Nemzetközi hírek
USA: Meredeken estek tegnap az amerikai börzék a Világbank jelentése után (Dow -2,35%; S&P -3,06%; Nasdaq -3,35%). A Világbank jelentése szerint a globális GDP a korábban becsült 1,7% helyett 2,3%-kal eshet vissza 2009-ben, ami tovább növelte a gazdasági recesszióból való kilábalással kapcsolatos aggodalmakat a piacon. A pénzügyi szektor a nap veszteseként 5,8%-ot esett, de a befektetõk nem kímélték az olajpapírokat sem a kõolaj árának árfolyamvesztesége miatt. Az olajszektor teljesítményét mérõ Amex index 4,5%-ot esett. Ma kezdõdik a Fed monetáris tanácsának két napos ülése, mely után holnap teszik közzé az új irányadó kamatráta értékét. A várakozások szerint marad a jelenlegi 0,25%-os kamatszint. Bernanke Fed elnököt az ülés után hallgatja meg a Kongresszus, a sokat támadott akció miatt, melyben a Bank of America felvásárolta a Merrill Lynchet. Utóbbi befektetési bank korábbi vezetõi szerint a Fed belekényszerítette õket a tranzakcióba. Az S&P 500 index fontosabb vállalatai közül ma az Oracle teszi közzé negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap folytatta a korábban megindult heves esését. Tegnapelõtt az árfolyam már betekintett a 70 dolláros szint alá, tegnap pedig 67 dollárig esett. A nyári autózási szezon elõtti kereslet emelkedés, és az erre való spekuláció miatt az árfolyam több mint 120%-ot emelkedett február óta. Ez a rally kifulladóban van, bár a még mindig 16 éves maximumon tartózkodó készletadatok már mutatják a keresletkínálati rés szûkülését. Az arany ára az olajhoz hasonlóan esett tegnap, és elesett a 925 dolláros szint.
Makrogazdaság: Ma nyilvánosságra kerül a német GFK fogyasztói bizalmi index, valamint az ipari és szolgáltatói beszerzési menedzser index. Az USA a használt lakások értékesítését publikálja, valamint ma kezdõdik a Fed két napos monetáris ülése.
Távol-Kelet: Kína kivételével mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek is. (Nikkei -2,82%; Hang Seng - 3,16%; Shanghai +0,72%; Kospi -2,8%). A nyersanyag árak ismét esésnek indultak a recessziós félelmek hatására, ami érzékenyen érintette a nyersanyagtermelõk árfolyamát. A BHP Billiton ára 3,7%-ot esett. A Toyota menedzsmentje elmondta ma a részvényeseknek, miszerint amerikai kilátásaik "nem tiszták". A vállalat árfolyama 2,2%-ot esett. A pénzügyi szektor meredek mínuszban tartózkodik (Mitsubishi Financial - 3,1%; Sumitomo -2,6%; Mizuho -4,0%).
Devizák: A dollár némileg erõsödött az euróval szemben, az EUR/USD kurzus 1,385 körül alakul. A jen erõsödött a dollárral szemben, az USD/JPY keresztárfolyam egészen 95-ig csökkent. A forint tegnap erõsen tartotta magát, ma reggel azonban 282 körül zajlik a kereskedés az EUR/HUF piacán.
Határidõs piacok: A határidõs indexek a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Eltûnt a jó hangulat, általánossá vált az esés. Ezt tetézi a Világbank borús kilátása. Vasárnap megjelent tanulmányában mélyebb recessziót jósolt idénre és kisebb növekedést jövõre, mint korábban. Ez megadta az alaphangot a piacok számára. Ugyanakkor ez az esés mintha egy kicsit másabb lenne, mint korábban láttuk. A forint meglepõen jól tartotta magát, sõt az államkötvények még erõsödni is tudtak egy picit, miközben "patakokban folyt a vér" a részvénypiacon. Azt gondoljuk, hogy ez az esés korrekció, amely valószínûleg a 200 napos mozgóátlagok vissza tesztjérõl szól. Ugyanakkor azt is gondoljuk, hogy a gazdaság kilábalása a válságból lassú folyamat lesz, hiszen a fordulat jelét a reálgazdaságban csak nagy jóindulattal lehet felfedezni. Ugyanakkor a likviditás visszatért a pénz és tõkepiacokra, ami jó jel. Persze hozzá kell tennünk, hogy a válság elmélyülését is a tõke és pénzpiacok jelezték elõször.
Rövid vállalati hírek
A Parlament tegnap megszavazta, hogy a szállásadás Áfá-ja a korábbi 20%-ról 18%-ra csökkenjen. Deák Imre, a Danubius vezérigazgatója szerint ez hatalmas siker a szálloda üzletnek, mivel korábban arra számítottak, hogy az Áfa - az összes többi szektorhoz hasonlóan - 25%-ra emelkedik július 1-tõl. A döntés pozitív a Danubius szempontjából, mivel az adóemelést az amúgy is gyenge kereslet miatt nem tudta volna a vendégekre hárítani. A részvény árfolyamát a hír nem befolyásolja, mivel a mózgatórugó a részvények Sir Bernard Schreier fõ tulajdonos általi kivezetése.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.