Nemzetközi hírek
USA: A kezdeti lejtmenet után hamar magukhoz tértek a tengerentúli mutatók, zárásra sikerült a pozitívtartományba kapaszkodniuk (Dow +0,39%; S&P +0,28%; Nasdaq +0,16%). Piaczárás után publikálta gyorsjelentését a Dell és a Novell. Az elõbbi társaság várakozások feletti adatokról számolt be, a piac 22 centes eredményre számított, ezzel szemben a tényleges nyereség 28 cent lett. A papír napközben is jól teljesített (+6,7%), és az eredmények láttán még jobban megörült a piac és a zárás utáni kereskedésben további 3 %-ot erõsödött. A Novell jelentése megfelelt a várakozásoknak, a papírok árfolyama 2,7 százalékot csökkent zárás után. A Citigroup papírjai 9 százalékot erõsödtek arra a hírre, miszerint John Paulson hedge fund menedzser két százalékos részesedést szerzett a cégben. A Boeing 8,4 százalékot erõsödött, egy hír szerint a Boeing Dreamliner 787 az év végén szállhat fel elõször. Az AIG árfolyama 27 százalékot rallyzot, miután arról számoltak be a híradások, hogy a cég új elnöke felvette a kapcsolatot a társaság korábbi elnökével, aki segíthet a problémák rendezésében.
Olaj és arany: Megfordult a napok óta tartó csökkenõ trend az olaj árfolyamában. A tegnapi másfél százalékos erõsödést ma reggel további követte, így 72,53 dollárt kellett fizetni az olaj hordójáért. Újra emelkedik az arany ára is (+0,5%) és egyre közelebb kerül a 950 dolláros szinthez.
Makrogazdaság: Ma csak az USA-ból várhatók makroadatok. Az elemzõk várakozásai szerint a személyi jövedelmek nõttek júliusban az elõzõ hónaphoz képest, a személyi kiadások azonban kisebb mértékben emelkedtek, mint egy hónappal ezelõtt. Az augusztusi végleges michigan-i fogyasztói bizalom enyhe javulást mutathat.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek a hajnali órákban. (Nikkei +0,6%; Hang Seng -0,5%; Shanghai -2,5%; Kospi +0,5%) A technológiai papírok jól teljesítettek, miután az amerikai Dell a vártnál jobb eredményrõl számolt be (Canon +1,9%, Nintendo +2,7%Samsung +0,5%, Sony +1,0%). Kína nagyon gyengén szerepelt, mivel a befektetõk bizonytalanok a további nagymértékû forrásbevonásokkal kapcsolatban. A Bank of China elnöke tegnap arról beszélt, hogy a bank új részvényeket bocsáthat ki, hogy felpumpálja tõkéjét. Szintén Kínával kapcsolatos hír, hogy az ország legnagyobb acélgyártója, a Baosteel 15% részesedést vásárol az ausztrál Aquila bányavállalatban 240 millió dollárért. Az Aquila részvényei 8,6%-kal ugrottak meg a bejelentés nyomán.
Devizák: Tegnap és ma is gyengült a dollár az euró ellenében. Összesen 0,7%-kal változott az EUR/USD kurzus, reggel 1,4358-on állt. A japán jen tegnapi 0,8%-os erõsödését látszik ledolgozni ma reggel, így az USD/JPY 93,68 volt a hajnali órákban. Több nyilatkozat (Bánfi, Karvalits) is közrejátszott abban, hogy a forint 271,51-ig gyengült az euró ellenében. Ma reggelre 269,64-ig küzdötte magát vissza a hazai fizetõeszköz.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Gyakorlatilag véget ért a gyorsjelentési szezon itthon is. Az utolsó "nagy fiú" is publikálta eredményét. Elmondható, hogy régen láthattunk ennyire jó eredményszezont. Gyakorlatilag minden cég hozta a várakozásoknak megfelelõ eredményét és sokan még pozitív meglepetést is okoztak. A kérdés hogyan tovább. Szerintünk óvatosan kell kezelnünk a második negyedéves eredményeket, hiszen a kilátások továbbra sem biztatóak.
A MOL esetében a finomítói környezet javulása nem várható és az olaj árában is csökkenést várunk. Azaz se készletátértékelés, se jelentõs forinterõsödés nem fog segíteni az elkövetkezõ 1-2 negyedévben.
Az OTP esetén csökkenõ nettó kamatbevételekre számítunk a csökkenõ kamatok miatt, de a céltartalék képzés valószínûleg továbbra is magas marad, sõt akár növekedhet is.
A Magyar Telekom esetén pedig romló üzleti környezte számítunk, miközben már nem fog valószínûleg forinterõsödés segíteni a külföldi operációk felértékelésében. Tehát óvatosan tekintsünk az õszre. Nagyon forró lehet.
MOL: Egyszeri tételek nélkül a 2Q09 eredmény megfelel a várakozásoknak
Amint az várható volt, a forint erõsödése két hatással járt: valamelyest csökkentette az operatív számokat (fõként az upstream szegmensben), míg jelentõs nem realizált árfolyamnyereséget hozott a pénzügyi eredményben (103,6 milliárd forint). Az üzemi eredmény 47,7 milliárd forint volt, mely elmarad a tavalyitól, azonban megfelel a piaci konszenzusnak (46,9 milliárd) és meghaladja az általunk vártat (28,6 milliárd). A mi várakozásainknál jobb eredmény hátterében a finomítói szegmens jobb eredménye állt (41,3 milliárd a várt 22,5 milliárddal szemben), és az INA részesedés átértékelése (+17 milliárd).
A számok pozitív meglepetést okoztak. Az erõsödõ forint jelentõs kedvezõ hatást gyakorolt a pénzügyi eredményre, míg a mûködési eredményt enyhén a negatív irányba tolta, mely így "csak" a várakozásoknak megfelelõ lett. A finomítói marzsokban bekövetkezett drasztikus zuhanás ellenére a MOL számait segítette a jobb termékösszetétel és az INA valós értéken való kimutatásának egyszeri hatása. Mivel a kilátások a MOL számára inkább semlegesek (a finomítói marzsok valószínûleg rövid és középtávon elérték minimumukat), nem számítunkjelentõs javulásra.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.