Várjuk a stressz-tesztek eredményeit!

Volatilis kereskedés után a negatív tartományban zárt az amerikai indexek többsége - Emelkedett az olaj árfolyama - A legtöbb ázsiai index a pluszban van - Folytatta gyengülését a dollár, a forint azonban erõsödött az euróhoz képest - A Surgut nem vehet részt a MOL mai éves közgyûlésén - Enyhe csökkenésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Volatilis kereskedés után végül mínuszban zárt az S&P és a Dow (Dow -1,04%; S&P -0,77%; Nasdaq +0,14%). A pénzügyi szektor teljesített a leggyengébben, miután a Morgan Stanley a várt 8,7 cent helyett 57 cent veszteségrõl számolt be, a tavalyi elsõ negyedéves 174 cent profit után. A bank papírjai 9%-ot  veszítettek értékükbõl, a Bank of America 6%-ot esett, de a Citigroup a pozitív tartományban zárt. Némi optimizmusra adott okot a Wells Fargo 67 centes profitja, ami a vártnál sokkal kisebb mértékû eredménycsökkenést jelent a 2008 elsõ negyedévi 74 centes EPS-hez képest. A technológiai szektor teljesítményét az Apple húzta, miután 14%-os profitbõvülésrõl számolt be az elõre jelzett csökkenéssel szemben. Az öröm azonban nap végére elmúlt, és a vállalat részvényei enyhe mínuszban zártak. A McDonald's a vártnak megfelelõ eredménybõvülésrõl számolt be. A banki stressz tesztek eredményét május 4-én teszik közzé, és ezt követõen az egyes bankok esetleges tõkeigényét is bejelentik. A pénzügyminiszter tegnapi közlése szerint a 19 legnagyobb banknak nincsen szüksége pótlólagos tõkére.

Olaj és arany: Az olaj ára a tegnapelõtt tért át a júniusi határidõre a májusiról. Az ezt követõ technikai rally után tegnap az árfolyam ténylegesen emelkedett, és jelenleg 48,5 dollár körül mozog. Az Energiaügyi Hivatal jelentése szerint a vártnál is nagyobb mértékben 3,8 millió hordóval ismét emelkedett az olajkészletek nagysága, ellentétben az Amerikai Kõolaj Intézet (API) által közölt készletcsökkenéssel. Az arany ára - a recessziós félelmek ismételt felerõsödésével - némileg emelkedett 892 dollárra a 20 napos mozgóátlag és a ferde tetõ azonban szorítja lefelé az árfolyamot.

Makrogazdaság: A magyar februári kiskereskedelmi forgalom a vártnál kisebb mértékben, 3,2%-kal esett vissza év/év alapon. Németország az ipari és szolgáltatói menedzser index értékét hozta nyilvánosságra, az Eurózóna közös folyó fizetési mérlege pedig 10 órakor jelenik meg. Az USA a múlt heti foglalkoztatási adatokat közli, valamint a használtlakás értékesítések márciusi alakulását. Utóbbi esetében a most csökkenést várnak a februári emelkedés után.

Távol-Kelet: Többségében pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek, Shanghai mínuszban (Nikkei +1,47%; Hang Seng +0,9%; Shanghai -0,99%; Kospi +1,02%). A Hyundai koreai autógyártó 42,7%-os profitcsökkenésrõl számolt be, miután a bevételei 26,4% erodálódtak az autóipart keményen érintõ válság hatására. Az autógyártó szektort mégsem érintette érzékenyen a hír, a Toyota közel 3%-os pluszban tartózkodik, miután a Goldman vételre ajánlja a papírjait.Devizák: A dollár tegnap tovább gyengült, egészen 1,3 fölé az euróval szemben, a jen azonban visszaerõsödött a 97,5-es szint közelébe. Úgy tûnik a 200 napos mozgóátlag leküzdése korai volt még az USD/JPY kurzus ráadásul kitörni látszik a jen gyengülõ trendcsatornájából. A forint a mozgóátlagok mentén folytatta erõsödését az euróval szemben, a kurzus jelenleg 296 körül mozog.

Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, a DAX mínuszban nyitott.

Erste Kommentár: Keresik a piacok az irányt, de ez nem meglepõ jelenség a gyorsjelentési szezonban. Ez eddigi eredményekbõl úgy tûnik, hogy eljött az a pont, amikor az elemzõk pesszimistábbak, mint a valós jelentések indokolnák, ami jó hír. Óvatosságra int azonban az a tény, hogy a relatíve jó hírekre sem emelkednek a piacok, illetve ahogy az Apple-nél tegnap láthattuk még esni is tudnak rá a papírok. A Morgan Stanley eredménye is aggodalomra ad okot, bár ha végre kijönnek a stressz-tesztek eredményei, akkor többet fogunk tudni a meghatározó amerikai bankrendszer állapotáról.

A Surgut nem vehet részt a MOL mai eves közgyûlésén

A Surgut nyílt levelet intézett a MOL részvényeseihez, mely szerint tárgyalásokat kezdeményezett a MOL menedzsmentjével, azonban nem kapott érdemi választ. A Surgut a két vállalat közötti szorosabb együttmûködésben és a MOL további, fenntartható növekedésében érdekelt. A Surgut nem tájékoztathatja a MOL vezetését és tulajdonosait szándékairól, mivel nem vehet részt a mai közgyûlésen annak ellenére, hogy minden szükséges követelményt teljesített. A Surgut továbbra is készen áll a párbeszédre a MOL vezetésével, áll a levélben.

A Gazprom nem folytat tárgyalásokat a Surgut MOL részesedésének megvásárlásáról, nyilatkozta a Gazprom szóvivõje. A Világgazdaság szerint Medget Rahimkulov 3%-os MOL pakettel rendelkezik, de szintén nem vehet részt a MOL mai közgyûlésén. Mivel a Surgut és Medget Rahimkulov nem szavazhatnak a mai közgyûlésen, valószínû, hogy a részvényesek megszavazzák a további védekezõ lépéseket. Lehetséges, hogy a Surgut ezeket bíróság elõtt támadja meg, de nagyon kevés esélyt látunk arra, hogy nyertesként kerüljön ki egy ilyen perbõl. Nem kizárt, hogy a Surgut nemsokára rendkívüli közgyûlés összehívását kezdeményezi, ahol már élhet részvényesi jogaival. Árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid vállalati hírek

- 5,09%-ra növelte részesedését a Richterben a Barclays Global Investors. (Februárban az Aberdeen Asset Management növelte részesedését 5,06%-ra.) A Barclays lényegesen kisebb részesedéssel rendelkezett, azonban felvásárolta a CVC Capital Partners-t. Mivel a CVC birtokolja az iShares ETF-eket, a konszolidált Richter tulajdonrész 5% fölé emelkedett. Egy technikai lépésrõl van tehát szó, így árfolyamhatásra nem számítunk.

- OTP: Az ukrán bankrendszer vesztesége kb. 900 millió dollár volt az év elsõ negyedévében, ami arra utal, hogy az OTP Ukrajna teljesítménye is gyenge lehetett.

- Április 24-én, pénteken forog utoljára osztalékszelvénnyel az Mtelekom (74 forint osztalék részvényenként).

További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo