Nemzetközi hírek
USA: Vegyes képet mutatott tegnap az amerikai részvénypiac (Dow +0,2%; S&P 0%; Nasdaq -0,1%). Hektikus kereskedés után alig nap végére némi pluszban zárt a Dow Jones, és 10,261 pontnál új, 13 hónapos csúcsot ütött. A gazdasági kilátásokat mérő IBD/TIPP hangulatindex alulmúlta a várakozásokat, a német ZEW intézet által közzétett európai indexszel egyetemben. Vegyesen teljesített a pénzügyi szektor is, összességében 0,3%-kal értékelődtek le a pénzügyi vállalatok. Az AIG 3,9%-ot erősödött, miután a Moody's elmondta, a biztosító képes lesz visszafizetni a Fed-től illetve az államtól kapott kölcsönök nagy részét, vagy egészét. Az American Express a bankkártyás vásárlások 3%-os októberi növekedéséről számolt be, amire a vállalat árfolyama 1,6%-ot erősödött. Richard Fischer, a Dallas-i Fed elnöke elmondta, hogy 2010-ben és 2011-ben is valószínű, hogy alacsony növekedési és inflációs környezet jellemzi Amerikát és a munkanélküliség további problémákat jelent majd. Hozzátette, hogy ezáltal a laza monetáris politika, az alacsony kamatok és a magas likviditásbiztosítás lesz továbbra is a megfelelő stratégia a Fed részéről.A mai napon ünnepli Amerika a Veteránok Napját. A tőzsde nyitva tart, de nincsen elszámolás.
Olaj és arany: Az olaj ára 79 dollár körül tartózkodik, a piac egyelőre kivár. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal szerda helyett csütörtökön teszi közzé a kőolaj- és benzinkészlet adatokat a Veterán Nap miatt. Az arany ára lassan de biztosan menetel előre, a hétfői 1111 dolláros történelmi csúcsot azonban még nem küzdötte le.
Makrogazdaság: Ma a magyar fogyasztói árindex októberi alakulását publikálja a KSH. Az elemői konszenzus szerint 4,8% lehet az infláció év/év alapon.
Távol-Kelet: Kis pozitív irányú mozgást mutatnak az ázsiai részvényindexek (Nikkei 0%; Hang Seng +1,2%; Shanghai -0,1%; Kospi +0,8%). Ma megjelent adatok alapján 9 hónapos mélypontjára csökkent Dél-Korea munkanélküliségi rátája. Kína ipari termelése 16,1%-kal nőtt tavaly októberhez képest, a kiskereskedelmi forgalom pedig 16,2%-kal bővült. A kínai index azonban visszafordult a pozitív tartományból, mivel többen monetáris szigorításra számítanak a jó növekedési adatok nyomán. A japán gépipari termelés 10,5%-kal nőtt szeptemberben év/év alapon, miközben az elemzők 4,1%-ra számítottak. Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy a távol-keleti országok meglehetősen jó növekedést tudnak felmutatni a válság ellenére, ami pedig a világ többi részén is javítja a kilátásokat.
Devizák: Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az ország érdekében áll a dollár erőssége. Részben a pénzügyminiszter szavai, részben egy fontos technikai szint miatt a tengerentúli fizetőeszköz gyengülése tegnap megtorpant, az 1,506-os csúcspont alatt állt meg az árfolyam. Jelenleg 1,498 az EUR/USD. Enyhe erősödést láthattunk a jen piacán, az USD/JPY 89,7-nél tartózkodik. A forint 271,5 környékén stagnál.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában.
Erste kommentár
Továbbra is tart a jó hangulat, most kezdődhet az emelkedés harmadik hulláma. Ha a 2000 utáni lejtmenetből jövő felpattanást vizsgáljuk, akkor az emelkedésnek három hullámát láthattuk, mielőtt egy jelentősebb korrekció kialakult volna a piacon. Ha hasonló forgatókönyvet feltételezünk, akkor most a harmadik hullám kezdődött el. Ennek során minden indexnek és részvénynek le kellene tesztelnie a korábbi, tavaly októberi, letörési szintet és sokan még vissza is mehetnek ezen értékek fölé. A hangulatot az is fűti, hogy egyes döntéshozók szerint a kamatok egész 2010-ben alacsonyan maradhatnak az USA-ban, sőt akár 2011-ben is. Ez újabb olaj tűzre.
