Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A múlt hetet is eséssel zárták az amerikai részvénypiacok, a pénteki kezdeti jókedv hamar tovaszállt (Dow -1,6%; S&P -1,5%; Nasdaq -1,6%). Makroadat és gyorsjelentés híján egy esetleges újabb Fed döntés lehetősége mozgatja a piacokat, a recesszióhoz közel álló gazdasági helyzetben.
- A világ jegybankárai a héten találkoznak Jackson Hole-ban, ahol többek között Ben Bernanke Fed elnök is megszólal péntek délután. Tavaly e találkozó keretében jelentette be a Fed elnök a második kötvényvásárlási programot (QE2), ami a tőzsdék hosszas - egészen idén májusig tartó - emelkedését hozta.
- Több vélemény szerint a banki treasury-k és egyéb piaci szereplők is 5-600 milliárdos újabb monetáris stimulust áraznak. Ha tehát a befektetők az újabb program valószínűségének csökkenését vonják le a Fed kommunikációból, úgy további árfolyamesésre lehet számítani.
- Két vezető Fed képviselő is arról beszélt, hogy az intézménynek nem feladata a részvénypiacok támogatása, illetve hogy a növekvő amerikai infláció is a monetáris stimulus ellen szól. Bernanke azonban többször jelezte, hogy a jegybank kész minden eszközt bevetni, amennyiben a gazdaság és a munkaerőpiac tovább gyengélkedik. A helyzet pedig leginkább ezt mutatja, amire korábban a Fed elnöke kisebb valószínűséget látott.
Olaj és arany
- Az olaj ára pénteken összeszedte magát, miután 79 dollárig csökkent az árfolyama. Ma reggel 82 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával. A recessziós félelmek nem kímélik a nyersanyag piacát sem, a péntek azonban kisebb enyhülést hozott.
- Az aranyba megállíthatatlanul áramlik a tőke, most inkább a nemesfém a favorit, mint biztonságos eszköz, a svájci frank nem sokat drágult. Jelenleg 1.876 dolláron kereskednek az arany unciájával, ami újabb történelmi csúcsot jelent.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,0%, Shanghai -0,6%, Hang Seng -0,9%, Kospi -1,7%, All Ordinaries -0,6%).
- A Hong Kong-i China Resources Land 13,6%-ot zuhant, miután első féléves gyorsjelentéséből kiderült, hogy bevételei meredeken csökkennek. Példáját a többi ingatlanfejlesztő is követte: China Overseas Land & Investment -6,2%, Agile Property Holdings -8,3%.
- A China Construction Bank féléves adózott eredménye 31%-kal nőtt, ami megfelel a várakozásoknak, azonban a problémás hitelek állománya 8%-kal emelkedett, ami aggodalomra adhat okot a bank eszközminőségével kapcsolatban.
- A China Unicom részvényei 4,7%-ot veszítettek értékükből, mert a júliusi új 3G-s előfizetők száma elmaradt a várttól.
- A negatív tartományban kereskedtek a japán exportőrök részvényeivel is, mivel a jen továbbra is erős a dollárral szemben. (Nikon -0,6%, Toyota -2,4%, Honda -2,3%)
- Felülteljesítőnek számított az energiaszektor (Origin Energy +2,1%, BHP Billiton +0,5%)
Devizák:
- A 20-napos mozgóátlag felett, egyre szűkebb sávban toporog az EUR/USD árfolyam. Ma hajnalban a dollár volt egy kicsit erősebb. 1,4370-en kereskedtek a devizapárral.
- A japán jen továbbra is erős a dollárral szemben és stabilan tartja magát a 77-es szint alatt, ezért ismét szárnyra kaptak olyan találgatások, hogy a jegybank beavatkozhat a jen gyengítése érdekében.
- A csütörtöki nagyobb gyengülés után nem mozgott sokat a forint az euróval szemben és a 20-napos mozgóátlag felett oldalaz. Ma hajnalban 272 körül kereskedtek a devizapárral.
