A MEKH a tavasszal indított vizsgálata részeredményeként tette közzé honlapján a kereskedőváltási mutatókat. A hivatal szakemberei fogyasztói kategóriánként vizsgálták a kereskedőváltást. A közlemény szerint az adatok azt mutatják, hogy összességében az elmúlt időszakban kedvezően alakultak a váltások.
A villamosenergia-piacon a nem lakossági felhasználók (azaz a költségvetési, önkormányzati intézmények és vállalatok) esetében 2011-ben 7,9 százalék, 2012-ben 13,3 százalék, a lakossági felhasználók körében 2011-ben 0,3 százalék, 2012-ben 1,6 százalék volt a szolgáltatót váltók aránya. A földgázpiacon a nem lakossági felhasználók esetében 2011-ben 9,7 százalék, 2012-ben 3,6 százalék, míg a lakossági felhasználók között 2011-ben 10,4 százalék, 2012-ben 1,5 százalék volt a szolgáltatót váltók aránya. A 2011. évi magas földgázpiaci kereskedőváltások az EMFESZ csődje miatt következtek be - mutatott rá a MEKH.
Csak azokat a fogyasztókat nézve, amelyek nem jogosultak egyetemes szolgáltatásra, (ezek jellemzően az üzleti szektorból kerülnek ki) mindkét energiapiacon évente nagyon magas, 20-30 százalék közötti volt a kereskedőváltás - közölte a hivatal. (Ez is mutatja, milyen gyorsan tanulnak meg spórolni a magyar vállalkozók.)
A villamosenergia- és a földgázszektorban a tényleges piacnyitás 2008-ban, illetve 2009-ben valósult meg. Ekkor jött létre az egyetemes szolgáltatói kategória, amely esetében szigorú fogyasztóvédelmi szabályok mellett hatósági árakon vételezhetnek energiát a felhasználók. Ugyanakkor az energiapiaci liberalizáció azt is lehetővé teszi, hogy az egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztók kilépjenek a szabadpiacra, és szabadon válasszanak kereskedőt. Az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult fogyasztók a piacnyitás óta már csak a versenypiacon szerződhetnek a kereskedőkkel.