A statisztikák szerint a gyógy-, wellness, és konferenciaszállodák ugyan jól teljesítenek, de a hazai szállodapiac továbbra is rendkívül törékeny. Egyelőre új projektek nem igazán láthatóak, és bár igaz, hogy nagyberuházásoknak most nincs is létjogosultsága, de van még néhány olyan terület, ahol van növekedési potenciál. A banki finanszírozás jelenleg azonban igen nehéz, a pénzintézetek ugyanis sokkal óvatosabbá váltak.
A gazdasági környezet általános romlása mellett néhány átgondolatlan fejlesztés komoly veszteséget hozott nemcsak a tulajdonosoknak, de a finanszírozóknak is. Az elmúlt években ugyanis a legnagyobb problémát a hibás üzemeltetési koncepcióból és a hozzá nem értésből adódó nehézségek jelentették.
A tervezőasztalon dől el minden
Ezek a legtöbb esetben elkerülhetők lettek volna, ha már a tervezés fázisában bevon a tulajdonos egy szakértő üzemeltetőt. Az ugyanis már a tervezőasztalon eldől, hogy a későbbiekben mennyire üzemeltethető költséghatékonyan egy szálloda – emelte ki Csordás Imre, az Accent Hotel Management ügyvezető igazgatója a Portfolio.hu Property Investment Fórum 2012 konferencián. A hotelberuházások speciális felkészültséget igényelnek, ezt azonban a beruházók sok esetben nem vették figyelembe, így itthon nem egy olyan beruházás akad, amely kevésbé alkalmas turisztikai célokra. Ez szerencsés esetben kisebb átalakításokkal orvosolható, de előfordul, hogy jelentősebb ráfordítást igényel az átépítés.
Nem kell ugyanakkor feltétlenül szállodalánchoz tartozni ahhoz, hogy hatékonyan működjön egy hotel, hiszen egy független ház is lehet jó befektetés, persze ez függ az adott lokációtól, illetve a piaci stratégiától - mutatott rá Laskai Ildikó, a KÉSZ Hotel és Konferencia Managemet Kft. ügyvezető igazgatója. A hotelpiacba nemrégiben beszállt vállalkozás vezetője szerint mindig az adott körülményeket kell mérlegelni.