Határidős piacok:
- Újabb mínuszok az USA határidős piacain is, ma tehát további esésre számíthatunk a tengerentúlon.
Erste kommentár
Nem enyhülnek a recesszióval kapcsolatos félelmek a világon, ráadásul most az infláció is magasabb szinten mozog. Ez csökkenti a valószínűségét egy újabb monetáris gazdaságélénkítésnek, a fiskális oldali stimulust pedig az eladósodott fejlett államok kormányai nem engedhetik meg. A 70-es éveket jellemző stagfláció rémképe tárul a befektetők elé, ráadásul a világnak súlyos küzdelmet kell folytatni a hitelállományok leépítése, és a költségvetések rendberakása terén. A fejlett országok polgárai pedig nem igazán örülnek a visszalépésnek, fokozódnak a megszorításokból fakadó konfliktusok, zavargások. Megoldást jelenthet a felpörgő infláció, amely - ha lassan is, de kevésbé fájdalmasan - porlasztja el az adóssághegyeket. Ez pedig arra a következtetésre vezethet, hogy mégis a monetáris stimulust fogják választani a fejlett országok (tartósan alacsony kamat, újabb QE). A héten Jackson Hole-ban kiderülhet egy közös jegybanki stratégia, figyelni kell a kommunikációra.
Vállalati hírek
Az OTP konferenciahívás összefoglalója
Az negyedéves eredmény közzététele után pénteken elemzői tájékoztatót tartott az OTP, ahol a két fő téma a svájci frank erősödése és a külföldi leányvállalatok teljesítménye volt.
• A bankcsoport konszolidált hitelállományának 22%-a svájci frankban denominált, nagyrészt magyar és román ügyfelekhez kihelyezve.
• A svájci frank erősödésének hatása majd csak az idei év negyedik negyedévében, illetve főként a jövő év első negyedévében lesz látható a kockázati költségekben.
• A kockázati költségek szintje elsősorban természetesen a CHF/HUF árfolyamtól függ, de befolyásolja az is, hogy a könnyítéseknek köszönhetően mennyire javul a devizahitelesek törlesztési képessége.
• A külföldi leányvállalatok közül továbbra is az orosz bank teljesít a legjobban. A hitelkihelyezések éves szinten 31%-kal nőttek a második negyedévben, elsősorban a fogyasztói hitelek bővülésének köszönhetően.
• Ukrajnában a nemrég elindított fogyasztói hitelezés felfutását 2011 végére, a karácsonyi ünnepek kapcsán reméli az OTP.
Az OTP nettó eredménye összességében jobb volt, mint az általunk és a piac által várt. Ez elsősorban a profit 30%-át adó külföldi leánybankok jó eredményének köszönhető. Az orosz, a bolgár és az ukrán leány együttes nettó eredménye 89%-kal nőtt a második félévben az egy évvel korábbihoz képest. Mivel az OTP első féléves eredménye a 2011-es egész évre vonatkozó előrejelzésünk 46%-a, így számainkon nem változtatunk, és továbbra is felhalmozásra ajánljuk a részvényt.
Rövid hírek
- MOL: Folyamatosan elemezzük a szíriai helyzetet, mondta el a Napi Gazdaságnak az INA képviselője. A szankciók akkor érinthetik hátrányosan a céget, ha eszközök bevitelét, vagy pénz kiutalását akadályozzák. Mivel a kitermelt mennyiséget országon belül értékesítik, így a szankciók egyelőre nincsenek hatással a cégre.
- Sir Bernard Schreier 2011. augusztus 16-án 3.333 forintos átlagáron 610 darab, 2011. augusztus 17-én pedig 3.350 forintos átlagáron 5 000 darab Danubius törzsrészvényt szerzett a Budapesti Értéktőzsdén. A tranzakciót követően Sir Bernard Schreier, valamint az irányítása alá tartozó CP Holdings Ltd. és leányvállalatai együttesen 6.455.341 darab Danubius törzsrészvénnyel, azaz 77,91% szavazati joggal és 81,60%-os befolyással rendelkeznek a társaságban.