Maradhatnak a magyarok a britek többsége szerint

A brit választók nagy többségének nincs kifogása az ellen, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok az országban maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is - ez derül ki egy friss, helyi kutatásból.

A brit választók 84 százaléka támogatja, hogy az Európai Unió más országaiból érkezett letelepülők és munkavállalók továbbra is Nagy-Britanniában élhessenek – a British Future nevű, integrációs és migrációs kutatásokra szakosodott intézet megbízásából az ICM közvélemény-kutató által elvégzett, vasárnap ismertetett felmérés szerint.

Kép: FreeDigitalPhotos.net/stockimages

A kormányzó Konzervatív Párt szavazóinak táborában még az országos átlagnál is valamivel magasabb, 85 százalék azoknak az aránya, akik így nyilatkoztak, és azoknak a 77 százaléka is támogatja a külföldi EU-polgárok maradásának lehetővé tételét, akik a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a kilépésre voksoltak. A brit EU-tagság feladásáért kampányoló legnagyobb brit politikai párt, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) támogatói közül 78 százalék ért egyet azzal, hogy a brit EU-tagság megszűnése után is maradhassanak a tartósan Nagy-Britanniába települt uniós állampolgárok. A felmérés szerint országosan a brit választóknak mindössze 16 százaléka szeretné, ha a külföldi EU-állampolgároknak távozniuk kellene.

Azoknak a 77 százaléka is támogatja a külföldi EU-polgárok maradásának lehetővé tételét, akik a népszavazáson a kilépésre voksoltak.
Már azok is támogatják, akik eddig üldözték

A bennmaradást és a kilépést támogató politikusok közül többen, valamint üzleti vezetők és a tudományos élet képviselői a The Sunday Telegraph című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lapban megjelent közös levelükben külön is felszólították a brit kormányt arra, hogy egyértelmű nyilatkozatban biztosítsa az Egyesült Királyságban élő külföldi EU-állampolgárokat: az ország továbbra is szívesen látja őket, és bármiféle változás csak a kilépés után érkezőkre vonatkozna.

A felhíváshoz még a Migration Watch nevű kutatóintézet is csatlakozott, amely pedig hosszú évek óta a bevándorlás radikális csökkentése mellett érvel. A közös levél szerint a népszavazás komoly aggályokat ébresztett az Egyesült Királyságban élő 3 millió külföldi EU-állampolgárban, de az uniós társállamokba áttelepült, 1,2 millió fős brit közösségben is, és számukra „nem volt igazán megnyugtató” David Cameron miniszterelnök azon minapi nyilatkozata sem, hogy a külföldi EU-állampolgárok életkörülményeiben nem lesznek „azonnali” változások.

A felhívás szerint sok, külföldi EU-munkavállalókat foglalkoztató brit üzleti vállalkozás és közszolgáltatási intézmény számára életbevágóan fontos ez a kérdés, mivel nem akarják, hogy alkalmazotti gárdájuk helyzetében visszamenőleges hatályú intézkedések okozzanak bizonytalanságot, olyan időszakban, amelyben egyébként is bizonytalanok a brit gazdaság kilátásai.

Sokan mennének, ameddig lehet
Egyelőre totális a bizonytalanság, így akik még azelőtt indulnának, mielőtt bármi változik, nincsenek kevesen. Sőt, a Nagy-Britanniába magyar dolgozókat közvetítő cégek egyelőre a Brexit népszavazás nyerteseinek számítanak. A Népszabadságnak nyilatkozó munkaközvetítő cégek szerint a Brexit szavazás óta a korábbinál is többen érdeklődnek a brit munkalehetőségek iránt. Mi lesz azokkal, akik kint vannak, vagy akik a következő két évben költöznek ki? Itt olvashat róla.
 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo