A nyár a legtöbb ember és szervezet számára egy kis pihenőidőszakot jelent, ami jó esetben lehetőséget biztosít egy kis feltöltődésre az év utolsó nagy hajrája előtt. A szeptember ebből a szempontból a legtöbb helyen a felkészülés, a „motorok beindításának” időszaka – ha azt vesszük, hogy a csúcspont a karácsony előtti hajrá. Az ősz eleji időszakban a lényeg a fókusz pontosítása és a motiváció összegyűjtése a következő hónapokra.
Teremtsünk időt számvetésre, reflexióra és az célok pontosítására!
Az ősz sokak számára némi szorongást is jelent – már megint mindjárt eltelik egy év, már csak pár hónapunk van az idénre kitűzött célok elérésére…
Ahelyett, hogy bepánikolnánk, mennyire le vagyunk maradva, inkább nézzük meg reálisan és pontosan, hogy hogy is állunk. Ez az alapja, hogy prioritásokat tudjunk felállítani a következő hónapokra.
Zárjuk le a teendő listánkon hónapok óta rajta ragadt feladatokat, hogy tényleg tiszt alappal futhassunk neki az év utolsó harmadának!
A nyárnak vége és ez bizony fájdalmas. De attól, hogy szeptemberre fordult a naptár, még nem kell azonnal egész napra visszahúzódnunk a sötét irodába! A szabad levegőn tartott értekezletekhez még bőven elég meleg van, ahogy ahhoz is, hogy munka után még a napsütésben megigyunk valamit a barátainkkal, vagy csak adjunk magunknak pár percet két tárgyalás között, és süttessük egy kicsit az arcunkat a nappal. Az ilyen apróságok is segítenek abban, hogy ne azt érezzük, a börtönbe kell visszatérnünk, az ősz beálltával.
Nem kell lemondanunk a nyáron felvett jó szokásokról sem! Végre rászántuk magunkat és heti néhány reggel futással vagy úszással kezdünk? Persze, szabadban és napsütésben ez is jobb, de csak egy kis erőfeszítés kell, hogy állandó szokássá tegyük, amit elkezdtünk. Nem csak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz majd!
Próbáljunk meg egy új szakasz kezdeteként tekinteni erre az időszakra. A nyár egy kis szünetet jelentett, de ez nem azt jelenti, hogy minden rossz rutinhoz is az az előttiek szerint kéne visszatérnünk. Itt az idő, hogy a hatalmas hajtás elindulása előtt változtassunk! Például szokjunk rá, hogy egy órával korábban kezdünk minden nap – és fel is állunk egy órával korábban a réginél. Ez hosszú távon hosszabb estéket jelent majd, amivel kiegyensúlyozottabbá tehetjük a munka és a magánélet összeegyeztetését és összességében kiegyensúlyozottabbá válhatunk, így nap közben is hatékonyabban dolgozunk majd.
De változtathatunk azon is, ahogy a munkába megyünk! Sétáljunk, biciklizzünk, vagy használjuk a tömegközlekedést! Hogy ez időpazarlás? Dehogyis! A sétával vagy tekeréssel az edzést tudhatjuk le menet közben, a buszon ülve pedig végre lesz időnk olvasni.
Le az e-mail függőséggel!
Ha valaki esetleg a nyár végén volt szabadságon, jó eséllyel még most sem sikerült teljesen behoznia a lemaradást a felgyűlt e-mailek elolvasásával. A naponta százas nagyságendben érkező levelek a legtöbb vállalkozónak csak frusztrációt okoznak. Próbáljuk meg mederbe terelni az e-mail kezelést is! Intézkedjünk – még a karácsonyi őrület előtt -, hogy a mi fiókunkba tényleg csak az érkezzen, amivel nekünk van dolgunk! Nem kell másolatot kapnunk minden egyes beszélgetésről, ami a kollégák között folyik és nem nekünk kell megválaszolni minden egyes kérdést. Talán úgy tűnik, mintha ezzel jobban rajta tartanánk a kezünket a cég ütőerén, valójában viszont csak instant frusztrációt szerzünk be vele, hogy hiába csekkoljuk a levelezést még a vacsora asztalnál is (rossz ötlet!), mégis mindig villog egy kis üzenet a képernyőnk sarkában.