Automatából vásárolni egyszerű, gyors. Szeretik a vásárlók és szeretik a kereskedők is, mivel plusz személyzet nélkül, éjjel-nappal termeli a pénzt a tulajdonosnak. Éppen ezért a fejlesztők kifogyhatatlanok ötletekből. Számomra a legmeglepőbb, de ugyanakkor praktikumban verhetetlen dolog, amivel találkoztam lassan 10 éve, egy fogkefe automata volt a Pastrami étterem mosdójánál. Azóta természetesen már nem lepődnék meg ezen, de ma is van olyan termék, amit már automatából vehetünk, és bizony felszalad a szemöldökünk.
Kocsit vagy aranyrudat?
Az szinte már természetes, hogy apróbb tárgyakhoz, ételekhez, italokhoz, egy csekély összeg bedobálása után, azonnal hozzájutunk, de tavaly ezt überelte egy cég: egy amerikai autókereskedés, a Carvana, autókiadó automatát fejlesztett és üzemeltet. Gondolom nem meglepő, hogy nem aprópénzzel működik, a már hagyományos módon, korábban kifizetett autókat „adagolja” az óriási szerkezet. De ezt hiába rázzuk, mint a régi csokikiadó automatákat, nem pottyant az ölükbe egy vadiúj autót.
Azonnali szükségletek, és azon túl
A legkomolyabb automata kultusz a Távol-keleten, főleg Japánban van, ugyanis a nagy népsűrűség, a magas bérköltségek, a helyszűke miatt az automaták jó üzleti megoldásnak számítanak. Itt a legmagasabb az egy főre jutó automaták száma, amelyekből szinte minden elképzelhető dolog beszerezhető. A számos, különféle ízesítésű rizs mellett vehetünk tojást, vákumcsomagolt fehérneműt, de akár a szigetországban kedvelt háziállatnak számító élő orrszarvúbogarat is.
Kína pedig felzárkózott Amerikához és már aranyrudat árusító automatákat is üzembe helyeztek. A mai trendek szélsebesen változnak, a legextrémebb termékek mellet a napi fogyasztási cikkek automatái a legnépszerűbbek. Vehetünk friss tejet, túró rudit, tojást, sőt, a már említett fogkefe mellett egyéb tisztálkodási eszközt. A karácsonyi vásárlási nagyüzemben megjelent egy újdonság is itthon az automaták palettáján: Magyarországon, de a fejlesztők tudomása szerint Európában is egyedülálló újítás, hogy automatából is lehet könyvet vásárolni. A Book24 a csomagautomaták mintájára készíttetett és telepített könyvautomatákat, amelyekben azonnal megvásárolhatóak az aktuális sikerkönyvek.
Az automaták a modern városi ember számos problémájára nyújtanak megoldást. Angliában látott valaki lehetőséget a magas sarjú cipőkben hosszú éjszakákat végigszenvedő nőknek automatából értékesített kényelmes váltócipőkben. Az úgynevezett afterparty-cipőket 5 fontért vehetik meg a hazaútra azok, akiknek már elege lett az egész este viselt elegáns, de kényelmetlen darabokból.
Itthon erre talán nincs igény, de Beverly Hills-ben érintőképernyős automatákból lehet vásárolni kaviárt, csigát, szarvasgombát és egyéb nyalánkságokat. A vastag pénztárcájú ínyencek nem szoktak spórolni ilyen apróságokon, hiszen 50-500 dollárig hozzájuthatnak a finomságokhoz. Az Egyesült Államokban a világon a legnagyobb az automaták kínálata: a palackozott italoktól az iPadekig, a luxus ékszertől a fehérneműig minden gombnyomásra, pillanatok alatt elérhető.
Számunkra egészen elképesztően hangozhat a Japánban és Amerikában egyaránt működő „homár automata”. Ezek esetében egy robotkar segítségével próbálkozhat a vendég kihalászni egyet az értékes állatokból úgy, ahogy az itthon plüssállatokkal megszokott játék.
Az automata tehát számos dologra megoldást kínálhat, a teljesen agyament ötletek mellett természetesen sok esetben igazán hasznosan is. Hollandia biciklitároló automatái, vagy éppen a japán vécépapír automaták ellen például biztosan nem sokan tiltakoznának.