Az ember mindig messzi tájakra vágyik, pedig a határokon belül is van a világnak számos csodája. Az UNESCO 1972-ben alapított Világörökség Programjának célja az emberiség kulturális és természeti örökségének nyilvántartásba vétele. Magyarországi helyszín először 1987-ben került a Világörökségi Listára, és azóta szépen gyarapodnak a nemzetközi szinten elismert hazai csodák, amelyeket mindenkinek érdemes legalább egyszer felkeresni.
Pécs: régi korok szerelmeseinek
Építészeti és művészeti szempontból egyaránt páratlan alkotások azok a késő római ókeresztény temetőemlékek, amelyek Pécs mai belvárosának északnyugati részén maradtak fenn. A 4. században épült építményeket négy-hat méter mélyen, az egykori római járószintre ereszkedve csodálhatják meg a látogatók.
Hollókő: festői település
Észak-Magyarországon, festői környezetben, a Cserhát dombjai között bújik meg Hollókő. A falu 67 védett épülete jellegzetes, kontyolt nyeregtetős parasztház, melyet áttört faragással díszített deszkamellvédes tornácok kereteznek. A kalandos történetű település látnivalói között a festői várromot sem érdemes kihagyni.
Pannonhalma: élő történelem
A Kisalföldből kiemelkedő, 282 méter magas domb tetején álló és a tájegységet uraló pannonhalmi bencés főapátság történelmi épületegyüttese bemutatja hazánk ezeréves történetének különböző építészeti stílusait. A 996-ban alapított apátság mind építészeti struktúrájában, mind eszmevilágában az évezredes, folyamatos használat alatt fejlődött, a még ma is aktív keresztény monostorok egyik egyedülálló példája.
Fertő-tó: vadvízi élet
Európa nemzetközi jelentőségű vadvizeként tartják számon a Fertő-tavat. A számos ritka, csakis itt élő növény és kétszáznál is több fészkelő, vonuló madárfaj védelme érdekében a nemzeti park egyes részei fokozottan védettek, csak engedéllyel és kísérővel látogathatók. A Fertő vízi telepe nyáron népszerű strand, lehet itt fürdeni, szörfözni, csónakázni és vitorlázni is. A tó körül biztonságos kerékpárút is épült.
Aggtelek: természet és kultúra
Elsősorban az élettelen természeti értékek, a felszíni formák és a barlangok védelme érdekében hozták létre 1985-ben az Aggteleki Nemzeti Parkot, de figyelemre méltó az értékes növények és a területen előforduló több mint kétszázfajta madár is. A fő látványosság mégis a park területén lévő több mint 200 kisebb-nagyobb barlang, köztük Magyarország leghosszabbja, a Baradla-barlang, melynek összhosszúsága az oldalágakkal együtt 25,5 kilométer. A kiváló akusztikájú, kivételes szépségű hangversenytermében rendezett komoly- és könnyűzenei barlangkoncertek különleges élményt nyújtanak a látogatóknak.
Hortobágy: puszta és víz
Európa legnagyobb összefüggő, természetes füves pusztája a Hortobágy, az 1973-ban létrehozott első magyar nemzeti park az ország legnagyobb védett területe. Nyári látványossága a délibáb, amikor olyasmit látunk a tájban, ami nincs is ott. Van itt a pásztorkodás történetét, tárgyi emlékeit bemutató Pásztormúzeum, és itt található többek között a híres kilenclyukú híd. A nemzeti park védett növény- és állatvilágának megismerését négy bemutatóterület és tanösvények segítik. A rendszeres programok közül a legismertebbek a Nemzetközi Lovas Napok és az augusztusi Hídi Vásár. A Tisza-tó fürdésre, csónakázásra is lehetőséget ad, de egyik legnagyobb látványossága az őszi madárvonulás.
Tokaj-Hegyalja: bortúra
Összesen 27 települést foglal magában a Tokaj-hegyaljai borvidék világörökséggé nyilvánított része. Bár a Tokaj nevet az egész világon a borral azonosítják, a világörökségi címet az ezzel együtt járó szőlőtermelési és borászati kultúra megőrzéséért is kapta. A lankás táj a gasztronómia szerelmesei mellett a túrázóknak is kínál érdekességeket.
Budapest: sok-sok örökség
Egy hosszabb sétával bejárható a világ egyik kiemelkedően szép panorámájú területe. A világörökség részét képezi a budai oldalon a Műszaki Egyetem néhány épülete és a Lánchíd által közrefogott terület, a Gellért fürdő, a gellérthegyi Szabadság-szobor és a Citadella, valamint a budai Vár épületei és a part a Margit hídig. A pesti oldalon védettséget élvez a Parlament, a Lánchíd pesti oldalán található Széchenyi tér a Magyar Tudományos Akadémia és a Gresham-palota épületével, valamint a Duna-part egészen a Petőfi hídig. Ugyancsak a világörökséghez tartozik az Andrássy út és a Hősök tere. Az eklektikus, neoreneszánsz bérházakkal szegélyezett sugárút különleges látványossága a vezetett túrákat is kínáló Operaház épülete, az út alatt pedig a szintén védett földalatti vasút, amely a maga nemében a kontinens legöregebbje.