Eljött az aktív cselekvés ideje: a magyarországi cégeknek alternatív források felé is nyitniuk kell a szűkülő bankhitelek mellett. A vállalatok finanszírozási problémáira megoldást jelenthetnek a bilaterális befektetések, vagy a kötvénykibocsátások – mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások üzletágának vezető partnere.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
„A válságon, és annak hatásain való elmélkedés ideje lejárt. A 2008 óta eltelt időszak új szabályokat és üzleti környezetet hozott. Azt, hogy a válság okozta megváltozott szabályok meddig lesznek érvényesek, nem tudjuk, de az biztos, hogy a piaci szereplőknek addig is ebben az üzleti környezetben kell érvényesülniük. A vállalkozásoknak tovább kell működni, beruházni és növekedni, mert ha ezt nem teszik, versenyhátrányba kerülhetnek” – mondta Dezse Margaret.
Beszűkült banki hitelezés, elérhető alternatív források
Magyarországon a rendszerváltást követően kialakult univerzális bankrendszernek köszönhetően mind a lakossági, mind a vállalati oldal számára a bankok váltak az elsődleges, és szinte kizárólagos pénzügyi forrássá. Azonban a globális pénzügyi válság következtében történt forráskivonások, továbbá a gyenge gazdasági növekedési kilátások, a növekvő szabályozói kockázatok, valamint a szigorodó adókörnyezet miatt mind itthon, mind a régióban az elérhető banki hitelek jelentős mértékben beszűkültek, így a vállalatoknak új források irányába is el kell mozdulniuk.
A hazai piac is számos ilyen alternatív hitellehetőséget tartogat a vállalatvezetők számára befektetések, nem intézményi kölcsönök, illetve kötvénykibocsátás formájában.
A beruházás méretétől függetlenül elérhető bilaterális befektetések és az úgynevezett family office-ok, magánbefektetők által nyújtott kölcsönök vitathatatlan előnye a felek közötti közvetlen kapcsolat. A rugalmas feltételrendszerek mentén kialakított megállapodásokban nem sérülnek az érdekek, hiszen azok egyéni egyeztetések eredményei.
Fel kell készülniük a cégeknek
A kötvénykibocsátás jelenleg kiaknázatlan terület a vállalatok számára. Ez a szektor hazánkban még kevésbé kiforrott, mint a környező országokban, ám ha a cégvezetők felismerik az ebben rejlő lehetőségeket, jelentősen javíthatják finanszírozási helyzetüket. Emellett a kockázati- és magántőke társaságok is folyamatosan keresik a befektetési lehetőségeket Magyarországon.
A nemzetközi érdeklődés megvan...
„Magyarország kiemelt célpont lehet a befektetők számára, hiszen ideális az ország földrajzi elhelyezkedése, szakmai menedzsment és nemzetközi szinten is elismert tudás van jelen a vállalatoknál. A gazdaság nyitottsága és üzleti kultúránk is további pozitívum a külföldiek számára. A nemzetközi érdeklődés megvan, a figyelem sok iparágban ránk irányul. Fontos, hogy a magyar cégvezetők bízzanak magukban és vállalatukban, elhiggyék, hogy egy kis országból is elindulhatnak a nemzetközi sikertörténetek, ahogy erre már egyre több pozitív példa is van” – mondta Dezse Margaret.
A tulajdonosoknak és cégvezetőknek azonban fontos szem előtt tartani, hogy akármelyik irányba is indulnak, a vállalat felkészítése, értékelése, megalapozott üzleti terv készítése nélkül nem lehet ezeket a folyamatokat elindítani. További kihívást jelent a potenciális befektetők és finanszírozók felkutatása, valamint az egyes megállapodásokhoz kapcsolódó tranzakciós struktúra kidolgozása.