Hol a legjobb dolgozni Magyarországon?

A Világgazdaság-Hewitt Legjobb Munkahely Felmérés idei győztesei a Kulcs-Soft Nyrt., az FGSZ Földgázszállító Zrt. és az Ericsson Magyarország Kft. Az újonnan létrehozott 1000 fő feletti vállalatok kategóriában az Ericsson mellett a Mátrai Erőmű ZRt. és a Magyar Telekom Csoport érdemelte ki a Legjobb Munkahely címet. A Hewitt immár kilencedik alkalommal végezte el a Legjobb Munkahely Felmérést Magyarországon, 2007 óta a Világgazdaság partnerségével.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kulcs-Soft Nyrt. (250 fő alatti vállalatok kategória), FGSZ Földgázszállító Zrt. (250-1000 fő közötti vállalatok kategória) és Ericsson Magyarország Kft. (1000 fő feletti vállalatok kategória) a Világgazdaság-Hewitt Legjobb Munkahely Felmérés idei győztesei. A felmérésben összesen 146 vállalat közel 30 ezer munkatársát és több mint 700 felsővezetőjét kérdeztük meg. „A borús kilátások és továbbra is szűkös erőforrások mellett a csökkenő állásbiztonság-érzet és a munkavállalók megrendült magabiztossága jellemzi az idei évet. A bizonytalanságból eredő félelem eredményeképp a dolgozók jobban ragaszkodnak vállalatukhoz mint korábban, és elvárásaikat is jobban átgondolják." - foglalja össze tapasztalatait Veres Rita, a Hewitt elkötelezettség üzletágának európai vezetője, egyben a felmérés regionális vezetője.

A cégben igen, a gazdaságban nem bízunk

A magyar dolgozók kimondottan pesszimistán ítélik meg a hazai gazdaság jövőjét. Közel minden második munkavállaló egyértelműen úgy gondolja, hogy a magyar gazdaság ebben az évben biztosan nem kezd el kilábalni a válságból, és csupán 15%-uk bizakodó. A felmérést kitöltő közel 30 ezer dolgozó jövőképe akkor sem sokkal derűsebb, ha saját, illetve családjuk anyagi biztonságáról kell nyilatkozniuk, alig több mint minden harmadik dolgozó bizakodó, minden nyolcadik pedig határozottan tart a jövőtől.

Némileg kedvezőbb képet kapunk, ha azt kérdezzük a dolgozóktól, bíznak-e vállalatuk válságkezelő lépéseinek sikereiben; és még optimistábbak a menedzserek: a középvezetők közel kétharmada, míg a felsővezetők több mint háromnegyede hisz abban, hogy vállalata sikeresen megküzd a gazdasági helyzet kihívásaival.

Nincs vége a leépítéseknek

Teszik mindezt annak ellenére, hogy a megkérdezett felsővezetők közül majdnem minden második számol jelentős leépítésekkel a következő három évben. Nem jobb a helyzet a költségvetési keret frontján sem, míg tavaly csupán a vállalatvezetők 45%-a számított 3 éves időtávon a források csökkenésére, ebben az évben már a felsővezetők 71%-a tartja a közeljövőben elképzelhetőnek a rendelkezésre álló keret további szűkülését.

És bár a fizetésemelési kereteket illetően némileg bizakodóak a vállalatok - a jövő évre tervezett béremelések kismértékben meghaladják az idei évben ténylegesen megvalósult értékeket - ennek ellenére 2010 első félévére vonatkozóan az egyéb költségtudatos intézkedések is megmaradnak - így például a cégek több mint 60%-a továbbra is létszámstopot tart majd életben és közel 40%-uk tervezi a javadalmazási stratégia átalakítását.

A tavalyi eredményekhez képest nagymértékű esést mutat az állásbiztonság és a munkaerőpiaci pozíció megítélése. Jelentősen alacsonyabb azon dolgozók aránya, akik nem tartanak állásuk elvesztésétől, és csökkent az álláskeresés kérdésében tanúsított magabiztosság is, pedig ezen a területen Magyarország a régió többi országához képest mindig élenjárt. Míg az előző évben a munkavállalók 68%-a úgy gondolta, hogy néhány hónap vagy akár pár hét alatt biztosan találna állást, idén a magyar dolgozók alig több mint fele értékelte reálisnak a pár hónapos - egyébként nem rövid - időtávot. Közel minden ötödik dolgozó tart egyértelműen attól, hogy elveszítheti munkáját, és ugyanennyien félnek az álláskereséstől, mert úgy érzik, nehezen találnának új munkahelyet.

Összefogás a cégen belül

Úgy tűnik, a vállalatok felismerték hogy bizonytalan helyzetben rendkívül fontos a munkavállalók tájékoztatása, a dolgozók kétharmada ugyanis úgy érzi, hogy kérdéseivel, kétségeivel bátran fordulhat vezetőjéhez. Valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a dolgozók közel 60%-a tudja, személyesen mit kell tennie annak érdekében, hogy sikeresen helytálljon vállalata.

Úgy tűnik azonban, hogy a valódi párbeszéd és a kilátások ismertetése terén még akadnak hiányosságok, ugyanis ha a felsővezetés kommunikációjáról kérdezzük a munkavállalókat, kevesebb, mint minden második dolgozó véli úgy, hogy a vállalatvezetők nyíltan tájékoztatják a cég helyzetéről, a válság leküzdéséhez szükséges lépésekről és a döntések hátteréről. Bár a dolgozók maradási hajlandósága minden időtávon növekedett, csupán minden második megkérdezett állítja, hogy jobban ragaszkodik munkahelyéhez, mint a válság előtt. Még kevesebb munkavállaló érzi úgy, hogy a közös veszély összehozta volna a kollégákat, csupán 34%-uk véli, hogy az elmúlt hónapokban erősödött a csapatszellem és az összetartás a vállalatban.

"Már a felmérés kezdetén is hangsúlyoztuk, hogy a válságból nem lehet kilábalni elkötelezett és motivált dolgozók nélkül. Jelen gazdasági helyzetben az alkalmazottak vezetőiktől várják az irány kijelölését, az ösztönzést, így felértékelődött az őszinte kommunikáció és a valódi párbeszéd fontossága. Azonban válság ide vagy oda, a megfelelő karrierlehetőségek biztosítása, az érdemek elismerése, valamint a felsővezetés emberközpontúsága még mindig a legfontosabb motiváló tényezők közé tartoznak." - hívja fel a figyelmet Veres Rita. Nincs változás a Legjobb Munkahelyek megkülönböztető jegyeiben sem: a győztes vállalatoknál foglalkoztatott munkavállalók szerint a hiteles munkáltató, a legjobb embereit megtartani képes, vonzó, jó hírnevű vállalat, valamint az őszinte, emberközpontú felsővezetés azok a jellemzők, amelyek egy munkahelyet legjobbá tesznek.


Kattintson!

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo