2013 első negyedévében is mérnökből, kiskereskedelmi eladóból és informatikai szakértőkből kerestek a legtöbbet a cégek, a hirdetéseket böngésző munkavállalók azonban más irányokban gondolkodtak. Évek óta megfigyelhető trend, hogy januárban megugranak a hirdetések és a munkakeresők számai is. A HR-vezetők általában ekkor kapják meg, hogy hány új pozíciót nyit meg cégük, az álláskeresők pedig az ünnepek után állnak neki újult erővel munkát találni. Az első hónapban a legnagyobb álláskereső portálon az előző évhez képest közel megduplázódott az aktív felhasználók száma, így összesen 612 ezren kerestek új állást az újévre.
Az újévi fogadalmak eredményeként januárban közel 19 ezer, februárban több mint 22 ezer új felhasználó regisztrálta magát a Profession.hu rendszerében, ez leginkább a decemberi 7492-es számhoz mérten mutatja a piac felpezsdülését. Legtöbben az eladói, raktárosi vagy gépjárművezetői állások iránt érdeklődtek. Emellett még mindig sokan keresik a területi képviselői és asszisztensi pozíciókat. A mérnökök a szabadszavas keresések listája alapján csak a hatodik helyen állnak, pedig a munkáltatók őket várják a leginkább.
„A fejvadász és munkaközvetítő cégek mellett legtöbb állást a Tesco, az IT Services Hungary és az AUDI Hungária hirdette meg – nyilatkozta Zsédely Krisztián, a Profession.hu értékesítési vezetője. – A legtöbb jelentkezést ennek ellenére egy édességeket forgalmazó cég kapta az egész negyedévben, a hirdetés feladására kijelölt kolléga 2442 jelentkező közül választhatta ki az új területi képviselőt. Valószínűleg ők sem számítottak ilyen zajos sikerre a munkakörben.”
Jelentősen nőtt a részmunkaidős állást kereső felhasználók száma is a rendszerben. Decemberben alig 1400-an, míg februárban közel 3000-en néztek ilyen típusú pozíciót. Mint a többi kategóriában, a részmunkaidős hirdetések nagy részében is elmondható, hogy a hirdetők inkább a magasabb végzettséggel rendelkező, nyelveket beszélő munkavállalókat keresik.
A legtöbb felhasználó olyan munkát keresne, amelyben orosz-, olasz- vagy németnyelv-tudását kamatoztathatja. A szakértők szerint ez jól mutatja azt a tendenciát, hogy az angol nyelv ismerete olyannyira alapszintű elvárássá vált, hogy a legtöbben külön ezt be sem írják a rendszer keresőjébe. A felsoroltak mellett a román, a francia és a spanyol nyelvek szerepelnek kiemelt helyen a keresőszavak listáján.