Apa tanult, mi inkább pénzt keresünk

A mai nyugdíjasok szerint folytonos tanulással, önképzéssel érhető el az időskori anyagi biztonság, míg a fiatalabbak inkább a minél nagyobb összegű megtakarításban látják a szép nyugdíjas évek zálogát. De minden generáció a legfontosabb lépések közé sorolja, hogy már pályakezdőként el kell kezdeni a nyugdíjas évekről való gondoskodást – derült ki egy több generáció visszajelzésén alapuló hiánypótló kutatásból.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Régen minden más volt – hallhatjuk gyakran az idősebbektől vagy éppen gyermekeinktől. A Groupama Biztosító legfrissebb kutatásából kiderült, hogy pontosan mi minden volt más. A 18 év felettiek véleményét kutató országos felmérésben azt is elárulták a különböző korosztályok képviselői, hogy milyen lépéseket javasolnak a szép nyugdíjas évek elérése érdekében. Érdekes, hogy a kutatásban részt vevő legidősebb és a legfiatalabb korosztályok – bár javaslataik között vannak hasonló elemek – másra helyezik a hangsúlyt: míg az idősek elsősorban a tanulást, a fiatalok a konkrét pénzügyi öngondoskodást, a minél nagyobb összegű megtakarítást tartják célravezetőnek.

A nyugdíjas korúak legfontosabb tanácsai a jövő generációja számára:

  • Minél tanultabb, képzettebb legyél, hogy jól érvényesülj!
  • Már pályakezdőként kezdj el gondoskodni a nyugdíjas jövődről!
  • Aktív korodban szánj időt és pénzt az egészséged megőrzésére, hogy képes legyél addig dolgozni, amíg szükséged van rá!
A 20-as éveikben járó fiatalok legfontosabb tanácsai a jövő generációja számára:
  • Nyugdíjas korodig minél több pénzt tegyél félre!
  • Már pályakezdőként kezdj el gondoskodni a nyugdíjas jövődről!
  • Folyamatosan képezd magad, hogy mindig szükség legyen rád a munkaerőpiacon!
„Örömmel tapasztaltuk, hogy mind a fiatalabbak, mind az idősebbek a legfontosabb feladatok közé sorolják, hogy már pályakezdőként elkezdje mindenki a nyugdíjas évekről való gondoskodást. Ez alátámasztja tapasztalatainkat: mi is úgy látjuk, hogy a mai fiataloknak érdemes minél korábban, akár már az első fizetésükből félretenni annak érdekében, hogy ne legyenek anyagi nehézségeik nyugdíjas éveikben” – kommentálta a kutatás eredményét Kádár Péter, a biztosító termékmenedzsment-igazgatója.
Már a gyerekek is tudják, miért fontos az öngondoskodás
Sokan nincsenek tisztában azzal, mit jelent valójában az öngondoskodás, mi a szerepe a mindennapokban? Pedig gyakran ez jelentheti a kiutat az anyagi bizonytalanságból, kiszolgáltatottságból. Ennek fontosságát egyre több fiatal ismeri fel.
Azt, hogy a generációk nem teljesen egyformán látják a boldogulás útját, bizonyára befolyásolja az is, hogy a húszas–harmincas éveikben járók más kihívásokkal szembesültek régebben, mint most. A kutatásból erre vonatkozóan is izgalmas eredmények derültek ki.

Ma a saját lakás megszerzése és a magas nyugdíj elérése jelentik a legnagyobb kihívást

A legtöbb nehézséget a jelen fiataljai számára egyértelműen az önálló lakáshoz jutás, valamint az időskori anyagi biztonság megteremtése jelenti. E célok elérése ma a 40 év alatti korosztály 90 százaléka számára nehezen megoldható.

Pár évtizede még más területek okozták a legtöbb fejtörést az akkori fiatalok számára. A mai 40 évesek vagy idősebbek háromnegyede úgy emlékszik, hogy számukra pár évtizede az utazás jelentette a legnagyobb nehézséget. Komoly problémának számított a nyugdíjas korra való takarékoskodás is, de korántsem tűnt olyan elérhetetlennek az akkori fiataloknak, mint manapság – derült ki a kutatás eredményéből.

Érdekes, hogyha a magánélettel kapcsolatos célokat vizsgáljuk – bár ezek elérése régebben és ma is kisebb nehézségekbe ütközött, mint a lakáshoz jutni vagy jó nyugdíjat szerezni – egyes területeken nagyon nagy különbség mutatkozik a két generáció között. A mai fiatalok 65 százaléka nyilatkozott például úgy, hogy nehéz stabil párkapcsolatot kialakítani, az idősebbeknek viszont csupán 27 százaléka emlékezik arra, hogy  fiatalként ez problémát okozott volna. Még nagyobb a különbség a két generáció között a gyerekvállalás megítélésében: ma a fiatalok 71 százaléka állítja, hogy ez nehézségekbe ütközik, szemben az idősebbekkel, akiknek harmada sem állította ezt saját fiatalkoráról.

A megtakarítás még nem befektetés
Egyre több magyar rendelkezik megtakarítással, és egyre többen tudnak önerőből fedezni komolyabb összegű váratlan kiadást is. A rendszeres megtakarítással rendelkezők közel fele azonban készpénzben tartja megtakarításait – egy felmérés szerint.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo