Hol a legdrágább üzletet bérelni?

A New York-i Fifth Avenue felső része, ahol a bérleti díjak elérték a 38,000 USD/négyzetméter/év szintet, jelenleg a világ legdrágább bevásárlóterülete, a második Hongkong, de jön fel Párizs és Sydney is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Globálisan az elsődleges bérleti díjak 2,4 százalékkal növekedtek a 2014 szeptemberét megelőző 12 hónapban.  Amerikában tapasztaltuk a legnagyobb fellendülést regionális szinten, itt az elsődleges bérleti díjak 5,8 százalékkal változtak egy év alatt, míg az EMEA régióban egy visszafogott 1,3 százalékos, az ázsiai és csendes-óceáni területeken 3,6 százalékos javulást láttunk – jelentette ki a Cushman & Wakefield A világ bevásárlóutcái című tanulmánya. A gyenge gazdasági aktivitás hatással volt némely piacra, míg más területeket a strukturális változások befolyásoltak. A visszafogott átlag bérletidíj-növekedés ellenére a 330 vizsgált lokáció közül 227 esetben tapasztaltunk stagnálást vagy növekedést az év során.

Jelentős változások a rangsorban

Az országok legdrágább bevásárlóterületeinek rangsorában jelentős változások történtek az elmúlt évben. A New York-i Fifth Avenue bérleti díjai évi 38,000 dollár/négyzetméterrel rekordot döntöttek, megelőzve a Causeway Bay területet, ahol a korábbiakhoz képest 6,8 százalékos visszaesés történt. Amerika ismét vezető helyen áll a díjak tekintetében, itt 5,8 százalékkal kell többet fizetnünk egy négyzetméterért, mint korábban. Az USA és Mexikó a növekedés fő mozgató rugói, Brazíliát pedig magával húzta a fellendülés.

John Strachan, a Cushman & Wakefield globális kiskereskedelmi vezetője elmondta: „2011 óta először ismét New York a legdrágább kiskereskedelmi lokáció a világon, a Fifth Avenue felső szakasza új rekordot állított fel, a valaha mért legmagasabb kiskereskedelmi bérleti díjak tekintetében. A világ ‘gateway’ városai folyamatosan fejlődnek, és a főbb márkák háborúznak a legjobb üzlethelyiségekért.”

Ha veszteséges, már le is húzhatja a rolót
Az Országgyűlés elfogadta azt a javaslatot, amely 2018-tól megtiltja a napi fogyasztási cikkek árusítását azoknak a nagyobb üzleteknek, amelyek nem képesek nyereséget termelni két egymást követő évben. A plázaépítéseket is újraszabályozták.
Jó hírek, erősödő kereslet

Matt Winn, globális kiskereskedelmi COO és a Cushman & Wakefield Amerika kiskereskedelmi vezetője hozzátette: „A pozitív gazdasági hírek, az egészséges kiskereskedelemmel karöltve tovább szűrik az USA kiskereskedelmi piacát. Az elsődleges bérleti díjak (szeptemberig) az elmúlt évben 10,6 százalékkal növekedtek. Emellett erősödött a kiskereskedelmi kereslet, és a jelentős számú turista is támogatta a terjeszkedéseket, mely során Los Angeles, San Francisco és főként New York két számjegyű növekedést tapasztalt. Az olyan márkák érkezése, mint a Microsoft, mely nemrég nyitotta első zászlóshajó üzletét New Yorkban a felső Fifth Avenue sugárúton, tovább erősíti ezen kiemelkedő kiskereskedelmi desztinációk létjogosultságát.”

Annak ellenére, hogy a bérleti díjak nem változtak, a tavalyi 40 százalékos növekedés után, a párizsi Champs-Élysées megtartotta harmadik helyét, melyet London New Bond Street bevásárlóutcája követ, ahol a bérleti díjak 4,2 százalékkal emelkedtek. A Sydneyben található Pitt Street Mall lett az ötödik a rangsorban, három helyezést lépve előre. Itt 25 százalékos bérletidíj-növekedést tapasztaltak, mely leginkább az utóbbi fél évben történt jelentős üzletnyitásoknak köszönhető.

Az olyan országok, mint Portugália, Írország, Spanyolország vagy Görögország, melyek esetében korábban jelentős visszaesésről számoltak be, most jelentős növekedést produkáltak. Ezzel egy időben, a fejlett piacok, mint az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, jó bérbeadási mértéket tapasztaltak. A luxusmárkák iránti kiemelkedő kereslet például Londonban vagy Párizsban, a rendkívül limitált kínálattal karöltve, felfelé nyomják a legjobb területek bérleti díjait csakúgy, mint a magas prémiumokat, melyeket az új bérlők fizetnek, hogy hozzájuthassanak egy-egy kiszemelt egységhez. Törökország erős növekedéssel és kiegyensúlyozott vásárlóerővel, erősödő középosztállyal, minőségi kiskereskedelmi egységekkel és az egyre több nemzetközi márka jelenlétével ismét reflektorfénybe került.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo