Nem talál nyugalmat a forint

Még mindig nagyokat ugrál a hazai deviza árfolyama a bankközi devizapiacon. A forint néhány óra alatt elszáguldott a 312-es szintig, majd visszaerősödött 309-re. A folyamatnak egyelőre nem látszik a vége.

Rángatják a forint árfolyamát - Kép: SXC

Továbbra is volatilis kereskedés jellemzi a forint piacát. Tegnap egészen 312-ig is emelkedett az EUR/HUF árfolyama, délutánra viszont 309 környékéig erősödött vissza a hazai fizetőeszköz, de még így is szerdai záró érték felett fejezte be a napot. A forint elmúlt napokban tapasztalt árfolyamvesztesége jól jön az exportra termelő vállalkozásoknak, ugyanakkor sokat veszít rajta mindenki, aki importtal foglalkozik, devizaadóssága van, valamint az államadósság finanszírozása is drágább. Csütörtök este hétkor az eurót 308,67 forinton jegyezték, péntek reggel hétre 309,91 forintra emelkedett a jegyzés. A dollár árfolyama csütörtök este 227,82 forint volt, péntek kora reggelre 228,75 forintra nőtt a dollár árfolyama. A svájci frankért csütörtök este 252,11 forintot kellett adni, péntek reggel 253,40 forinton jegyezték a frankot. A japán jen árfolyama este 2,2166 forint volt, reggelre 2,2317 forintra változott.

Tegnap jelentős emelkedést produkáltak az amerikai piacok az erősnek mondható támasz szintekről. A DAX már egy nappal előtte fordult a szintén erős támasznak számító résből. Persze a piac azonnal talált magyarázatot. Az USA GDP-je ugyan a vártnak megfelelően alakult (azaz 3,2 százalékkal növekedett a negyedik negyedévben), de a háztartási fogyasztás 3,3 százalékkal bővült, amire 2010 óta nem volt példa. Még a Facebook-ot is belekeverték a magyarázatba: nevezetesen, jó profit, javuló mobil internetes értékesítések, így 14 százalékkal szárnyalt az árfolyam.

Közben az EUR/USD kereszt tetőt épít, és készülődik a hosszabb és rövidebb távú trendvonalak (1,5-0,5 év) áttörésére lefelé. A forint a 308,5-ös árfolyam fölött táncol továbbra is, és a következő szint csak 320 körül van, miközben a jegybank nagy valószínűséggel nem fog csinálni semmit. Ez valószínűleg helyes is, hiszen a gyengülés oka kivételesen alapvetően külső, és nem belső okokra vezethető vissza. Mikor utoljára 308,5 fölött járt a forint, akkor éppen a devizahitel végtörlesztés zajlott, és akkor is csak cirka 100 bázispontos, nem túl sietős, két lépcsős kamatemelést láthattunk. Vagyis várakozó álláspontra számítunk a jegybank részéről.

Az USA-ban továbbra is a 20 és a 30 napos mozgóátlagok visszatesztelése lehet a cél, míg a DAX a rés és a mozgóátlagok között billeghet. A BUX pedig újra küzdhet a 200 napos mozgóátlaggal, picivel a tegnapi záró ár fölött. Ez persze nem kell, hogy megtévesszen bennünket. A hangulat alapvetően megváltozott, és a piac tisztulása hosszabb folyamat szokott lenni.

USA

Jó napjuk volt tegnap az amerikai börzéknek, a nyitás után meredek emelkedésbe kezdtek a piacok, és látványos pluszban zárták a napot annak ellenére, hogy a kereskedés második felében már csökkent a lendület (Dow 0,7%, Nasdaq 1,77%, S&P500 1,12%).

Az Egyesült Államok gazdasága évesített alapon 3,2%-kal bővült a negyedik negyedévben. Az adat nem okozott meglepetést, mert megfelelt a várakozásoknak. A friss munkanélküli-segély kérelmek viszont csalódást okoztak, mert a várt 330 ezer helyett 348 ezren igényeltek múlt héten segélyt.

Tegnap piaczárás után publikálta negyedéves számait az Amazon, az árbevétel 25,6 milliárd dollár volt a várt 26 milliárd helyett. Az egy részvényre jutó profit 51 cent volt az előző negyedévben, ami lényegesen elmaradt a várt 69 centtől. A gyenge nemzetközi értékesítés mellett az első negyedéves várakozások is csalódást okoztak, a menedzsment 18,2-19-9 milliárd dollár árbevételt vár, miközben a piac 19,7 milliárdot. Az árfolyam 4,5%-ot süllyedt zárás után.

A Google is tegnap publikálta a legutóbbi negyedév számait, a vártnál (16,72 milliárd dollár) jobb árbevételről adott számot (16,89 milliárd dollár). A tisztított negyedéves profit a 12,21 dollár helyett 12,01 dollár lett. A hirdetési bevételek 17%-kal emelkedtek, miközben a hirdetések átlagára a piaci verseny következtében csökken. A fizetett kattintások száma 31%-kal nőtt éves alapon. Zárás után 4%-ot emelkedett a papír.

Ma piacnyitás előtt a Mastercard és a Chevron publikálja negyedéves számait. A Chicago-i beszerzési menedzser index és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének januári értékeit publikálják.

Európa

A nyugat-európai börzéken vegyes mozgások voltak (FTSE100 -0,1%, DAX 0,39%, CAC40 0,55%). Az euró zónából munkanélküliségi ráta jelenik meg a délelőtti órákban.

Olaj, arany

A WTI 97,7 dollár volt ma reggel, bár korábban már 98 dollár felett is volt az árfolyam, ami egy hónapos csúcsot jelent. Az emelkedés annak ellenére történt, hogy tegnap kedvezőtlen kínai adat látott napvilágot, ami a fejlődő piacok lassulását vetíti előre. Az arany 1,240 dollár alá esett, mivel tegnap némi megnyugvás volt a bajba került fejlődő piacokon. A piac továbbra is az ázsiai fizikai keresletre és a Fed politikájára figyel.

Devizák

Ismét erősödött a dollár az euróval szemben, az árfolyam eltörte az emelkedő trendvonalat és akár még ma sor kerülhet az 1,363-as támasz szint eltörésére is. Ezt követően 1,342-es támaszig mérséklődhet az EUR/USD árfolyama.

Távol-Kelet

A japán Nikkei index 0,6%-ot csökkent a mai kereskedésben. Az ázsiai országok többségében a holdújévet ünneplik, így zárva tartott a kínai, a hongkongi, a vietnámi, a maláj, az indonéz és a tajvani részvénytőzsde is.

Számos decemberi makroadat jelent ma meg Japánban. A munkanélküliségi ráta a várt 3,9% helyett 3,7% lett. Az infláció 1,6%-os értéke felülmúlta az 1,5%-os konszenzust. A végeleges ipari termelés az előzetes adatnak megfelelően 7,3%-kal bővült. Az építési engedélyek száma 18,0%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest.

Határidős piacok

Vegyes képet mutatnak ma reggel a határidős indexek.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo