Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek a nap eleji pozitív kezdést követő erózió után (Dow -0,9%; S&P -1%; Nasdaq -0,8%). A lokális csúcsot megközelítette nyitás után az S&P és a Dow, majd innen gyors lejtmenet kezdődött. A kezdeti optimizmust fűtötte, hogy a Hewlett-Packard ajánlatot tett a 3M részvényeire. Utóbbi vállalat részvényei 31%-ot erősödtek az ajánlat bejelentése után. A magas nyitást támogatták a vártnál alacsonyabb heti munkanélküliségi kérelmi adatok. Az vártnál rosszabb olajkészletadatok a kőolaj árfolyamát rendítették meg, ami átgyűrűzött a részvénypiacokra is. Az USA költségvetési hiánya októberben a várakozásokat is felülmúlta 176,4 milliárd dollárral. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szavai tovább borzolták a hangulatot. Elmondta ugyanis, hogy jelenleg is olyan egyensúlytalanságok kialakulása látható, mely a mostani globális krízishez vezetett. A pénzügyi szektor 1,87%-ot esett, melyet csak az olajpapírok 1,9%-os értékcsökkenése múlt felül, az S&P 10 szektorindexe közül. A Walt Disney és a Wal-Mart harmadik negyedéves eredménye is jobb lett, mint az elemzői konszenzus. A Wal-Mart 0,5%-os plusszal a kevés emelkedő részvény közé tartozott.
Olaj és arany: Az olaj ára közel 3%-os mínuszban zárt tegnap, és visszatért 77 dollár alá a vártnál rosszabb készletadatok után. Kőolaj terén a várt 1 millió hordó helyett 1,7 millió hordós emelkedés következett be. A benzin készletek azonban még nagyobb csalódást hoztak, hiszen a várt csökkenéssel szemben 2,5 millió hordóval emelkedett a nem értékesített állomány. Ez ismét felvetette az üzemanyagkereslettel kapcsolatos aggodalmakat. Akik azonban bíznak abban, hogy az USA kieső keresletét a távolkeleti szédületes sebességgel növekvő országok (Kína, India) pótolni tudják, azokat nem bizonytalanítja el ez az adat sem. Az arany ára is korrigált kis mértékben, jelenleg 1107 dolláron tartózkodik a nemesfém árfolyama.
Makrogazdaság: A német harmadik negyedéves reál GDP 4,8%-kal csökkent a harmadik negyedévben az előzetes adat szerint. Ez megegyezik az elemzői konszenzussal. A magyar GDP alakulásáról ma reggel szerezhetünk információt, az elemzők szerint év/év alapon 6,6%-kal eshet a bruttó hazai össztermék reálértéke. A KSH ma véglegesíti az ipari termelés szeptemberi alakulását, az előzetes adat szerint 15% volt az év/év alapú csökkenés. A Michigani Egyetem közli a novemberi előzetes fogyasztói bizalmi indexét, és megjelenik az amerikai import árindex alakulása.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutatnak az ázsiai részvényindexek (Nikkei -0,4%; Hang Seng +0,6%; Shanghai +0,5%; Kospi -0,1%). A japán papírok esnek, főként a nyersanyagárak csökkenése nyomán. A Nippon Steel japán olajfinomító vállalat árfolyama 1,4%-os mínuszban tartózkodik. A BHP Billiton ausztrál olajtársaság is 1,4%-ot veszített értékéből. Emelkedik a Hong-Kong-i és a kínai index.
Devizák: Lepattant az ellenállásról tegnap az EUR/USD és nagyot erősödött a dollár. Az 1,485-ös támaszig süllyedt az árfolyam, majd a ma reggeli órákban ismét emelkedésnek indult, jelenleg 1,487 az árfolyam. A jen nagyot gyengült tegnap a dollárral szemben, az árfolyam jelenleg 90,2. A forint 271 közelébe gyengült az euróval szemben.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában.
Erste kommentár
Jelentősen az elemzői várakozások feletti gyorsjelentésről számolt be az OTP ma reggel. Ez a pozitív hír fűtheti ma a piacokat, és emelheti újabb csúcsra a bankpapírt. Az elmúlt hetekben ismét erősödő árfolyamok csaltak mosolyt a befektetők arcára, a korrekció nem volt hosszú életű, a november eddig az emelkedésről szólt. El is értünk a korábbi csúcsok közelébe, és tegnap már azt láttuk, ahogy az S&P 500-as index növekvő forgalommal lepattan a maximumról. Ebből még sok következtetést nem vonhatunk le, a folytatás attól függ, hogy sikerül-e a piacnak erőt gyűjtenie és áttörnie az ellenállást. A BUX index is hasonló képet fest, megakadt a maximum alatt, és tegnap már kicsit elbizonytalanodott a vételi oldal. Ha a mai OTP gyorsjelentésre csattanós választ adnak a vevők, és a nap végére újabb csúcsra húzzák a papírt, akkor a BUX is átlendülhet az ellenálláson, és a piac egy nagy lökést kaphat a további emelkedéshez. Tehát most nagyon kell figyelni, az előttünk álló kereskedési napok fontosak lesznek, hamarosan kiderülhet, hogy van-e még elég ereje a bikának legyűrni a fontos szinteket.
