Napokon belül közel 200 ezer szerződést szüntethetnek meg az ASTRA Biztosító magyarországi fióktelepének ügyfelei, ha elfogadják a biztosító által – a szerződések konkrét évfordulójától függetlenül – minden egyes ügyfélnek egységesen 2015. szeptember 30-ával felajánlott közös megegyezéses szerződésmegszüntetési lehetőséget.
Bár a közös megegyezés mindkét félen múlik, a józanul gondolkodó ügyfeleknek nincs más választása, mint mielőbb elhagyni az ASTRA-t (amely ellen néhány hete indult csődeljárás). Amennyiben ugyanis az ügyfelek nem fogadják el a felajánlott közös megegyezést, akkor maradnak az ASTRA-nál, nem szerződhetnek új biztosítóhoz, és káraikat már csak a hamarosan induló – és eredményében kétséges – román felszámolási eljárás keretében fogják tudni intézni.
Nem éri meg kockáztatni
Az ASTRA Biztosító magyar fióktelep mától nem fogad és nem fizet kárigényeket. Bár a román kártalanítási alap (FGA) ígéretet tett arra, hogy a felszámolási eljárás során (a 100 ezer eurós, mintegy 31 milliós káronkénti határig) rendezi majd a hozzá forduló magyar ügyfelek kárait, ennek időpontjáról és módjáról, a kárügyintézés várható nyelvéről (román vagy magyar) még nincs információ. Vagyis rendkívül bizonytalan a lakás- és a casco biztosítási károk megtérülése, nagyobb értékű ingatlanok vagy járművek esetén pedig még a kártérítés (31 millió Ft/kár) is kevés lehet.
A kötelező gépjármű-biztosítások esetén sajnos még ennél is rosszabb a helyzet, ott ugyanis az is előfordulhat, hogy a hosszú átfutási idő miatt türelmetlen hazai károsultak – a magyar jog adta lehetőségekkel élve – közvetlenül a károkozókon, vagyis az ASTRA-s ügyfeleken követelik majd – akár milliós – káraik megtérítését a csődben lévő ASTRA Biztosító helyett.
Ezt elkerülendő mindenkinek ajánlott elfogadnia az ASTRA által ajánlott közös megegyezéses szerződésmegszüntetést még akkor is, ha az ügyfelek által előre befizetett díjak visszatérítésére nemigen lehet számítani. A vissza nem térülő díjakból fakadó, ügyfelenkénti néhány ezer forintos veszteség ugyanis elenyésző lesz ahhoz a kockázathoz képest, amit egy csődhelyzetben lévő biztosítónál hagyott, élő szerződés bizonytalansága jelent 2015. október 1-jét követően.