Komoly kihívásokat hoz az idei év a tőkealapok és a finanszírozási tanácsadók számára egyaránt. A Jeremie I-es alapból piaci becslések szerint még mintegy 20 milliárd forintnyi forrás kihelyezhető hazánkban, miközben heteken belül már elérhetőek a Jeremie II program növekedési és seed forrásai is, és a napokban megjelent az újabb, immáron harmadik körös Jeremie kockázatitőke-program. „Egyre kevesebb az »azonnal jó« cég, amely minden szempontból tetszetős egy alap számára. A sikeres tőkebevonáshoz a projektgazdának fel kell készülnie, felmérve erősségeit, és fejlesztendő területeit, be kell tudni mutatni a projekt nemzetközi kilátásait is” – összegez Horgos Lénárd, az M27 ABSOLVO ügyvezető partnere.
A piaci tapasztalatok összességében pozitívak a Jeremie I rendszerével kapcsolatban, lendületet adott a hazai és régiós tőkekihelyezés tekintetében. Ugyanakkor a tőkealapok számára nyomasztó helyzetet hozhat az idei év. Egyrészről több Jeremie I-es befektetés esetén tűnhetnek bizonytalannak a kilépési lehetőségek és időpontok. Másrészről a megnyíló Jeremie II-es források mellett jelentős kihelyezhető tőke áll még rendelkezésre a Jeremie I-ből is. A Jeremie III programmal pedig ismét közel 17 milliárd forintnyi tőke lesz elérhető a fejlődő vállalkozások részére. Ez a helyzet jó lehetőséget kínál a finanszírozást kereső projektek számára. Akár az is előfordulhat, hogy versenyezni fognak a Jeremie I és Jeremie II alapjai a projektekért az év hátralévő részében.
Kulcskérdés a globalitás
A Jeremie I tapasztalatai világosan megmutatták, hogy a globális piaci kilátásokkal, valós nemzetközi esélyekkel rendelkező vállalkozások számára kínál jó lehetőséget ez a típusú finanszírozás. „Az exitlehetőségeknek is minimum regionálisaknak kell lenniük, kicsi a magyar piac, hogy itt találják meg számításaikat az exitre játszó alapok. Ellenkező esetben egy klasszikus pénzügyi befektető számára nem vonzó az adott projekt: ha nem látja, hol lehet kiszállni, inkább be sem száll” – véli Horgos Lénárd. A Jeremie II magvetők által kínált 40-50 millió forintos tőkebefektetés a szakértők szerint megfelelő kezdő lökést adhat az induló cégeknek, ám nagy valószínűséggel következő körös forrásra, befektetésre is szükség lesz. A tőkealapok több üzletkötésre számítanak már az idei évben, elsősorban az ICT és a biotechnológiai szektorokban.