Vállalati hírek
OTP: Negyedéves szinten 10%-kal megugró nettó profit, jóval a piaci konszenzus felett
A piaci konszenzust és az Erste várakozását is felülmúlta az OTP harmadik negyedéves profitja. A legnagyobb pozitív meglepést az egyéb, nem kamatjellegű bevételek valamint az adók alakulás okozta. Az NPL a második negyedéves 7,4%-ról 8,9%-ra nőtt). A jó eredmény hátterében elsősorban a magyar piac kiváló teljesítménye állt (+61% né/né, 61,9 milliárd forint). Az orosz leány eredménye pozitívba fordult 1,1 milliárdos profitot termelt. A DSK 22%-kal növelte negyedéves szinten a nettó profitját (5,6 milliárd forint). A nagy leánybankok közül csak az ukrán volt veszteséges (-19,2 milliárd forint). Az első három negyedév számainak tükrében úgy látjuk, az OTP jó úton halad, hogy elérje éves 150 milliárdos nettó profit célját. Felhalmozás ajánlásunkat továbbra is fenntartjuk.
Egis: További részletek a pénzügyi igazgatótól a 2009/10-es évre vonatkozóan
Marosffy László pénzügyi igazgató továbbra is tarthatónak véli a korábbi, 2009/10-es évre adott várakozásokat. A magyar értékesítés 5%-kal nőhet (éves szinten, forintban). Ugyanerre az időszakra az orosz értékesítés 5-10%-os növekedését várja Marosffy (2010 januárjától újra elindulhat a Bioparox értékesítése). Marosffy szerint az ukrán értékesítés 20%-kal ugorhat meg, de elismeri, hogy ez a legbizonytalanabb célszám, mivel az ország továbbra is recesszióban van, a javulás jelei még bizonytalanok és a szabályozási környezet is kiszámíthatatlan. Egyéb FÁK országokban (kivétel Oroszország) 8-10%-kal bővülhetnek az eladások. (az orosz és FÁK számok dollárban értendők) A közép-kelet európai értékesítési célok sem változtak (euróban) és 8%-os növekedés várható. A teljes értékesítés 1-2%-kal nőhet forintban számolva a forint erejétől függően. A javuló értékesítési struktúra várhatóan kompenzálja az árfolyamhatás eltűnőben levő pozitív hatását. A 60%-os bruttó marzs teljesíthetőnek tűnik. Az Egis valószínűleg képes lesz elkerülni az OEP-nek történő befizetéseket (12% rabatt a támogatott gyógyszerek után és az orvoslátogatói díj) az új törvénynek köszönhetően, mely lehetővé teszi, hogy 20%-ot levonjanak befizetési kötelezettségükből a 2009 októberdecember periódusra vonatkozóan, a 2010 január-szeptember periódusra vonatkozóan pedig 100%-ot.
Az árfolyamhatás gyengülő támogató hatása ellenére, az üzemi eredmény várhatóan nem romlik. A pénzügyi eredményt továbbra is lehúzhatja a veszteséges külföldi leányok átértékelése, a hatás azonban kevésbé lesz drasztikus mint eddig (az idei év fele, 0,8 milliárd forint várható). Törökország tűnik a legvonzóbb piacnak, ezért az Egis minél többet szeretne befektetni ottani leányába. A cél a profitabilitás elérése két éven belül, amivel ez lenne az Egis harmadik legnagyobb exportpiaca Orosz- és Lengyelország után. A negyedéves eredmény és a fentiek tükrében modellünk nem szorul módosításra. Bár az Egis profitabilitási mutatói a következő években elmaradnak szektortársaiétól, a nemrégiben tapasztalt lefelé történő korrekció után az értékelési rés újra relatíve nagy és az Egis szorzószámos értékelés alapján is vonzó, főként hosszú távon.
Rövid hírek
- Richter, Egis: Dimitrij Medvegyev orosz elnök szerint az orosz gyógyszer-gyártóknak öt éven belül meg kellene duplázniuk piaci részesedésüket az orosz piacon. A Richter és az Egis már régóta nem kap támogatást az orosz kormánytól, azonban mindkét magyar gyógyszercég rendelkezik gyógyszergyárral Oroszországban. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A MOL partnere, a horvát INA bejelentette, hogy értékesíti a 14 benzinkúttal rendelkező Crobenz leányvállalatát. Az eszköz eladása a versenyhivatal által támasztott feltétele volt a MOL INA akvizíciójának. Az eladási ár nem került nyilvánosságra, ám véleményünk szerint 25 millió dollár körül lehet. Nem számítunk árfolyamhatásra sem az INA sem a MOL részvényeiben.
- A MOL finomításért felelős elnökhelyettese, Kelemen Béla elmondta, hogy az INA rijekai hidrokrakkoló finomítóját májusban véglegesítik, működése pedig 2010 közepétől indulhat. A Sisaki kénkitermelő üzem indítása is jövő év közepére várható. A bejelentés a korábbi várakozásokat alátámasztja, így komoly hatásra nem kell számítani.
- Az Állami Nyomda 703 millió forintos nettó profitot ért el az első három negyedévben, ami 20,5%-os csökkenés éves szinten. Az árbevétel 8,2%-kal esett vissza, míg közös vállalkozásokkal igazított árbevétel 12,9%-kal zuhant. A biztonsági termékek értékesítése (-22,8%) és a kártya és megszemélyesítés üzletág (-13,8%) szenvedte el a legnagyobb visszaesést. A csökkenés hátterében a jogosítvány és zárjegy megrendelések visszaesése, valamint a szerződések teljesítésének eltolása állt. Utóbbi a 2010-es árbevételre már kedvező hatással lesz. Az export 47%-kal ugrott meg, így az export részesedése a teljes árbevételben 16,4%-ra nőtt a tavalyi 10,2% után.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.