Orbán: „Meg fognak bennünket támadni”

Százötven- és háromszázezer között lehet azoknak a devizahiteleseknek a száma, akik élhetnek majd adósságuk rögzített árfolyamon történő egy összegű végtörlesztésének lehetőségével, jelentette ki kedden Orbán Viktor, de ez a szám akár nagyobb is lehet, mert bajban „a cihából is előkerül ez, az". Úgy vélekedett, ezt a megoldást - amely szerinte nem ütközik a magyar jogba - meghatározott ideig lehet majd igénybe venni.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Orbán Viktor
Kép: flickr

„Meg fognak bennünket támadni", és vitára kell számítani, mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Hír TV kedd esti műsorában az egy összegű végtörlesztés nemzetközi jogi megítéléséről szólva. A miniszterelnök szerint, ha néhány év múlva olyan ítélet születne az Európai Bíróságon, hogy jogtalan az, amit a kormány most bevezetni tervez, akkor sem hárulna semmi teher azokra a devizahitelesekre, akik majd élnek az egy összegű végtörlesztés lehetőségével, mert akkor a magyar államnak kellene helytállnia. Egy esetleges magyar alkotmánybírósági vétóról szólva kijelentette: „a magyar jog ismeretében azt tudom mondani, hogy a Fidesz és a KDNP által előterjesztett javaslat nem ütközik a magyar jogba". Azt a sajtóhírt, miszerint az igazságügyi tárca egy szakvéleménye szerint a javaslat jogellenes, így kommentálta: nem ismeri ezeket a „pletykákat".

Orbán Viktor elmondta: számításaik szerint 150 és 300 ezer között lehet azoknak a devizahiteleseknek száma, akiknek van elegendő megtakarításuk a végtörlesztéshez, és úgy döntenek, hogy igénybe veszik ezt a megoldást. Hozzátette: „De Magyarországon vagyunk, és az emberek, amikor baj van, és lehetőség nyílik arra, hogy megszabaduljanak a bajtól, sokkal többre képesek, mint mi azt gondolnánk. Akkor összejön a barát, a rokon, az ismerős, a cihából is előkerül ez, az", ezért könnyen lehet, hogy ez a szám nagyobb lesz. A kormányfő beszélt arról is, hogy a majdani törvényben világossá teszik, hogy a végtörlesztés nem „egy örökké nyitva álló lehetőség", ezért megállapítanak egy időpontot, ameddig be lehet jelentkezni a kilépésre.

Oszkó véleménye
Biztosra vehető, hogy a magyar államot elmarasztalhatják majd a bankoknak okozott, könnyen dokumentálható károkért, mondta Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere kedd este a Klubrádió egy műsorában, az eddigi európai gyakorlat ezt valszínűsíti. Véleménye szerint a devizahitelek egy összegű végtörlesztésére tett javaslat csak keveseknek könnyít a helyzetén, viszont pár éves távlatban komoly károkat okozhat a magyar költségvetésnek, nehéz helyzetbe hozhat egy későbbi kormányt. Emlékeztetett arra, hogy a javaslat bevezetését és a miniszterelnök hétfői beszédét követően a forint–euró árfolyama és a magyar kockázati felár két és fél éves csúcsot ért el, ami aktuálisan – többek között – minden devizahiteles helyzetét rontja, ismét növeli a most fizetendő törlesztőrészleteket. Úgy vélte, ha sokan igénybe veszik a megoldást, az óriási károkat okoz a bankrendszernek, ha pedig csak keveseknek lesz erre módja, akkor ismét a jómódú rétegek járnak jól a javaslat megvalósulásával. A THM maximálásáról úgy vélekedett, hogy a rövid távú fogyasztási kölcsönök el fognak tűnni a piacról, és éppen ez fogja a hitelre szorulókat az igazi uzsorások karjába kergetni.

