Nemzetközi hírek
USA: Enyhe mínuszban zártak az amerikai részvényindexek, az S&P 1.000 pont felett maradt (Dow -0,82%;S&P -0,85%; Nasdaq -1,19%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index elõzetes értéke a várt emelkedéssel szemben 63,2 pontra csökkent augusztusban a júliusi 66-os értékkel szemben. A fogyasztói árak az elõrejelzésekkel szemben 2,1%-kal estek az elmúlt 12 hónapban, fõként az energia világpiaci árának (olaj, gáz) csökkenése nyomán. A Boeing árfolyama 3,75%-kal esett, miután kiderült, hogy a 787 Dreamliner gépek típushibája miatt le kellett állítani a gyártás egy részét. A vállalat szerint a probléma könnyen kezelhetõ és pár hét alatt elhárítják a hibát. A Wal-Mart árfolyama folytatta a rally-t a negatív hangulat közepette, péntken 5,1%-os pluszban zárt, miután csütörtökön a várt feletti negyedéves számokról számolt be. A bankszektor felülteljesítette a piacot, mindössze 0,6%-ot estek a pénzügyi papírok.
Olaj és arany: A pénteki drasztikus (-4,3%) zuhanás után a mai kereskedésben tovább csökkent az olaj árfolyama. A hajnali órákban 66,87 dollárt kellett fizetni a fekete arany hordójáért. Kisebb mértékben, de az arany is veszített értékébõl. Ma reggel 943,8 dollár körül forgott unciája.
Makrogazdaság: Ma Magyarországról és az Eurózónából nem várható makrogazdasági adat. Az USA az augusztusi New York-i feldolgozóipari indexet, a júniusi nettó pénzáramlást a tõkepiacokra és az augusztusi NAHB házárindexet publikálja. Az amerikai tízéves állampapírok hozama 3,53%, 5 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Mélyrepülésbe kapcsoltak az ázsiai indexek, Kína több mint 5%-os mínuszban tartózkodik (Nikkei -3,1%; Hang Seng -3,5%; Shanghai -5,1%; Kospi -2,8%). Az exportorientált japán vállalatok meredeken esnek, miután a jen a 200 napos mozgóátlagig emelkedett a dollárral szemben, valamint az USA fogyasztói árindexe a vártnál jobban esett. A Sony 4,2%-ot esett, de az autógyártókat sem kímélte a piac (Mazda -4,3%; Honda -3,5%; Nissan -3,2%). A fémárak londoni indexe 3,1%-ot esett, így a bányavállalatok is gyengén teljesítettek. A BHP Billiton 2,2%-os mínuszban tartózkodik. Az olaj pénteki áresése hatására a Cnooc kínai olajkitermelõ 3,7%-ot veszített értékébõl.
Devizák: Péntek óta folyamatosan erõsödött a dollár az euróval szemben. Ma reggel 1,4150-en állt az EUR/USD kurzus. Ugyanakkor a japán jen is erõsödött a dollárral szemben, egészen 94,58-ig. Az EUR/HUF kurzusban a pénteki gyengülés (271,86-ig) után ma a tendencia folytatódása mutatkozik (273,65).
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tûnik, hogy egy idõre vége szakadt az emelkedésnek és megkezdõdött a sokak által várt korrekció. Ebben a csökkenésben is fontos lesz a piac viselkedése. Ha az árfolyamok csak morzsolódnak, miközben a technikai indikátorok szépen kikorrigálják a túlvettséget, akkor még egy harmadik emelkedési hullám is kialakulhat a "nagy" korrekció elõtt. Másrészt, ha az árfolyamok csökkenése heves lesz, az elsõ támaszt (pl. BUX 16.500) gyorsan érik el az indexek és részvények, akkor itt nagyobb esésre kell felkészülni. Az utóbbit támasztja alá az is, hogy mostanában újra gyengébb makrogazdasági adatok látnak napvilágot az egész világon, miközben a gyorsjelentési szezon - amely pozitív meglepetésekkel szolgált - véget ért. Így jelenleg nagyítóval kell keresni azt az okot, ami miatt rohanni kellene részvényt venni. Így szerintünk a "short", azaz eladási pozíció az ajánlatos még akkor is, ha lesz egy harmadik emelkedési hullám.
Meglepõen jó második negyedéves eredmény a Danubius-tól
A Danubius adózás elõtti eredménye 62,1%-kal 3,85 milliárd forintra emelkedett a második negyedévben, ami 36,5%-kal meghaladja az általunk várt eredményt. A háttérben elsõsorban az árfolyamnyereség állt, melyet a nem hedzselt, euróban denominált hitelein ért el. Ezen kívül támogatólag hatott a váratlanul jó, 1,56 milliárd forintos üzemi eredmény. A csökkenõ kereslet, a visszaesõ szobaárak és a 12,6%-kal zuhanó vendéglátási bevételek következtében a bevételek 4,8%-kal estek vissza éves szinten.
A gyenge bevételi oldal ellenére az EBIT 77%-kal ugrott meg (1,56 milliárd forintra) az általunk vártnál is eredményesebb költségcsökkentõ intézkedések hatására. A mûködési költségeket sikerült 11%-kal visszavágni, ami több mint ellensúlyozta a 4,8%-os bevételkiesést. A forint 11,6%-os erõsödésének köszönhetõen az euróval szemben, az árfolyamnyereség 2,4 milliárd forintra rúgott, mely megközelíti várakozásainkat. A kamatráfordítások éves szinten csaknem 60%-kal estek, 170 millió forintra. Figyelembe véve a régiós szállodaszektor gyengélkedését, a publikált számok nagyszerûek. A 691 millió forintos üzemi eredmény növekedés arra utal, hogy költségcsökkentési intézkedéseivel a társaságnak sikerült rugalmasan alkalmazkodnia a kihívásokhoz.
Ha a következõ negyedévek eredménye hasonlóan alakul, a Danubius eredménye év végén a pozitívba fordulhat. Ez azonban nagymértékben függ a december végi EUR/HUF kurzustól. Pozitív piaci reakció lehetséges, azonban a részvény árfolyamát elsõsorban továbbra is a fõ részvényes lépései befolyásolják.
Rövid Vállalati Hírek
- Az Mtelekom ugyanaz a két kisrészvényese, akik egy évvel ezelõtt pert indítottak annak érdekében, hogy az éves közgyûlés határozatai semlegesítésre kerüljenek, ezúttal a június 29-i rendkívüli közgyûlés határozatait támadták meg. Utóbbin arról döntöttek a részvényesek, hogy a T-Kábel és a Dél-Vonal beolvadhasson az Mtelekomba. A két részvényes nem fogadja el a kalkulált könyv szerinti értéket. Szerintünk a két kisrészvényes tevékenysége késleltetheti az összeolvadás folyamatát, de nem lesz képes arra, hogy megállítsa azt. Ugyanakkor a beolvadó cégek kisméretûek, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.