Nemzetközi hírek
USA: Vegyes képet mutattak pénteken az amerikai börzék (Dow -0,19%; S&P +0,31%; Nasdaq +1,09%). A kereskedés elején tapasztalt optimizmus délutánra alábbhagyott, majd zárásra ismét pluszba tudott kapaszkodni az S&P. A bankszektor felülteljesítette a piacot 1,26%-os árfolyam-emelkedéssel. A Bank of America és a JP Morgan 2,4% körüli pluszban zárt. Az olajpapírok mínuszban zártak az esõ olajár hatására. A Világbank tegnap publikált jelentésében csökkentette a világ és ezen belül a fejlõdõ országok gazdasági növekedési kilátásait. A bank a globális GDP 2,3%-os csökkenését jósolja, a korábbi 1,7% helyett. A jelentés szerint, a fejlõdõ országok felé irányuló tõke elapadása komoly problémákat okozhat, és a munkanélküliség és a szegénység további növekedésével járhat.
Olaj és arany: A kõolaj ára pénteken jelentõsen esett és jelenleg 70 dollár alatt folyik a kereskedés. A nyár elõtti hónapok rally-ja kifulladni látszik, és úgy tûnik az nyersanyag a tõkepiacokon kibontakozó korrekció élére áll. Kezd már megérni az olaj long pozíciók lezárása, mivel több lefele irányuló kockázatot látunk. Az arany árfolyama egy gigantikus - egy év hosszú - fordított fej-váll alakzat kialakításán fáradozik, ami ha elkészül (1000 dollár felett), meglehetõsen bika jelzés a nemesfém árának további alakulása szempontjából.
Makrogazdaság: Ma délután 14 órakor tartja Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa rendszeres kamatmeghatározó ülését, a várakozások szerint az irányadó kamatráta szintjét változatlanul hagyják. Németország az IFO üzleti hangulat indexét teszi közzé délelõtt. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,78%-on kereskednek, 4 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek (Nikkei +0,41%; Hang Seng +2,37%; Shanghai +0,81%; Kospi +1,18%). A japán piacot fûti, hogy a kormány által közzétett üzleti hangulat index mínusz 11,3-ról mínusz 22-re emelkedett. A Nissan árfolyama 5,8%-ot emelkedett, miután kiderült, befektet egy Egyesült Államokban mûködõ elektromos autógyártó üzembe. A többi autógyártó (Mazda, Honda, Toyota) alulteljesíti a piacot az erõs jen hatására. A kínai monetáris lazítás miatt a hitelnövekedés dinamikája nagyobb lehet júniusban, mint egy hónappal korábban, egy jelentés szerint. A Bank of China árfolyama 3,7%-kal nõtt.
Devizák: A dollár 1,39 körül tartja az értékét az euróval szemben, pénteken némi gyengülés, ma enyhe erõsödés tapasztalható. A jen erõsödött, és az USD/JPY kurzus ismét ostrom alá vette a 96-os szintet. A forint pénteken 280 alá csökkent, és azóta is tartja értékét ezeken a szinteken. Az EUR/HUF árfolyam jelenleg 279 körül tartózkodik.
Határidõs piacok: A határidõs indexek a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: A piacok egy kicsit elfáradtak az elmúlt hét során, ami különösen igaz a BUX-ra, hiszen pénteken lényegében egyedüli indexként mutatott negatív értékváltozást. Megérett a pihenõ ideje, a most már több mint 3 hónapja tartó töretlen rally után. Sokan hoztak össze jelentõs profitokat, amit most többen elkezdhetnek learatni. Ne felejtsük azonban el, hogy a bika piac jelzései még nem sérültek. A BUX a 20 és 30 napos mozgóátlagokon átesett, de komoly aggodalmakat, csak a 200 napos mozgóátlag (13.500 pont) tartós elesése ébreszthet.
Az orosz kormány támogatja a Surgut-ot a MOL-lal történõ tárgyalások során
Az orosz kormány támogatja a Surgut-ot a MOL-lal történõ tárgyalások során, nyilatkozta Igor Sechin, orosz kormányfõ-helyettes. A Surgut tavasszal a MOL 21%-át vásárolta meg az OMV-tõl 1,4 milliárd euróért. A tranzakció mind a MOL vezetésében, mind a magyar kormányban aggodalmakat keltett. A Kreml-hez közel álló orosz társaság közeledése - saját bevallása szerint - baráti. Eddig is világos volt, hogy a Kreml valószínûleg támogatni fogja a Surgut-ot. Ugyanakkor a verbális megerõsítés arra utal, hogy az orosz felek akár tovább is elmehetnek annak érdekében, hogy a MOL-t barátságosabb hozzáállásra kényszerítsék. (A MOL-nak ugyanis érdekeltségei vannak Oroszországban.) Nem kizárt, hogy ez a hír állt a pénteki zárás elõtti hatalmas esés hátterében.
A szlovák SPP gázvállalat 2 milliárd köbméter gáz beszállításáról írt alá öt éves szerzõdést a Slovnafttal. Az SPP, melynek 49%-ban a GDF Suez és az E.On a tulajdonosa, elmondta, hogy a szerzõdés 2013-ban jár le. Méretét tekintve ez az egyik legnagyobb szerzõdés, mely egy gázkereskedõ és egy végfelhasználó között létrejött a közép-európai régióban. Az SPP egy olyan vezetékrendszert üzemeltet, mely az orosz gáz európai felhasználásának csaknem 70%-át szállítja. A Slovnafttal együtt a legnagyobb szlovák vállalatok közé tartozik.
OTP, FHB: Bankokat vizsgál a PSzÁF
A 8 legnagyobb magyar banknál tart vizsgálatot a PSzÁF. Néhány banknál már be is fejezõdött a vizsgálat, a teljes zárásra pedig néhány héten belül kerülhet sor. A vizsgálatra az után került sor, hogy a PSzÁF képviselõi találkoztak az IMF és az EU illetékeseivel. A vizsgálat a hitelezési gyakorlatra koncentrál. A PSzÁF egy átfogó tanulmányt készít a kormány és a külföldi intézmények számára. Az OTP pénzügyi igazgatója, Urbán László szerint nincs szükség stressz tesztekre a magyar bankok esetében és nem jó stratégia a kormány általi tõkeemelés.
Véleménye szerint az MNB feladata a forint árfolyamának stabilan tartása, hogy ne romoljon a hitelportfoliók minõsége. Simor András, jegybankelnök szerint - az MNB által készített tanulmány alapján - a magyar bankrendszer képes ellenállni egy esetleges sokkhatásnak. A Felügyelet vizsgálatának eredménye várhatóan nem okoz majd meglepetést, így árfolyamhatásra sem számítunk.
Rövid vállalati hírek
300 millió dollárra perli a Richter a Genefart. Az összeg tartalmazza a 40 millió dolláros fájdalomdíjat a Polpharma akvizíciós szerzõdésének megszegése miatt. A követelt összeg azért ilyen magas, mert tartalmazza a kiesõ profitot is. Az ügyet egy bécsi választott bíróság tárgyalja. A 40 millió dollár 430 forintot jelentene részvényenként, míg a 300 millió dollár 3.200 forintot. Valószínûnek tartjuk, hogy a Richter csak a 40 millió dollárt kapja csak meg.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.