A filmek romák és nem romák együttműködésében megvalósuló önkéntes akciókhoz kapcsolódóan jöttek létre, példát mutatva a társadalom széles csoportjai számára, hogy egymás megismerése és a közös célok mentén megvalósuló felelősségvállalás az integráció és a fejlődés igazi útja. A több ezer szavazat alapján első díjban részesült „Neked is tenned kell...érted?! című videóklip a Ködből Palotát Egyesület önkéntes akcióját mutatja be, mely Gilvánfa lakosainak bevonásával valósult meg. Az elmúlt években a legszegényebb települések rangsorában szereplő település lakosai és a fiatal civil kezdeményezők partnerei egyaránt bizonyították, hogy a szegénység és megfosztottság ellenére mindenki tehet valamit a másikért.
A tíz versenyfilm sokban eltért egymástól. Némelyik vidám, a másik inkább elgondolkodtató. Egyesek Budapesten, mások vidéken, sőt határon túli vidékeken készültek. A harmadik díjban részesült „A roma integrációról" című film egy ceglédi kezdeményezést mutatott be. A második díjas „Több színt a palettára" azt mutatja be, hogy általános iskolás gyerekek bevonásával hogyan lehet egy nyomasztó játszóteret felújítani, virágokkal beültetni egy nap alatt, vajmi kevés pénzből. „Ha én munkanélküli diákként meg tudtam valósítani ezt az akciót, bárki más is tehet valamit a környezetéért" - mondta Antal Zsófia, a film friss diplomás alkotója.
A fődíjas film a dél-dunántúli fiatalok részvételével pár hónapja megalakult civil szervezet első akcióját mutatta be, melynek keretében Gilvánfa lakosainak jelképes ellenszolgáltatás ellenében (darabonként ötven forintért) rendeztek ruhaosztást, a „valamit valamiért" szellemében. A filmben a feltörekvő zenész, Mc Pita Ramos, a roma himnusz modern átiratát adja elő. A Ködből Palotát Egyesület tagja, a pécsi romológia szakon végzett Bontovics Balázs elmondása szerint céljuk, hogy az elméleti fejtegetések és a Magyarországon virágzó konferenciaturizmus mellett „gyakorlati romológiát" végezzenek, és aktivizálják a kistelepülések lakosságát. Legközelebbi ruhaosztásukhoz kapcsolódóan azt tervezik, az érintett település környékén történő szemétszedést rendeznek a lakosság részvételével.
A díjazottak 400.000 forint összdíjazásban részesültek. A Kurt Lewin Alapítvány munkatársai a versenyfilmeket az érintett felsőoktatási intézmények valamint iskolák számára is el kívánják juttatni. „A filmek osztályfőnöki órán is remek beszélgetés alapjául szolgálhatnak, illetve mintát adhatnak a fiatalokkal foglalkozó pedagógusok, civilek számára, hogy akár egy osztálykiránduláson vagy más közösségi esemény keretében is érdemes önkéntes akciókat megvalósítani. Hiszen mindez legalább olyan hasznos és élvezetes élmény, mint a kulturális eseményeken való részvétel vagy városnézés." - mondta Illés Márton, a program vezetője.
Valamennyi versenyfilm elérhető itt: www.100legszegenyebb.hu/video
A videó-verseny a 100 legszegényebb programhoz kapcsolódóan valósult meg, mely arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a megfosztottság nagyon sokszínű lehet, és mindannyiunkon múlik, hogy a hátrányos helyzetű csoportoknak milyen irányba tud változni a sorsa.
A program a Norvég Civil Alap, az Open Society Institute és a Raiffeisen Bank támogatásával jött létre. A díjátadóra a Ferencvárosi Önkormányzat támogatásával került sor.