A MasterCard 2013 januárjában hét különböző bank által kibocsátott, forintszámlához kapcsolódó betéti- és hitelkártyával végzett próbavásárlásokat egy szlovéniai üzletben. A próbavásárlás eredményét összefoglalva Kovács Szabolcs a vállalat vezető ügyfélkapcsolati menedzsere elmondta: „Mivel a kártyás vásárlás a legtöbb banknál továbbra is díjmentes mind belföldön, mind külföldön, a kérdés az volt, hogy kedvezőbb-e a kártyás vásárlás váltási árfolyama, mint a készpénzváltásé.”
„A fenti összehasonlításba még nem vettük bele a készpénz felvétel díját, ami külföldön többnyire költséggel jár – emelte ki Kovács Szabolcs. A külföldi pénzfelvétel díja bankonként eltérő, mértékét minden esetben a kibocsátó bank határozza meg. Erről minden esetben tájékozódni kell az utazás megkezdése előtt.”
„A forint-forint alapú összehasonlításon túl a külföldi utazás tervezésekor nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a kártyahasználat jóval biztonságosabb módja a fizetésnek, mint ha nagyobb mennyiségű készpénzt hordanánk magunknál. Ha a készpénz elveszik vagy ellopják, azt nem szerezhetjük vissza, míg a bankkártya könnyen letiltható, ráadásul a bankkártyával nem várt kiadásokat is fizethetünk, hiszen szükség esetén hozzáférünk a folyószámlán tartott pénzünkhöz.”
A kártyahasználat előnyeit sorolva Kovács Szabolcs kitért arra is, hogy közvélemény kutatásokból kitűnik: rendre jóval nagyobb összeget váltunk, mint amire utazásunk során szükségünk lehet. Ennek eredményeképp még egyszer „veszítünk” az árfolyamon amennyiben visszaváltjuk valutánkat, továbbá az utazás alatt magunknál tartott készpénz nem is kamatozik. Gyakran azonban inkább elköltjük, mint hazahozzuk a zsebünkben lapuló aprópénzt, kis címletű papírpénzt, és olyan terméket is megvásárolunk, amire egyébként nem lenne szükségünk.