Miközben mindenki temeti a piacot, újabb csúcsok születnek

Kissé megbotlottak az amerikai indexek - Új csúcson az olaj és az arany ára is - Az Intel eredménye után a technológiai papírok húzzák Ázsiát, Japán stagnál - Tovább gyengült a dollár az euró ellenében, a jen erõsödött a dollárral szemben, a forint gyengült az euró ellenében - Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

USA: Elfáradtak tegnap az amerikai részvényindexek, a hatodik napon már nem tudtak emelkedni. A nap közepén tapasztalt mélypontról bár feltápászkodott az S&P és a Dow, de így is enyhe mínuszban zártak (Dow -0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq +0%). A tegnap közölt amerikai gazdasági hangulat index a múlt havi 52,5-rõl 48,7-re zuhant októberben. Az Intel negyedéves részvényenkénti eredménye a várakozásokat 23%-kal meghaladva 34 cent lett, de így is 1 centes csökkenés a tavalyi harmadik negyedévhez képest. A vállalat emellett növelte a jövõbeli profitkilátásait, és szerinte a számítógépek iránti kereslet visszatér a recesszió elõtti szintekhez. A zárás utáni kereskedésben 4,7%-ot emelkedett a technológiai vállalat árfolyama. A Johnson&Johnson profitja is felülmúlta a várakozásokat, és 2,5%-kal bõvült a tavalyi harmadik negyedévihez képest. A bankpapírok összességében 1%-ot estek. Újabb fontos eredmény lát ma napvilágot, a JPMorgan közli harmadik negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany: Kitört az oldalazásból az olaj, és tegnap a 73 dolláros szint fölé emelkedett, majd ma pedig új éves csúcsot ütött 75 dollár felett. A fekete aranynak már csak azt kell bizonyítani, hogy nem fals kitörést láthattunk. Ha tehát az elkövetkezõ napon sem esik vissza az árfolyam a 73 dolláros szint alá, akkor 80-86 dollárig is kúszhat az olaj ára. Bár a technikai kép meglehetõsen jó, e szcenárió ellen szól az autózási szezon vége, és a téli, általában alacsonyabb olajkereslettel rendelkezõ hónapok közeledte. Holnapra halasztották a kõolaj és benzinkészlet adatok publikálását a hétfõi Kolumbusz napi munkaszünet miatt. Az arany ára is új történelmi csúcsra ért, 1068 dollárnál, mely a zászló alakzatból hamarosan 1100 dollárig is elérhet. A technikai képet igazolja az indiai esküvõi szezon közeledte, mely a világ legnagyobb aranyfelhasználó országának nemesfém keresletét szezonálisan megemeli. A dollár további gyengülése is hozzájárul mindkét nyersanyag - dollárban mért - árfolyamának növekedéséhez.

Makrogazdaság: Ma reggel 9 órakor véglegesítésre kerül az augusztusi magyar ipari kitermelési adat. Az USA a heti jelzáloghitel-igénylési mutató mellett kiskereskedelmi forgalmi és üzleti raktárkészlet adatokat is közöl.

Távol-Kelet: Ma is tudnak emelkedni az ázsiai indexek, Japán 0 körül mozog (Nikkei 0%; Hang Seng +1,4%; Shanghai +1,9%; Kospi +1,3%). A japán papírok gyengesége mögött áll, hogy ismét erõsödésbe kapcsolt a jen, amitõl összerezzent az exportõr vállalatok árfolyama. A Mazda autógyártó 6,8%-ot, míg a Sony 2,2%-ot esett. Mélyrepülésbe kapcsoltak a pénzügyi papírok is, azon spekuláció miatt, hogy a kormány szigorúbb szabályozása miatt a bankok nagyobb veszteséget kell, kimutassanak a könyveikben. A Mitsubishi Financials 3,6%-os, a Sumitomo 4,6%-os, míg a Mizuho 4,8%-os mínuszban tartózkodik. Jól teljesítenek azonban a távolkeleti nyersanyagtermelõk, a BHP Billiton 0,4%-os, a Cnooc kínai olajtársaság 2,6%-os mínuszban tartózkodik. A koreai Samsung 1,7%-ot emelkedett.

Devizák: Tegnap tovább gyengült a dollár az euróval szemben. Az árfolyam a ma reggeli órákban megközelítette az 1,490-es szintet. A jen lepattant a 90-es támaszról, és erõsödni kezdett. Az USD/JPY jelenleg 88,9. A forint a kezdeti erõsödés után gyengülésnek indult az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 269,2.

Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak a határidõs indexek, mind Amerikában, mind Európában.

Erste Kommentár: Mi történik, itt kérem? Miközben mindenki temeti a piacot, újabb csúcsok születnek. Úgy tûnik, hogy nagy nap lesz a mai. A kõolaj új lokális csúcsokra tört ma reggel. A dollár jelentõs gyengülésben és új lokális mélyponton van az euróval szemben. Az arany napok óta tornáztatja izmait. Az indexek egy része is új csúcsokra ment a napokban. Habár a fundamentumok alapvetõen túlértékeltséget mutatnak, a piacok nem foglalkoznak vele. A BUX is a harmincnapos mozgóátlagig csökkent, de nem tudott benézni alá. Majd elindult és a második napon, tegnap új csúcsot ütött, sõt rést is hagyott, amely az erõ jele. A tisztán technikai alapon kerekedõknek idilli kép! A fundamentumokat is nézõ kereskedõknek meglepõ. A csak fundamentumok alapján kereskedõknek pedig érthetetlen.

Richter, Egis: Túlköltekezett a gyógyszerkassza

Az elsõ kilenc hónap adatai alapján (255 milliárd forint) 7%-os növekedés tapasztalható a gyógyszerkassza kiadásaiban a tavalyi évhez képest. Ha folytatódik ez a trend, a kiadások elérhetik a 349 milliárd forintot, ami több mint a tervezett 343 milliárd. Ez egy 1,7%-os túlköltést jelent, amit 50-50%-ban a gyógyszergyártóknak és az egészségügyi rendszernek kell megfizetnie. (A 2007-ben bevezetett törvény szerint a gyógyszergyártóknak piaci részesedésük arányában kell fizetniük a túllépést, valamint az elsõ 5%-os túllépési sávban a gyártók 50%-ban állják a hiányt. Ezt követõen 5 és 6% között 60, 6 és 7% között 70, 7 és 8% között 80, 8 és 9% között 90, majd 9%-os hiány felett 100%-ban a gyártóknak kell fizetniük a túllépést.A vártnál nagyobb befizetés a gyógyszergyártók esetében nem meglepõ, mivel az értékesítés volumene nagyobb volt a vártnál (hozzájárulásuk a támogatott gyógyszer értékesítés 12%-a). Amennyiben a támogatott gyógyszerek értékesítése továbbra is ilyen mértékû marad, a túlköltés 6 milliárd lehet és a gyógyszergyártóknak 3 milliárdot kell befizetniük piaci részesedésük arányában. Mivel a Richter és az Egis 5-7%-os piaci részesedéssel rendelkezik, kb. 200 millió forint pluszt kell befizetniük, ami 1,5 (Egis) és 0,5%-a (Richter) a várt profitnak. Így nem számítunk jelentõs árfolyamhatásra (a plusz befizetés 25 illetve 10 forintot jelent részvényenként).

Az Mtelekom vezérigazgatója megerõsítette célszámaikat a Bloombergnek

Christopher Mattheisen, az Mtelekom elnök vezérigazgatója interjút adott a Bloombergnek, melynek fõbb pontjai a következõk:

  • az EBITDA idén várhatóan 5%-kal csökken, mivel csökken a telefon és internet felhasználás
  • a cég keres akvizíciós célpontokat (helyi kábelcégeket)
  • nemzetközi porondon az akvizíciós célpontok állami kézben vannak, és privatizációjukat elnapolták

Az interjú új elemet nem tartalmaz, árfolyamhatásra nem számítunk.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu/, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo