USA: Elfáradtak tegnap az amerikai részvényindexek, a hatodik napon már nem tudtak emelkedni. A nap közepén tapasztalt mélypontról bár feltápászkodott az S&P és a Dow, de így is enyhe mínuszban zártak (Dow -0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq +0%). A tegnap közölt amerikai gazdasági hangulat index a múlt havi 52,5-rõl 48,7-re zuhant októberben. Az Intel negyedéves részvényenkénti eredménye a várakozásokat 23%-kal meghaladva 34 cent lett, de így is 1 centes csökkenés a tavalyi harmadik negyedévhez képest. A vállalat emellett növelte a jövõbeli profitkilátásait, és szerinte a számítógépek iránti kereslet visszatér a recesszió elõtti szintekhez. A zárás utáni kereskedésben 4,7%-ot emelkedett a technológiai vállalat árfolyama. A Johnson&Johnson profitja is felülmúlta a várakozásokat, és 2,5%-kal bõvült a tavalyi harmadik negyedévihez képest. A bankpapírok összességében 1%-ot estek. Újabb fontos eredmény lát ma napvilágot, a JPMorgan közli harmadik negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Kitört az oldalazásból az olaj, és tegnap a 73 dolláros szint fölé emelkedett, majd ma pedig új éves csúcsot ütött 75 dollár felett. A fekete aranynak már csak azt kell bizonyítani, hogy nem fals kitörést láthattunk. Ha tehát az elkövetkezõ napon sem esik vissza az árfolyam a 73 dolláros szint alá, akkor 80-86 dollárig is kúszhat az olaj ára. Bár a technikai kép meglehetõsen jó, e szcenárió ellen szól az autózási szezon vége, és a téli, általában alacsonyabb olajkereslettel rendelkezõ hónapok közeledte. Holnapra halasztották a kõolaj és benzinkészlet adatok publikálását a hétfõi Kolumbusz napi munkaszünet miatt. Az arany ára is új történelmi csúcsra ért, 1068 dollárnál, mely a zászló alakzatból hamarosan 1100 dollárig is elérhet. A technikai képet igazolja az indiai esküvõi szezon közeledte, mely a világ legnagyobb aranyfelhasználó országának nemesfém keresletét szezonálisan megemeli. A dollár további gyengülése is hozzájárul mindkét nyersanyag - dollárban mért - árfolyamának növekedéséhez.
Makrogazdaság: Ma reggel 9 órakor véglegesítésre kerül az augusztusi magyar ipari kitermelési adat. Az USA a heti jelzáloghitel-igénylési mutató mellett kiskereskedelmi forgalmi és üzleti raktárkészlet adatokat is közöl.
Távol-Kelet: Ma is tudnak emelkedni az ázsiai indexek, Japán 0 körül mozog (Nikkei 0%; Hang Seng +1,4%; Shanghai +1,9%; Kospi +1,3%). A japán papírok gyengesége mögött áll, hogy ismét erõsödésbe kapcsolt a jen, amitõl összerezzent az exportõr vállalatok árfolyama. A Mazda autógyártó 6,8%-ot, míg a Sony 2,2%-ot esett. Mélyrepülésbe kapcsoltak a pénzügyi papírok is, azon spekuláció miatt, hogy a kormány szigorúbb szabályozása miatt a bankok nagyobb veszteséget kell, kimutassanak a könyveikben. A Mitsubishi Financials 3,6%-os, a Sumitomo 4,6%-os, míg a Mizuho 4,8%-os mínuszban tartózkodik. Jól teljesítenek azonban a távolkeleti nyersanyagtermelõk, a BHP Billiton 0,4%-os, a Cnooc kínai olajtársaság 2,6%-os mínuszban tartózkodik. A koreai Samsung 1,7%-ot emelkedett.
Devizák: Tegnap tovább gyengült a dollár az euróval szemben. Az árfolyam a ma reggeli órákban megközelítette az 1,490-es szintet. A jen lepattant a 90-es támaszról, és erõsödni kezdett. Az USD/JPY jelenleg 88,9. A forint a kezdeti erõsödés után gyengülésnek indult az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 269,2.
Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak a határidõs indexek, mind Amerikában, mind Európában.
Erste Kommentár: Mi történik, itt kérem? Miközben mindenki temeti a piacot, újabb csúcsok születnek. Úgy tûnik, hogy nagy nap lesz a mai. A kõolaj új lokális csúcsokra tört ma reggel. A dollár jelentõs gyengülésben és új lokális mélyponton van az euróval szemben. Az arany napok óta tornáztatja izmait. Az indexek egy része is új csúcsokra ment a napokban. Habár a fundamentumok alapvetõen túlértékeltséget mutatnak, a piacok nem foglalkoznak vele. A BUX is a harmincnapos mozgóátlagig csökkent, de nem tudott benézni alá. Majd elindult és a második napon, tegnap új csúcsot ütött, sõt rést is hagyott, amely az erõ jele. A tisztán technikai alapon kerekedõknek idilli kép! A fundamentumokat is nézõ kereskedõknek meglepõ. A csak fundamentumok alapján kereskedõknek pedig érthetetlen.
Richter, Egis: Túlköltekezett a gyógyszerkassza
Az elsõ kilenc hónap adatai alapján (255 milliárd forint) 7%-os növekedés tapasztalható a gyógyszerkassza kiadásaiban a tavalyi évhez képest. Ha folytatódik ez a trend, a kiadások elérhetik a 349 milliárd forintot, ami több mint a tervezett 343 milliárd. Ez egy 1,7%-os túlköltést jelent, amit 50-50%-ban a gyógyszergyártóknak és az egészségügyi rendszernek kell megfizetnie. (A 2007-ben bevezetett törvény szerint a gyógyszergyártóknak piaci részesedésük arányában kell fizetniük a túllépést, valamint az elsõ 5%-os túllépési sávban a gyártók 50%-ban állják a hiányt. Ezt követõen 5 és 6% között 60, 6 és 7% között 70, 7 és 8% között 80, 8 és 9% között 90, majd 9%-os hiány felett 100%-ban a gyártóknak kell fizetniük a túllépést.A vártnál nagyobb befizetés a gyógyszergyártók esetében nem meglepõ, mivel az értékesítés volumene nagyobb volt a vártnál (hozzájárulásuk a támogatott gyógyszer értékesítés 12%-a). Amennyiben a támogatott gyógyszerek értékesítése továbbra is ilyen mértékû marad, a túlköltés 6 milliárd lehet és a gyógyszergyártóknak 3 milliárdot kell befizetniük piaci részesedésük arányában. Mivel a Richter és az Egis 5-7%-os piaci részesedéssel rendelkezik, kb. 200 millió forint pluszt kell befizetniük, ami 1,5 (Egis) és 0,5%-a (Richter) a várt profitnak. Így nem számítunk jelentõs árfolyamhatásra (a plusz befizetés 25 illetve 10 forintot jelent részvényenként).
Az Mtelekom vezérigazgatója megerõsítette célszámaikat a Bloombergnek
Christopher Mattheisen, az Mtelekom elnök vezérigazgatója interjút adott a Bloombergnek, melynek fõbb pontjai a következõk:
- az EBITDA idén várhatóan 5%-kal csökken, mivel csökken a telefon és internet felhasználás
- a cég keres akvizíciós célpontokat (helyi kábelcégeket)
- nemzetközi porondon az akvizíciós célpontok állami kézben vannak, és privatizációjukat elnapolták
Az interjú új elemet nem tartalmaz, árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.