USA: 5 nap emelkedés után mínuszban zártak az amerikai tõzsdék (Dow -0,52%; S&P -0,83%; Nasdaq -0,23%). A bankok teljesítményével kapcsolatban újabb aggodalmak merültek fel, a Calyon elemzõje alulteljesítõnek minõsítette a nagy amerikai hitelintézetek papírjait, beleértve a Citigroup-ot, a Bank of Americat, a JP Morgan-t és a Wels Fargo-t. A pénzügyi szektor 2,7%-ot veszített értékébõl. A Sun Microsystems árfolyama 23%-ot esett miután kiderült, meghiúsult az IBM felvásárlási szándéka. A General Motors árfolyama 8%-ot emelkedett. Belsõ források szerint a vállalat készülõben van egy jövõbeli csõdvédelemre, de a menedzsment mindent megtesz ennek elkerüléséért. Az S&P 500 fontosabb vállalata közül ma az Alcoa hozza nyilvánosságra negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Tegnap 50 dollárig esett az olaj árfolyama, visszatesztelve a 20 napos mozgóátlagot, ma 51 dollár körül mozog a fekete arany ára. Az aggodalom erõsödött, miszerint a 2 hónapja tartó rally az olaj árfolyamában fenntarthatatlan a továbbra is gyenge kereslet mellett. A nyári, autózási szezon közeledtével azonban továbbra is lehet erõsödésre számítani. Az arany ára 865 dollárig esett tegnap, megközelítve a 860 dollárnál járó 200 napos mozgóátlagot.
Makrogazdaság: Ma megjelent a magyar ipari kibocsátás februári alakulásának elõzetes értéke (-25,4% év/év). Az IMF tanulmánya szerint a régió országainak be kellene vezetniük az eurót, mint fizetõeszközt. Véleményünk szerint ez pillanatnyilag nem aktuális és valószínû, hogy az ECB is elzárkózna ezen megoldás elõl. Nyilvánosságra kerül az Eurózóna 4. negyedéves végleges GDP alakulása, és az Egyesült Államok IBD/TIPP gazdasági hangulatindexe.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodnak az ázsiai indexek (Nikkei -0,29%; Hang Seng -1,13%; Shanghai -0,4%; Kospi 0%). Elsõsorban a pénzügyi papírok esnek az amerikai hírek hatására, de gyengén teljesítenek a nyersanyagtermelõk is a kereslet felõli újabb aggodalmak miatt. A Rio Tinto árfolyama 9%-kal esett, a piac a jelenlegi részvényesek tulajdonhányadát hígító tõkeemelésre spekulálnak. Az autógyártók azonban továbbra is emelkednek, ugyanis a General Motors csõdje amerikai piacaik bõvülését eredményezheti.
Devizák: Enyhén erõsödött a dollár és a jen is, az optimista hangulat megingásával. Az EUR/USD kurzus 1,33körül jár, míg az USD/JPY a 100-as szintet tesztelte vissza felülrõl. A forint erõsödõ trendje megállt, és 294-95 körül jár az EUR/HUF kurzus.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: A korrekció ismét megérett, így nagy ijedtségre semmi ok. Ha megússzuk egy olyan parányi eséssel, mint a legutóbb (kb. egy hete), akkor onnan ismét indulhat felfelé a menet. Fontos azonban látni azt, hogy most komoly szintekhez értek a világ tõzsdéi. A korábbi, már-már majdnem elfelejtett 2007-2008-as csökkenõ trendcsatornák alsó határához értek az indexek. Ahhoz a vonalhoz értek, amelyrõl októberben törtek le, és már harmadszorra negyedszerre ostromolják. Ezek hosszú távú áttörése egy újabb bika piac kezdetét is jelentheti akár. Ehhez azonban szükséges, hogy a pénzügyi szektorral szembeni bizalom is helyreálljon, és a további félelmek helyett a romok eltakarí ása elkezdõdhessen.
Rövid vállalati hírek
Az OTP és a Groupama együtt 10%-os piaci részesedésre tett szert 2008-ban.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.