Fidesz-MSZP-Jobbik: 62-20-12 százalék

Az őszi politikai évnyitót követően jelentősen változott a politikai pártok támogatottsága. Míg a Fideszt egyértelműen kedvezően érintette a politikai napirend sűrűsödése, addig a szocialisták, illetve a kormány veszítettek támogatottságukból. Igaz ez személyesen a miniszterelnökre is, aki Orbán Viktorral szemben komoly hátrányban van a miniszterelnöki alkalmasság megítélését illetően.

Fidesz:MSZP 62 - 20

Az őszi politikai szezon beköszönte jelentősen nem változtatta meg a magyar társadalom politikai aktivitását. Egy most vasárnap megrendezésre kerülő választásra ugyanis a szavazók 59 százaléka menne el biztosan, ez az arány megegyezik az év elején, illetve a kora tavasszal mért eredményekkel. A pártot választók aránya októberben 53 százalék.

Az összes kérdezett körében a szocialisták támogatottsága jelenleg 11 százalék (-3 százalék), a legnagyobb ellenzéki párt pedig a válaszolók 33 százalékát (+ 8 százalék) tudhatja maga mögött. A Fidesz tábora az 55 év felettiek és a budapestiek körében is rendkívül erős, majdnem kétszer nagyobb, mint MSZP-é, bár továbbra is e két nagy csoport az MSZP legfontosabb bázisa.

Ha a pártok korösszetételét vizsgáljuk egyébként, megállapítható, hogy ma már a Jobbik számít a legfiatalabb pártnak, a 35 alatti szavazók felülreprezentáltak bázisukban.

A biztosan szavazó pártot választók körében a Fidesz továbbra is a voksok több, mint hattizedét kapná (62 százalék), az MSZP a szavazatok kétötödével (20 százalék) rendelkezik, míg a támogatottságát stabilan őrző Jobbik 12 százalékra számíthatna, ha most lennének az országgyűlési választások.

A kisebb pártok közül, egyedül az LMP rendelkezik jelentősebb támogatottsággal, a biztos szavazó pártválasztók körében 4 százalékon áll. Az MDF ezen a bázison 1 százalékot mondhat magáénak, az SZDSZ pedig még ennyit sem ért el.

A kora őszhöz képest romlott a kormány megítélése

A Bajnai-kormány megalakulása óta a 2009. októberi volt az első olyan hónap, amikor nem javult, hanem romlott a korábbiakhoz képest a kabinet megítélése. A többség, 57 százalék ugyanis negatívan értékelte a kormány munkáját (+ 4 százalék). A kormány értékelése elsősorban a pártszimpátiától függ: az MSZP szavazóinak 82 százaléka értékelte pozitívan a kormányt, a Fidesz szavazóinak 83 százaléka negatívan. Bár a kormány megítélésével szemben javult az ellenzék munkájának megítélése szeptemberhez képest (jelenleg 40 százalék értékeli pozitívan), de még mindig többségben vannak az ellenzék munkájával elégedetlenek (51 százalék). Továbbra is jelentős azok aránya, akik mind a kormányt, mind az ellenzéket inkább negatívan értékelik (22 százalék).

Az emberek inkább Orbán Viktort tartják alkalmasabbnak a miniszterelnöki poszt betöltésére

A választók relatív többsége Orbán Viktor és Bajnai Gordon közül inkább a volt kormányfőt tartja alkalmasabbnak miniszterelnöknek. A két politikus közti különbség a nyári hónapok előtt volt utoljára ilyen jelentős (45 százalék Orbánt, 25 százalék Bajnait tartja alkalmasabbnak).

Pártok támogatottsága* (százalékban)

2009. október

 

Összes megkérdezett

Biztos szavazó pártválasztók

MSZP

11 (-3)

20 (-5)

Fidesz

33 (+8)

62 (+5)

SZDSZ

0 (-1)

0 (-1)

MDF

1 (0)

1 (0)

Jobbik

6 (-1)

12 (0)

LMP

2 (+1)

4 (+2)

egyéb párt

1 (-1)

1 (-1)

NT/NV

47 (-3)

 

*kerekített adatok. A kerekítés szabályai miatt az oszlopok összege nem feltétlenül adják ki a 100%-ot.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo