Közeledik a trendforduló, újra érdemes lesz fejleszteni

Biztató jelek utalnak arra, hogy hamarosan trendfordulóhoz érkezhet az irodapiac; visszaállhat az egészséges bérleti díj szint, ami mellett ismét érdemes lesz fejleszteni. Csak az első félévben több irodát adtak ki, mint 2006-ban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egyre kevesebb az üres iroda - Kép: Pixabay

A 2014-es év kiemelkedő lesz bérbeadás szempontjából, hiszen az első féléves negyedmillió négyzetméteres teljesítmény a 2006-os év teljes egészével egyezik meg, de előrevetíti a 2011-es rekord felülmúlását is. Az elmúlt három évben átlagosan csak 30.000 m²-rel nőtt a bériroda állomány a 2006-2010 közötti 200.000 négyzetméteres átlaggal szemben, és ez nem indokolna ilyen nagy volumenű növekedést a bérbeadásban. De ezek – a javarészt nemzetközi vállalatok - a korábbi tendenciákat felrúgva a bérleti időtartamukat már nem 5-7 évben definiálják, hanem általában 3 évben. Ha pedig ezt követően újra tárgyalják szerződéseiket, akkor sem szerződnek hosszabb időre. Ez eredményezi a magyar irodapiacon a „szerződéshosszabbítási ciklusokat”, és ezzel együtt a bruttó bérbeadás egyre nagyobb magasságokba szökik. (A vállalati ügyfelek kereslete egyre nő.)

„Ezek a rövidebb hosszabbítási ciklusok egyfelől jobban érvényre juttatják a piaci trendeket a bérleti szerződésekben, amely jelenleg még a bérlők számára kedvezőbb, de az árak emelkedésével a tulajdonosok részére lesz az. Negatív hatása viszont az, hogy nem tesznek lehetővé komolyabb tulajdonosi, vagy bérlői invesztíciót. Hiszen ki költene 10 vagy akár 100 milliókat úgy az irodaterülete szépítésére, ha 3 év elteltével felmondhatják a szerződését?!” – tette hozzá Szalma Péter, a CA Immo értékesítési vezetője.

Nagyon kedvező tendencia az előbérleti szerződések volumenének emelkedése. A Magyarországon tevékenykedő fejlesztői piac letisztult, és a bérlők készek elhinni, hogy az adott fejlesztő 12-18 vagy 24 hónap múlva valóban elkészíti, és át is adja a kulcsrakész irodaházat vagy irodát. Ez a konstrukció a finanszírozó bank számára is nagyobb biztonságot ad, és az amúgy igen visszafogott banki finanszírozási piac elengedhetetlen feltétele.

Vonzó a cégeknek az alacsonyabb rezsi
Folyamatosan „zöldülnek” a fővárosi irodák: öt évvel ezelőtt jelentek meg az első környezetvédelmi minősítéssel rendelkező irodaházak Budapesten, mára azonban már a fővárosi irodaterület 14 százaléka bír valamilyen zöld tanúsítvánnyal.
Új belépők is megjelentek

Megjelentek új belépők is a piacon, akik az elmúlt évek tendenciáit követően továbbra is előszeretettel választják székhelyükül Budapestet, ahol nemzetközi összehasonlításban szignifikánsan kedvezőbb bérleti díjakkal és bérköltségekkel kalkulálhatnak, mint az EU nyugati felében.

Az üresedési ráta 0,9 százalékos csökkenése bizakodással tölti el az irodaház-tulajdonosokat, bár figyelembe kell venni, hogy ez is egy ’csalóka’ érték. Az a közel 21.000 m²-es volumen, amelyet úgy kötöttek előbérleti szerződésként, hogy majd csak 6-12 hónap múlva költöznek, átmenetileg ugyan javítják a statisztikát, de a jelenlegi bérleményükből történő kiköltözést követően a felszabaduló irodaterületek, mint új kínálat jelennek meg a piacon. Ez közel hasonló volumenben, akár 0,6 százalékkal emeli az üresedést.  „Ugyanakkor, ha ez a csökkenés még néhány negyedéven keresztül folytatódik, azt vetíti elő, hogy a bérleti díjakban is trendforduló következhet be, és visszaállhat az az egészséges bérleti díj szint, ami mellett ismét érdemes lesz fejleszteni.”- véli Szalma Péter.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo