Nemzetközi hírek
USA:
- A Dow (-0,2%) kivételével minimális pluszban zártak az amerikai indexek csütörtökön (S&P 500 +0,1%, Nasdaq +0,1%). A forgalom tovább csökkent a karácsonyi ünnepek következtében.
- A nap nyertese az AIG volt, mely 9,3%-os pluszban fejezte be a kereskedést. A biztosítóóriás bejelentése szerint 4,3 milliárd dollárnyi friss banki forráshoz jutott. Jó hír, hogy az AIG a piacról tudta finanszírozni magát, hiszen korábban csak állami forráson volt képes túlélni a 2008-ban bajba jutott biztosítótársaság. Ez mutatja, hogy az USA kezd visszarendeződni a régi, Lehman-csőd előtti kerékvágásba, vagyis csökken az állam szerepvállalása a gazdasági folyamatokban.
- Az AIG szereplése a pénzügyi szektorra jó hatással volt, a bankpapírok felülteljesítették a piacot, és 0,9%-os pluszban zárt a szektorindex. A Bank of America 1,6%-ot, a JPMorgan 1,4%-ot emelkedett.
- A Dow legerősebb tagja a Cisco lett, 2,4%-os felértékelődéssel. A piac kedvezően fogadta a Barron's elemzését, mely szerint jövő évben osztalékot fizethet, a technológiai vállalat.
- A keleti parton tomboló hóvihar miatt a FedEx és a UPS több államban felfüggesztette szállításait. A kedvezőtlen időjárás valószínűleg az év végi kiskereskedelmi értékesítést is negatívan befolyásolja majd.
- Ma a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe valamint az S&P /CaseShiller házárindex októberi értéke lát napvilágot.
Olaj és arany:
- 90 dollár közelébe esett tegnap az olaj árfolyama a Kínában bejelentett szigorítások nyomán, ami kisebb olajkeresletet jelenthet. Ma reggel azonban ismét emelkedő pályára állt a fekete arany árfolyama és 91,14 dollár környékén kereskedtek hordójával.
- Az arany árfolyama tegnap nem mutatott jelentős elmozdulást, ma reggel azonban sikerült az 1.390 dolláros szint fölé kapaszkodnia. Ezzel megnyílt az út az 1.425 dolláros korábbi csúcs felé.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban van a legtöbb ázsiai index (Nikkei -0,6%, Hang Seng -0,9%, Shanghai Composite -0,7%, Kospi +0,6%). Japánban a profitrealizálás mellett döntöttek a befektetők, míg Kínában további monetáris szigorítástól félnek.
- Kvótát vezetne be Kína az új autók értékesítésére, hogy ezzel csökkentse az infrastruktúra terhelését. Pekingben jelenleg 4,8 millió autó van forgalomban. A tervek szerint jövőre mindössze 240 ezer új autót értékesítenének (az idei növekmény kb. 700 ezer volt). Az igénylők egy lottósorsoláshoz hasonló módon kaphatnak új autót (vagy nem). A hírre tegnap eladói nyomás alá kerültek az európai autógyártók részvényei is.
- Kissé megkönnyebbülhettek azok, akik a japán gazdaság további esésétől tartottak. A kormány szerint decemberben 3,4%-kal, januárban 3,7%-kal nőhet az ipari termelés. A ma megjelent adatok szerint azonban a fogyasztói árindex 0,5%-kal csökkent novemberben, vagyis továbbra is dezinflációval küzd a szigetország. Jól szerepelt a Mizuho Financial Group (+2,0%), miután elnökvezérigazgatója bejelentette, anélkül lesznek képesek megfelelni a tőkekövetelményeknek, hogy új részvényeket bocsátanának ki.
Devizák:
- Több mint egy hét oldalazás után az EUR/USD devizapár tegnap elindult felfelé, tehát a dollár gyengülni kezdett. A tendencia a reggeli órákban is folytatódik, nemrégiben 1,325 felett is járt a kurzus.
- A hajnali kereskedésben folytatódott a japán jen erősödése, az árfolyam a 82,4-es támaszig süllyedt.
- A forint a reggeli órákban megközelítette a 280-as szintet, majd visszaerősödött 279 forint környékére.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexekben ma reggel.
Erste kommentár
Nemcsak a devizahiteleseknek lehet érdemes a svájci frank árfolyamát figyelniük. Bár az utóbbi napokban az alpesi deviza valamelyest erősödött az euróval szemben, sok piaci szereplő számít további erősödésre. Nem ritkák az 1,2 EUR/CHF vagy ez alatti várakozások sem. A háttérben nemcsak a svájci gazdaság ereje állhat, hanem az a tény is, hogy sokan választják menekülődevizaként a frankot az eurózónával kapcsolatos bizonytalanságok miatt. Kis hazánkkal összehasonlítva még szembetűnőbb a különbség. A forint csak minimális mértékben tudott erősödni az elmúlt napokban (nem utolsó sorban leminősítésünk miatt) és a jövőbeli reformok is kérdésesek, így a forint tovább gyengülhet a svájci frankkal szemben.
Rövid hírek
- Horvát lapértesülések szerint a MOL 100%-os tulajdonában lévő nyugat-szibériai olajmező megvételét tervezi az INA. Az olajmező 600 hordós napi kitermelést teszt lehetővé, és becslések szerint a készletek elérik 26 millió hordót, mely Horvátország éves fogyasztásának nagyjából 8%-a. A hírt egyik vállalat sem kommentálta. A tranzakció célja nem világos, azonban becsült értéke (50 millió dollár) MOL részvényenként 100 forintot jelent, ami a napi volatilitáson belül van, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- Dr. Utassy László az OTP igazgatósági tagja 2010. december 22-én 5.209,-forint/darab átlagáron 150.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel dr. Utassy László tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 110.000 darabra (0,04%) változott.