Most még megússzuk a benzináremelést

A múlt héten a benzin ára a heti átlagban 0,5 százalékkal lett drágább, a gázolajnál 1,2 százalék volt az áremelkedés mértéke a mediterrán üzemanyagpiacon. A forint ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,3%-kal gyengült. Várhatóan ezen a héten még megússzuk az emelkedést.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Brent kőolaj ára a héten 45-47 dollár között változott, heti átlagban 30 centtel emelkedett az olajár. A hét utolsó napján közel egy dollárral emelkedett a napi ár, mivel bejelentették, hogy az amerikai kőolaj fúrások száma erősen csökkent az elmúlt héten, amely a jövőbeli termelés fontos indikátora. A szaúdi politikai vezetők megerősítették, hogy energiapolitikájuk változatlan marad, s felmérések jelezték, hogy az OPEC januári kitermelése az előző hónaphoz viszonyítva emelkedett, mivel az angolai export konszolidálódni látszik és a szaúdi termelés is növekedett. Már az elmúlt héten volta jelei, hogy vége az üzemanyagárak esésének.

A Brent 1 hónapos határidős ára heti átlagban közel 4 dollárral volt magasabb, mint a spot ár, péntekre a különbség növekedett. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára pénteken közel négy dollárral megemelkedett azon hír nyomán, hogy az Egyesült Államokban a kőolaj fúrások száma jelentősen csökkent. Sok elemző a heti minimumértékeket az olajár csökkenés mélypontjának tekinti, s innen csak felfelé várja a folytatást. Mások csak korrekciót feltételeznek, s az áresés visszatérését várják az év második felében. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség heti átlagban 4 dollárra emelkedett, mivel a Brent ára jobban drágult, mint a WTI-é - figyelmeztet előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.

A prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a január 26 - január 30-a közötti időszakban 0,5%-kal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 0,5, illetve -1,1%-os volt a változás. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 1,2%-kal került többe, az észak-európai piacokon 1,2-1,4%-os volt az áremelkedés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulását a héten az olajár változása befolyásolta, valamint a benzin esetében az amerikai exportlehetőség mérséklődtek, ezt tükrözi az ARA ár csökkenése. A forint árfolyama a január 26 - január 30 -i héten 275 Ft/dollár körül ingadozott, összességében kb. 1 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében alig változott.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 1,6%-os áremelkedést, az északnyugat-európai piacon a forintban számított változások 0,9%-os emelkedést mutatnak, míg az ARA piacon a forintban mért változások 0,7%-os árcsökkenést jeleznek. A gázolajnál a mediterrán piacon 1,3%-os, az észak-európai piacokon 1,6-1,7% közötti volt az árak forintban mért növekedése. Ezen a héten az árfolyam változása csak kicsit erősítette az árak emelkedését.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – benzin és a gázolaj ára várhatóan nem fog változni február 4-én, szerdán. Így a benzin ára 333 forint/liter, a gázolaj ára a 343 Ft/liter körüli szinten marad. Az elmúlt egy év során a benzin ára 18, a gázolaj ára 19%-kal csökkent. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 24%-kal több benzint és 26%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

A JEGESMEDVÉK IS ÖRÜLNEK AZ OLCSÓ OLAJNAK?
A kőolaj ára néhány év alatt a felére esett vissza, aminek nemcsak gazdasági, de természetvédelmi hatásai is nagyon sokrétűek. Túl kell lépni azon az általánosításon, hogy a zöldek annak örülnek, ha drága a kőolaj, máris elmondjuk, hogy miért.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo