Az olvasás témája körül forog az ÉVA Magazin. A szerkesztőség arra volt kíváncsi, hogy mit és mennyit olvas a magyar. A Reacty Digital által készített friss, nemre, korra és régióra is reprezentatív kutatásából érdekes kép bontakozik ki a hazai olvasási szokásokról.
A magyarok több mint negyede egyáltalán nem olvas
Jó hír, hogy 18-79 éves korosztályban többen olvasnak, mint ahányan nem. A megkérdezettek 73 százaléka olvas könyvet. 18-79 évesek 15 százaléka naponta falja a betűket, míg 13-13 százalék hetente, vagy havonta teszi ezt meg. Magas azoknak az aránya, akik negyedévente (9 százalék), vagy alkalomszerűen olvasnak csak (23 százalék). A felnőttek bő negyede (27 százalék) a saját bevallása szerint szinte soha nem szokott olvasni.
Megnyugtató tény, hogy a legfiatalabb 18-30 éves korosztály sem tett le teljesen az olvasásról: körükben még alacsonyabb (27 százalék) is azoknak az aránya, akik egyáltalán nem olvasnak, mint a 30-as 40-es, 50-es korosztályban (32 százalék).
Érdekesség, hogy a nemek között nem figyelhető meg hatalmas különbség. Picivel több férfi olvas naponta (17 százalék), mint nő (14 százalék), azonban a heti és havi rendszerességgel olvasók között nagyobb arányban vannak hölgyek.
Könyvet a könyvesboltból
Az olvasók többsége (51 százalék) ma is könyvesboltban (online vagy offline vásárlással) szerzi be a szellemi betevőjét. A válaszadók nagy része ragaszkodik a print könyvekhez, de a vásárlók 16 százaléka e-könyv formátumban is szívesen vesz. Az olvasók harmada (32 százalék) ismerőseitől (is) kap kölcsön olvasnivalót. Használtan tízből három (28 százalék) ember szerez be könyvet, főként a napi gyakorisággal olvasók, mint ahogy a könyvtári kölcsönzés is leginkább rájuk jellemző.