A győztes várost független szakértőkből álló bizottság fogja kiválasztani jövő év tavaszán. A kitüntető cím félmillió eurós díjjal is jár. "A városok az európai gazdaság motorjai. Tízből hét európai polgár városi környezetben él, és ezek a régiók termelik meg az Európai Unió GDP-jének kétharmadát. Arra kívánjuk ösztönözni a városokat, hogy fektessenek még nagyobb hangsúlyt az innovációra, továbbá szeretnénk létrehozni egy olyan hálózatot, melynek révén a városok megoszthatják egymással legjobb ötleteiket a jövőre nézve" - nyilatkozott a verseny meghirdetése kapcsán Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős ír uniós biztos.
A versenyre valamennyi uniós tagállam városai, valamint az EU kutatási keretprogramjában részt vevő, EU-n kívüli városok is jelentkezhetnek. A díj kiosztásánál a 100 ezer főnél nagyobb lélekszámú városokat, illetve a legalább 2010. január 1-je óta működő kezdeményezéseket, projekteket fogják figyelembe venni. Azokból az országokból, ahol nincs 100 ezer főnél népesebb város, a legnagyobb város pályázhat.
Innováció: a régió lemaradt az élenjáróktól
Finanszírozás, hosszú távú együttműködés és a globális trendekhez alkalmazkodó stratégia erősítheti meg Magyarország és Közép- és Kelet-Európa szerepét a nemzetközi innovációban. A 25 ország 3000 vezetőjének innovációval kapcsolatos tapasztalatait vizsgáló GE Globális Innovációs Barométere szerint az üzleti vezetők továbbra is stratégiai prioritásnak tekintik az innovációt, azonban általános bizonytalanság tapasztalható a jelenlegi, kihívásokkal teli gazdasági környezetben. A statisztikák szerint a fejlesztések terén a régió országai elmaradnak az élenjáróktól, ugyanakkor az innováció fokozott jelentőségét és gazdaságformáló hatását bizonyítja a technológiai export kifejezetten magas aránya, és az azt elősegítő nemzetközi befektetések volumene.