Újra pozitív hangulat dúl a világban

USA: Sikerült egy kis pluszt kiszenvedniük az indexeknek - Tovább csökkent az olaj árfolyama, újabb történelmi csúcsot ütött az arany - Ázsia: Kirobbanó formában az indexek - Gyengül a dollár, a jen és a forint megpihent az elmúlt napok jelentős mozgásai után - Ma kisebb emelkedésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

- Makrofronton vegyes kép tárult elénk. A vártnál alacsonyabb friss munkanélküli-segély kérelmeket magasabb tartós munkanélküliségi szám rondította. A Philadelphiai gazdasági aktivitást mérő Fed index szeptemberben -0,7 pontra erősödött a -7,7-es szintről, ám ez így is némileg elmarad az elemzők által előrejelzett +0,5-ös értéktől. A termelői árak a várakozásoknak megfelelően 0,4%-kal nőttek augusztusban (+3,1% év/év), ami egyben rekord mértékű drágulást jelent az elmúlt 5 hónapot tekintve. Az adat pozitív, hiszen csökkenti a deflációval kapcsolatos aggodalmakat a piacon.

- Ma az inflációs adatok, valamint a szeptemberi előzetes Michigani bizalmi index alakulása lehet piacmozgató hatású.

Olaj és arany:

- Egészen a 20 napos mozgóátlagig folytatta az esést a kőolaj árfolyama, mely immár 74,8 dolláron mozog.

- Az esés mögött állhat az a hír is, miszerint az Enbridge Energy Partners megkapta a kormányzati jóváhagyást a közép-amerikai finomítókat ellátó olajvezeték elindítására. Ez csökkenti annak a lehetőségét, hogy süllyedjen a jelenleg is magas szinten tartózkodó kőolajkészlet állomány.

- Az arany ára ismét új csúcsra kapaszkodott, ma már rekordmagas 1.279,8 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Pluszba lendültek a távol-keleti indexek (Nikkei +1,2%; Hang Seng +1,1%; Shanghai +0,2%; Kospi +0,8%) - A japán kormány ma bejelentette lemondását. A nagyobb támogatást élvező új kormányzat megalakulására még ma számítani lehet Naoto Kan miniszterelnök vezetésével. A most lemondott testület júniusban alakult, és alig pár napja annak, hogy a kormányfőt újraválasztották a párt élére.

- A részletekről annyit lehet tudni, hogy a külügyminiszteri posztot a korábbi közlekedési miniszter (Maehara Szeidzsi) kapja meg. A tisztség jelenlegi birtokosa (Okada Kacuja) pedig a párt főtitkári posztját tölti majd be.

- A jen továbbra is tartja magát 85 felett, mely ismét jó hangulatot hozott az exportőrök piacára. A Honda 1,9%, a Toyota és a Sony 1,1%, emelkedéssel zárt. A Hitachi 2,2%-ot erősödött azután, hogy a Deutsche Bank vételre minősítette a cég papírjait.

Devizák:

- A dollár tegnap tovább gyengült az euró ellenében, és a hajnali órákban már az 1,31-es ellenállást is áttörte a kurzus.  A jen tegnap nem sokat mozgott, de az árfolyam továbbra is tartja magát 85,5 felett.

- A forint tegnap enyhe gyengülést mutatott, és 282 fölé kúszott az árfolyam. A reggeli órákban viszont újra erősödni kezdett a hazai fizetőeszköz, és közelít a 282-es szinthez.

- Tegnap a svájci jegybank változatlanul hagyta irányadó rátáját. A bejelentés után gyengülni kezdett az alpesi deviza, a reggeli órákban 212 forintot kellett fizetni egy frankért.

Határidős piacok:

- Erős pluszban tartózkodnak jelenleg az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Újra pozitív hangulat dúl a világban, a japán jen sikeres gyengítése az ázsiai piacokat nyugtatta meg, az USA-ban pedig a készpénzben dús technológiai cégek rally-ja tartja a piacokat. Az S&P 1.124 dolláron rendkívül közel áll az 1.130 pontos szinthez, amit immár harmadszor ostromol 3 hónapon belül. Nem lepődnénk meg tehát, ha át is törné az ellenállást, és ezzel 5 havi csúcsra emelkedne a vezető amerikai részvényindex. Hazánkban sokat segített a hír, hogy a svájci jegybank, a UBS vészjóslásával szemben nem emelt a 0,25%-os alapkamaton, így a frank is egy hónapos mélypontjára, 212-re eshetett a forinttal szemben. A teljesen képtelennek tűnő MOL pletyka (aminek mellesleg semmi árfelhajtó hatása nem lenne) után némileg magukhoz tértek a befektetők, így tegnap korrekciós eladói nyomás söpört végig az olajvállalat részvényein. Ennek ellenére él még kitörés, semmi komoly baja a részvénynek, és ez egészen addig elmondható, amíg nem esik el a 21.680 forintos szint.

Rövid hírek 

A magyar kormány csütörtökön elmondta, hogy a közeljövőben nem áll szándékukban a Szurgutnyeftyegaz 21%-os MOL-pakettjének megvásárlása. „Mindkét kormány jelét adta annak, hogy a témát prioritásként kezeli, és az orosz fél javasolta, hogy folytatódjanak az egyeztetések a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság következő ülésén", jelentette ki a Fejlesztési Minisztérium, azonban azt nem közölte, mikor kerül sor az ülésre.

- A Világgazdaság értesülései szerint Kocsis István, jelenlegi BKV igazgató váltaná Hernádi Zsolt MOL  elnök-vezérigazgatót szeptember végén - október elején. A MOL nem kívánta kommentálni az értesüléseket.

- Bankszektor: Október 15-ére készülhet el a nemzeti eszközkezelő társaság (NET) terve, jelentette be Matolcsy György. A NET venné át azokat az ingatlanokat, melyeknek tulajdonosai nem tudták fizetni a törlesztő részleteket. Valószínű, hogy a NET az MFB egyik leányaként jön majd létre. A bajba jutott devizahitelesek kérhetik majd devizahiteleik forintra történő átváltását, és tulajdonjogukat lízingre cserélhetik, ha nem tudnak törleszteni. A NET a hitelpiacról szerzi majd be a szükséges forrásokat, mivel a központi költségvetésben nincs ide átcsoportosítható pénz, de a bankok is beléphetnek a finanszírozásba. A bankok szempontjából jó hír lehet, ha portfoliójukból kikerülnek a problémás hitelek, mivel így kockázati költségeik csökkenhetnek. Kérdés azonban, hogy milyen diszkonttal venné át a NET ezeket az eszközöket.

 Bankszektor: A Fidesz ma találkozik a Bankszövetség képviselőivel, hogy egyeztessenek a múlt héten bemutatott programról, melynek célja a devizahitelesek terheinek könnyítése. A Bankszövetség képviselői korábban elfogadhatatlannak nevezték a javasolt 8 pontot.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu/, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo