Nemzetközi hírek
USA: Ismét emelkedtek az amerikai részvényindexek, az S&P újabb idei csúcsra ért (Dow +1,21%; S&P+1,74%; Nasdaq +0,28%). A hangulat tegnap gyorsan pozitívba fordult miután az ADP Intézet a foglalkoztatottak számában mindössze 491 ezer fõs csökkenésrõl számolt be, a várt 650 ezerrel szemben. Az emelkedést a pénzügyi szektor vezette. A piacok optimisták a banki stressz-teszt eredményekkel kapcsolatban. A Bank of America árfolyama 17%-ot emelkedett, míg a Citigroup 16,5%-kal növelte az értékét. Az olajár emelkedés hatására az olajszektor vállalatai összességében 3,4%-os pluszban zártak. A vállalati eredmények ismét jól alakultak, a Cisco profitja alig csökkent, jelentõsen meghaladva ezzel a várakozásokat. A Symantec az elõrejelzettnél is nagyobb mértékben növelte negyedéves eredményét, és az Anadarko Petroleum a vártnál kisebb veszteségrõl számolt be. Ma az S&P 500 fontosabb vállalatai közül az AIG a General Motors, az Nvidia, a Nasdaq és a Sara Lee publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Stressz-tesztek: A Bank of America vezérigazgatója a bank tõkeigényérõl beszélt tegnap. A bankóriás a New York Times korábbi információinak megfelelõen valóban 34 milliárd dollár további tõke bevonására szorul, de a vezérigazgató szerint ez pozitív hír, mivel az állam 45 milliárd dollárt különített el erre a célra, így 11 milliárd dollár "szabadon" felhasználható. Ezt a vállalat valószínûleg a korábban a TARP bankmentõ csomagból igényelt összeg törlesztésére fordítja. Más források szerint a Citigroup, a Wells-Fargo és a Bank of America együtt 54 milliárd dollárra szorul. Ebbõl a Citibank része valószínûleg 5 milliárd dollárra rúg (a korábban 10 milliárd nagyságúra becsülthez képest), továbbá a társaság az állam tulajdonában levõ elsõbbségi részvények egy részét szavazó törzsrészvénnyé alakíthatja. Az elõzetes hírek szerint a JP Morgan, a Goldman Sachs és a Bank of New York nem szorul pótlólagos tõkére. A hivatalos eredményeket ma jelenti be a Fed.
Olaj és arany: Az olaj ára folytatta a rally-t és új idei csúcsra 56,6 dollárra ért. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a nyári idõszak elõtt az árfolyam jobban teljesít, mint általában. Az elmúlt 20 év havi árfolyam emelkedés átlaga 1%, míg csupán a március-június hónapokat tekintve közel 3%. Az arany ára kitört a csökkenõ trendcsatornából és a 930 dolláros ellenállás felé vette az irányt.
Makrogazdaság: Magyarországról igen pozitív adatok láttak napvilágot. A magyar külkereskedelmi többlet elõzetes értéke 492,8 millió euró lett. A márciusi ipari kibocsátás 4,3%-kal nõtt, így év/év alapon a mutató csak19,6%-kal csökkent. Az IMF megkezdte negyedéves ellenõrzését Magyarországon, azonban negatív meglepetést nem várunk. Számos fontos makrogazdasági adat lát ma napvilágot: Az EKB 13:45-kor közli az irányadó kamatrátát. A Bloomberg által megkérdezett elemzõk átlagosan 25 bázispontos csökkentést valószínûsítenek. Németország az ipari rendelések állományváltozását publikálja délben, délután pedig a magyar államháztartás áprilisig számolt idei egyenlegérõl kaphatunk információt. Az USA termelékenységi, és munkanélküliségi adatokat hoz nyilvánosságra.
Távol-Kelet: Shanghai-on kívül pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek, Japán a 3 napos ünnep után ma jelentõs emelkedéssel folytatja a kereskedést (Nikkei +4,16%; Hang Seng +0,79%; Shanghai -0,3%; Kospi +0,3%). Az amerikai foglalkoztatási adatok a Távol-Keleten is újabb optimizmust hoztak. Az USA exportpiacaira termelõ Mazda 4,4%-ot, a Toyota közel 3%-ot emelkedett. A pénzügyi szektorban a régióban szokatlan nagy rally bontakozott ki. A Mitsubishi Financials 15%-kal növelte részvényeinek értékét, a Mizuho és a Sumimoto 12%-os pluszban tartózkodik. Utóbbi bank vásárolja meg a Citigroup távol-keleti befektetési banki részlegét.
Devizák: Tovább erõsödik a dollár az euróval szemben mivel a várakozások szerint az ECB tovább csökkenti az irányadó kamatrátát, ami tovább szûkíti az euró-dollár kamatkülönbözetet. Az EUR/USD 1,326 körül mozog. A jen is erõsödött a dollárral szemben, az USD/JPY kurzus a 200 napos mozgóátlag (98,2) körül jár.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, Európa pluszban nyitott.
Erste Kommentár: Úgy tûnik, korrekciónak híre hamva sincs mostanában, egy az irány és az felfelé mutat. Az S&P tegnap új idei csúcson zárt, a BUX pedig nyitott új idei csúcson nyitott ma 14.000 pont felett. A stressz-teszt eredmények persze még azt mutatják, hogy az amerikai bankrendszer nem egészséges, ám a kommunikáció meglehetõsen pozitívan állítja be az amúgy nem túl jó híreket. Korábban ugyanis arról beszélt a Fed és a pénzügyminisztérium, hogy a 19 legnagyobb banknak nem lesz szüksége pótlólagos tõkére. A Financial Times hétvégi híreit, miszerint a Bank of America akár 10 milliárd dollár pótlólagos tõkére szorul, a bank képviselõi felháborodottan teljesen pontatlan információnak nevezték. Végül is igazuk is volt, a szám meglehetõsen pontatlan, hiszen ennél is nagyobb 34 milliárd dolláros összegre lesz szüksége az Egyesült Államok legnagyobb bankjának. Mindenesetre jelentõs emelkedés után fontos technikai szintekhez érkeznek az indexek, így a korrekció valószínûsége tovább növekedett.
Mtelekom: Várakozásoknak megfelelõ eredmény az elsõ negyedévben, megerõsített várakozások
Az elsõ negyedéves eredmény megfelelt az Erste várakozásainak és valamivel felülmúlta a konszenzust. A menedzsment megerõsítette 2009-re vonatkozó várakozásait (éves szinten 1%-kal csökkenõ árbevétel, 1-2%-kal visszaesõ EBITDA), amennyiben a külsõ gazdasági környezet nem romlik tovább. Éves szinten 2%-kal csökkentek a bevételek, elsõsorban a vezetékes szegmens (-5,1%) miatt. A mobil bevételek 0,9%-kal estek vissza. A macedón és montenegrói leányok a forint gyengülésébõl profitáltak.
Az IT szolgáltatások bevételei 11,7%-kal nõttek, melynek hátterében egy pénzügyi lízinghez kapcsolódó egyszeri eszközértékesítés áll (konkrét összeget nem hoztak nyilvánosságra). Az EBITDA 6,3%-kal esett, fõként az alacsonyabb bevételek miatt. A mûködési költségek (melyek tartalmaznak 1,7 milliárd forint vizsgálati költséget és 0,4 milliárd végkielégítést) 1,2%-kal nõttek. A 2,2%-os munkaerõ-elbocsátás ellenére a személyi jellegû ráfordítások 2,5%-kal nõttek a magasabb átlagbérek miatt. Az értékcsökkenés 11,3%-kal esett vissza, mivel meghosszabbításra került az eszközök hasznos élettartalma. Mindezek következtében az EBIT 2,9%-kal csökkent. A nettó pénzügyi kiadások 24,5%-kal nõttek a jelentõs árfolyamveszteségnek (4 milliárd forint) és a magasabb átlagos kamatszintnek köszönhetõen. Ezt a tételt ellensúlyozta az alacsonyabb adóteher (a Macedóniában bevezetett új adórendszer miatt) és a kisebbségi részesedések (a macedón leány gyengébb teljesítménye). A nettó profit 2,9%-kal csökkent és csak kevéssel múlta felül az általunk várt eredményt.
Nem látunk rá okot, hogy legutóbbi elõrejelzésünket és ajánlásunkat módosítsuk. Figyelembe véve Magyarország jelenlegi gazdasági helyzetét, a negyedéves eredmény jónak nevezhetõ. Amennyiben a magyarországi gazdasági környezet nem romlik tovább, a menedzsment tarthatónak véli korábbi várakozásait. Továbbra is felhalmozásra ajánljuk a részvényt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.