Vállalati hírek
Richter telefonkonferencia összefoglaló
Bogsch Erik vezérigazgató ismertette a 2009-es értékesítésre vonatkozó várakozásokat: K+F költségek a konszolidált árbevétel 9-10%-át tehetik ki (ez valamivel kevesebb, mint a korábban jelzett 11-12%). Az értékesítési és marketing költségek a konszolidált árbevétel 20%-át tehetik ki (korábban erre 21-22% volt az előrejelzés). A 2009-es bruttó és üzemi marzsok az 1-3Q09 időszakban látottakhoz hasonlóan alakulhatnak (vagyis előbbi 56,7%, utóbbi 18,6% körül), ha feltételezzük, hogy a forint árfolyamában nem következik be jelentős változás.
A K+F projekt fejleményei, melyet a Forest Laboratories-zal közösen végez a Richter, 2010 elején még látványosabbak lesznek. Meg kell várniuk az amerikai FDA döntését arra vonatkozóan, hogy a RGH-188 (cariprazine) klinikai II/b fázis eredményei elegendően-e a III-as fázis elindításához. Az engedély lehetővé tenné, hogy a projekt felgyorsuljon és így a partnerek költséget spórolhatnának. 2010 első felében reméli megkapni a Forest Laboratories-tól a II fázis befejezése után járó kifizetést. Továbbra is keresik azt a nyugateurópai partnert az RGH-188 projekthez. A molekulát tartalmazó tremék várhatóan nem kerül piacra 2013-2014 előtt.
A CC üzenete inkább pozitív volt. Valószínűsíthetó, hogy az amerikai és az orosz piac dinamikusan bővül és eves összehasonlításban a profitabilitás az első kilenc hónapban tapasztalt szinten marad.Mivel a publikált számok megfeleltek várakozásainknak, egyelőre nem változtatunk előrejelzéseinken, bár megjegyezzük, hogy az új irányszámok (főleg az üzemi marzs) valamelyest növelnék EBIT és nettó profit várakozásainkat.
MOL: Olajat talált az INA Namíbiában
Helyi lapokra hivatkozva a Napi Gazdaság azt írta, hogy az INA olajat talált Namíbiában. A találat 200 millió hordóra tehető. Bár a hír nagyon rövid és a vállalat nem erősítette meg a hírt, pozitív lehet. A részletek ismerete nélkül 3-5 dolláros hordónkénti nettó jelen értékkel számolva a találat értéke 600-1000 millió dollár lehet. Egy MOL részvényre vetítve a fair érték 500-800 forintos növekedés lehet. Bár a MOL árfolyama jelentős mértékben emelkedett hétfőn, további erősödés lehetséges.
Rövid hírek
- A Nitrogénművek 25 milliárd forintra pereli az OTP-t. Az OTP szerint a követelés alaptalan. Szerintünk az OTP-nek van igaza. Az OTP korábban felmondta a vállalat hitelszerződését, mely majdnem csődbe ment.
- Az OTP bejelentette a Trade Nova leányvállalat felszámolását, melyet 10,3 milliárd forintos adócsalással vádoltak. Ez egy régi történet, ezért árfolyamhatásra nem számítunk. (Továbbra is kérdéses, hogy az OTP elveszít-e 10 milliárd forintot, ami részvényenként 38 forintot jelent.)
- A Synergon közzétette nemzetközi számviteli szabályok szerinti harmadik negyedéves eredményét. Az adózott eredmény 9 millió forint lett, szemben a tavalyi év hasonló időszakában elkönyvelt 322 millió forintos veszteséggel. Noha az árbevétel 23%-kal, 3,8 milliárd forintra csökkent, a költségcsökkentő program hatására az üzemi szinten nyereségessé vált a Synergon (140 millió forintos üzemi eredmény szemben a tavalyi 57 millió forintos üzemi veszteséggel). A nettó eredményt a deviza árfolyam veszteségek befolyásolták kedvezőtlenül.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.