Az év közepéig összesen 7,8 milliárd forint halgazdasági támogatást nyertek el a magyar vállalkozások az EU erre a célra nyitott közel 10 milliárd forintos keretéből. Az egészen pontosan 34,3 millió eurós keretet 2013 végéig minden valószínűséggel kihasználják a magyar termelők, így a halgazdaság lehet az egyik olyan ágazat, amely 100 százalékos abszorpciót produkálva, összesen mintegy 47 milliárd forint beruházást valósít meg az ágazatban.
„Magyarország természetes vizekben gazdag régiói közül a Dél-Dunántúl, valamint az Észak- és Dél-Alföld régió teljesít kimagaslóan jól ezeken a pályázatokon, itt várható a halgazdaságok legnagyobb felfutása a közeljövőben – mondta Cserháti Gábor, a jelentést készítő KPMG igazgatója. Ez a három térség a 150 nyertes pályázat bő kétharmadát vitte el, míg a többi régióban öt-tíz nyertes pályázatot regisztráltak.
A beruházások zöme akvakulturális beruházás, azaz halastavak és intenzív haltermelési medencék létrehozására vonatkozott. Előbbiekben a ponty viszi a prímet, míg az intenzív termelés szupersztárja az afrikai harcsa. Ez utóbbi kedvező tenyésztési paramétereiről sokat elárul, hogy a medencés intenzív haltenyésztésben évente lehalászott mintegy 2000 tonna hal közel 80 százaléka afrikai harcsa. A fennmaradó részből egyenként 100 tonna alatti mennyiséggel részesednek a tokfélék, illetve a harmadik helyre befutó pisztráng. A tógazdaságokban a megközelítően 15 000 tonnával vezető ponty mögött második helyre szorul a harcsa 2-300 tonnával, a harmadik és negyedik helyen a csuka és a süllő osztozik kevesebb mint 100 tonna körüli éves átlaggal.
Az összesen mintegy 26 ezer tonna Magyarországon lehalászott hal zömét itthon fogyasztjuk el, az export a megtermelt mennyiségből mindössze 2000 tonna körüli, miközben tengeri halból nagyságrendileg 19 ezer tonnát importálunk éves szinten, zömét – csaknem felét – konzerv formájában. „Nagy lökést adhat az ágazatnak, hogy a pályázatok között most kezdenek felfutni a feldolgozási és értékesítési beruházásokra támogatást igénylők pályázatai, amelyek a nagyobb exporthoz nélkülözhetetlen fejlesztésekhez szükségesek” – mondja Cserháti Gábor, a KPMG szakértője.
A mostani uniós programozási időszak 2013 végén zárul. Az akvakulturális beruházásokra összpontosító prioritási területen jól állunk, és a jövő évben várhatóan pályázni lehet a most még előkészítés alatt álló másik, a halgazdaság egésze működésének fejlesztését célzó prioritási terület támogatásaira is. A halászati termékek minőségének és az élelmiszer-biztonság színvonalának fejlesztésére, együttműködési hálózatok kiépítésére, szakmai készségek fejlesztésére, valamint a termelői szerveződések színvonalának javítására és kapacitásának bővítésére szóló pályázatok tovább javíthatják a hazai haltermelő és halfeldolgozó vállalakozások piaci pozícióit.