Arra a kérdésre, mit jelent hétfői parlamenti beszédében az a megfogalmazás, hogy az OTP és az FHB mögött ott áll a magyar állam, azt válaszolta: „az a helyzet, hogy a külföldi bankok mögött, ha bármifajta nehézségük támad, ott állnak a külföldi anyabankok. A magyar bankoknak nincs külföldi anyabankjuk, mögöttük a magyar állam áll". Az szerinte teljesen rossz értelmezés, miszerint azt jelentené, hogy a magyar állam tulajdonjogot akar szerezni az említett két pénzintézetben.az átváltáshoz biztosított forint fejében. Az egy összegű végtörlesztés bankadót érintő esetleges hatását úgy kommentálta: „a bankadót be szoktuk szedni", és ez így lesz a jövőben is. Orbán Viktor szerint az európai gazdaságot a bankok vitték csődbe, és nem a Fidesz-KDNP frakciónak, hanem már jó egy évvel ezelőtt maguknak a bankoknak kellett volna előállniuk a „veszteségmegosztásra" tett javaslattal.

Szavazás:

Az Orbán-kormány kedvezményes, rögzített árfolyamon kínál végtörlesztést a devizahiteleseknek. Ön élni fog vele?

A miniszterelnök az interjúban - miként hétfői parlamenti beszédében - is beszélt arról, hogy egyedül Magyarországon nem tettek semmilyen lépést a devizahitelek adminisztratív korlátozására. E mulasztás kivizsgálására Orbán Viktor parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte, amelynek feladata lenne, hogy pontosan kiderítse, ki mit csinált, ki ellenzett, ki támogatott egyes intézkedéseket. Akik nem tették a dolgukat, azoknak viselniük a következményeket - szögezte le.


A hétfőn ismertetett tervek szerint 30 százalékban maximált teljes hiteldíjmutatóról (THM) szólva közölte: ez minden hitelezésre, így a gyorskölcsönöket nyújtó intézményekre is érvényes lesz, de a végső szót természetesen a parlament mondja majd ki.

A devizahitelek egy összegű végtörlesztéséről szóló javaslatot egyébként már szerdai ülésén jóváhagyhatja a kormány, így az jövő héten a parlament elé kerülhet.

Falnak viszik az országot

Róna Péter szerint a devizaadósok végtörlesztési lehetőségéből nagyon nagy baj lesz, Magyarország kockázati felára nagy mértékben emelkedni fog, megdrágul az adósság finanszírozása. Az MNB felügyelőbizottságának tagja a TV2 Mokka című műsorában szerdán reggel úgy fogalmazott: "ezzel falnak viszik az országot". Jogilag komolyan aggályos a megoldás, pénzügyileg destruktív, és méltánytalan, mert csak azoknak biztosít lehetőséget, akiknek megvan a pénzük a törlesztésre - mondta Róna Péter. Kifogásolta azt is, hogy az állam a most javasolt megoldásban nem vállal szerepet, csak az adósok és a bankok. Hangsúlyozta, hogy az osztrákok meg fogják támadni a megoldást az EU-nál, és szerinte sikerrel.

A közgazdász saját javaslata a probléma megoldására az lenne, hogy az OTP és az FHB vásárolja fel a devizahitel állományt a bankoktól a 20 százalékos diszkont áron, amelyért saját kibocsátású kötvénnyel fizetne, és a devizahiteleket konvertálnák forinthitelre. A diszkontveszteség felét vállalják a bankok, a másik felét az állam, például úgy, hogy beszámítja azt a bankadóba.

Javasolta azt is, hogy az államadósság gyorsított törlesztése helyett az erre fordítandó devizát adja el a bankoknak, hogy vissza tudják fizetni a devizahitelek forrását. Alternatív megoldás lehetne szerinte erre az is, ha az MNB swap ügylet keretében svájci frankot vásárolna magyar államkötvényekért a svájci jegybanktól, ahogyan azt a lengyelek tették korábban.

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo