Hó helyett csupasz kert: hirtelen hóhiány hergeli a japánokat

A távol-keleti országban jóval kevesebb hó esik a szokásosnál, amely súlyos károkat okozhat a turisztikai iparnak. Szakértők szerint a jelenség mögött a globális felmelegedés állhat, amely miatt hó helyett eső hull az égből. Komoly hóhiánnyal szembesül számos európai síközpont is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A felmelegedést okolják

Habár számos üdülőhelyen még van elég hó, a mostani helyzet mégis rontja Japán mint síparadicsom jó hírét. Ezen a téren a távol-keleti ország ugyanis eddig arról volt ismert, hogy télen mindig sok hó esik. A sípályák, amelyek a nyugati parton fekszenek, és néhányukról kilátás nyílik a Japán-tengerre, általában sok síelőt vonzanak Hong Kongból, Tajvanról és Kínából a Kínai Újév környékén.

A globális felmelegedés esőt csinál a hóesésből
- magyarázta a lapnak Hiroaki Kawase időjáráskutató. Számításai szerint a klímaváltozás miatt Japán központi hegyeiben 10-20 százalékkal kevesebb hó esik majd az évszázad közepén, az évszázad végére pedig 20-40 százalékos csökkenés várható.

Visszamondott túrák

Mindez igencsak érzékenyen érintheti a téli sportra és üdülésre építő turisztikai cégeket. Bár az elmúlt húsz évben jelentősen csökkent az ilyen céllal érkező turisták száma, 2016-ban még mindig jelentős számú, 5,8 millió síelő és snowboardos látogatott el a távol-keleti országba.

A Japan Times szerint a hotelek, éttermek, síoktatók és túravezetők már érzik a hóhiány negatív hatásait: egy nisekói túraszervező például az összes utat kénytelen volt  visszamondani.

Európa is veszélyben

Hasonló problémákkal szembesül számos európai síközpont is: a németországi Garmisch-Partenkirchenben, amely 1936-ban még a téli olimpiai játékoknak adott otthont, idén olyan kevés hó esett, hogy az már a síversenyeket is veszélyezteti. A Bloomberg szerint hasonló a helyzet a svájci Graubündenben is, ahol olyan reszortok találhatóak, mint St. Moritz, Klosters és Davos.

Híradások szerint a klímaváltozás egyelőre leginkább az Alpok alsó harmadában található síterepeket érinti, azaz többnyire Ausztria keleti pályáit, és kisebb részben Franciaországot, Olaszországot, valamint Németországot. Több régió már a 2050-es évekre teljesen elveszítheti a síturizmust.

Az egyre romló helyzet miatt a síterepek üzemeltetői a hóágyúkra támaszkodnak, ám ezek használata költséges és egyáltalán nem környezetbarát, ráadásul a hőmérséklet emelkedésével üzemeltetésük is egyre nehézkesebb. A hóágyúkat eleve nem a klímaváltozás következményeinek enyhítésére találták ki, hanem az időjárási szélsőségek kezelésére.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo