Összehasonlítva az elmúlt két év azonos hónapjait, megállapítható, hogy 2013-ban már év elejétől kevesebb cigarettát értékesítettek, ami a januári áremelkedéssel magyarázható. A fogyasztási dohány eladási volumenében ugyanakkor a vizsgált időszakban folyamatos növekedés tapasztalható.
Bár a fogyasztási dohány, illetve a cigaretta nem ugyanabban a mennyiségi egységben van nyilvántartva (a cigaretta szálban, míg a fogyasztási dohány grammban), ha a fogyasztási dohányt a cigarettába tölthető mennyiség alapján nézzük, látható, egyre többet értékesítettek ebből a termékből, mint a normál cigarettából. Egy hivatalos gyártási eljárás során készült cigarettában 0,8–1 gramm tömegű dohány van, míg a nemzetközileg is elfogadott kutatások szerint a kézileg töltött cigaretta esetében 2012-ben 0,73 gramm volt a szálanként felhasznált dohány becsült mennyisége, ami 2013-ban átlagosan 0,6 grammra csökkent, bár ez a csökkenés a cigarettát sodró fogyasztó számára észrevehetetlen, mivel a töltött dohány térfogata nem változott, csupán annak tömege csökkent.
A fentiekből az következik, hogy a dohányfogyasztók a cigarettáról áttértek a jóval olcsóbb fogyasztási dohányra, és inkább saját maguk töltik a cigarettát, mint hogy azt készen vásárolják, ráadásul kevesebb dohánnyal is töltik meg, mint a dohánygyárak.
A dohánypiac jelentősebb szereplői által önkéntesen a NAV rendelkezésére bocsátott kiskereskedelmi értékesítési adatok szerint az év első 8 hónapjában fogyasztott cigaretta és a cigarettára átszámított fogyasztási dohány mennyisége mindössze 0,5 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami jelentősen árnyalja a kizárólag a cigarettapiacot figyelembe vevő, a feketekereskedelem ugrásszerű növekedéséről szóló híreket.