár Attila, a Pénzkultúra Alapítvány alapítója.

A biztosítási szakember szerint ugyanis az elöregedő társadalom, a már középtávon is fenntarthatatlan nyugdíjrendszer vagy éppen a klímaváltozás külön-külön is vitathatatlanul fennálló kockázati tényezők, amelyek olyan rizikófaktorral nehezednek a társadalomra, hogy minden háztartás számára eljött a cselekvés órája. „Az ismert trendek és folyamatok a körülményeinkben, az életmódunkban, a viselkedésünkben, a gazdasági és társadalmi környezetünkben, de még a gondolkodásunkban is elemi erejű, mindent átható és egyre gyorsuló változást hoznak” – hívta fel a figyelmet Solymár Attila, aki szerint egy most élő ember teljesen más típusú kockázatokkal néz szembe, mint akár egy nemzedékkel korábban.

Mindennapos katasztrófák

A klímaváltozás például ma már nem kérdés, a jeleit látjuk a mindennapokban. Ha például egy golflabda méretű darabokból álló jégverés teszi tönkre a termést, vagy veri szét a kocsit, akkor a biztosító hivatkozhat katasztrófahelyzetre – és nem fizet. Ez régebben csak százévente fordult elő, de most már akár évente bekövetkezhet olyan extrém időjárási esemény, amelynek hatására a biztosítótársaságoknak módosítaniuk kell a vállalt kockázatokat.

„Az elhúzódó augusztusi hőhullámok és az ezeket követő elementáris erejű viharok közvetlenül is rámutattak a klímaváltozás mindenkit érintő következményeire. (És az idei év még tartogathat kellemetlen meglepetéseket.) A szélsőséges időjárás, az egyre hevesebb viharok miatt várható, hogy egy sima jégverés már nem lesz része egy autó-vagyonbiztosításnak, vagy hogy a ma használt építkezési eljárásokra nem fog kiterjedni egy épületkár-biztosítás” – hívja fel a figyelmet az előre tervezés fontosságára Solymár Attila.

Lesz pénzünk támogatni a szüleinket?
A magyar lakosság 30 százalékának van olyan nyugdíjas hozzátartozója, aki segítségre szorul, és 21 százaléka aktívan részt is vesz idősebb rokona támogatásában. A még aktív szülők felnőtt korú gyermekeinek 63 százaléka úgy véli, nem lesz majd pénze nyugdíjas szülei támogatására.
Hasonló kihívások elé állítja a piacot az exponenciális gyorsasággal fejlődő technika: néhány néhány évvel ezelőtt például elképzelhetetlen lett volna, hogy egy 3D-s nyomtatóval emberi szerveket lehessen előállítani. Viszont a jelenlegi egészségbiztosítási termékek, amelyek az évekkel korábban kialakított statisztikákon alapulnak, már elavultak, és nem fedezik azokat a gyógyászati eljárásokat, amelyek ma már lehetségesek.

„Az egészségügy technológiai fejlődésének következtében például egyes, kritikus gyógykezelések megfizethetetlen árkategóriába kerülnek, amelyet sem egy nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítás, sem egy átlagos háztartás nem lesz képes kigazdálkodni. Ennek következtében a leggazdagabbak mellett csak a megfelelő biztosításokkal rendelkező családoknak lesz módjuk igénybe venni akár külföldön is a leghatékonyabb gyógyítási eljárásokat” – a biztosítási termékeknek ezt a trendet is követnie kell.

Kreatívabbak lesznek a biztosítók

A szakember szerint teljesen új időszámítás kezdődik a biztosítási területen, s ez a trend előbb-utóbb megnyilvánul a biztosítási penetrációban is. A ma még tragikusan alacsony, a Gfk 2013-as adatai szerint a háztartások számát tekintve csak alig 17 százalékos életbiztosítási penetráció lényegesen nőni fog a szakember szerint, és értékében is nagyobb részét alkotja majd a piacnak.

„Az emberek saját maguk fogják felmérni a rájuk leselkedő kockázatokat. Mind a közvetítők, mind az ügyfelek fel fogják ismerni, hogy a biztonság megteremtésének milyen óriási ereje lehet. Ez a biztosítási üzletág boomját vetíti előre, a kereslet lényegesen nagyobb lesz, az ügyfeleknek nagyon konkrét és nagyon határozott elképzeléseik lesznek a biztosítási termékekkel kapcsolatban, és a biztosítók is egyre kreatívabbak lesznek, és érzékenyebben fognak reagálni a piaci változásokra.”

A Pénzkultúra Alapítvány szeptember 18-án rendezi meg a Második Budapesti Életbiztosítási Csúcstalálkozót, az előkészítő megbeszélésen a most elhangzott dilemmákra a legnevesebb nemzetközi tanácsadóktól kapnak majd jövőtervezéssel és a biztonság megteremtésével kapcsolatos válaszokat a résztvevők.

Deficites a magyar társadalom, már egy évtizede
Ahogyan 2006 óta minden évben, idén január elsején is „deficites” lett a hazai öregedési index, ami azt jelenti, hogy a 65 év felettiek aránya meghaladja a 14 év alattiakét. 2015. január elsején már 23 százalékkal többen voltak az idősek a fiataloknál. A mostani nyugdíjasok 70 százaléka már megbánta, hogy nem tett félre a visszavonulását követő évekre. Talán éppen ezért látják most már úgy, hogy a legjobb pénzügyi tanács, amit valaha kaptak, az volt, hogy fiatalon kezdjenek el megtakarítani. Ráadásul sokakat érhet keserű meglepetés, amikor nyugdíjba mennek, ha elterjedt tévhitekre alapozzák, hogy mitől függ majd a nyugdíjuk összege.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo