Nemzetközi hírek
USA: Tegnap korrekció bontakozott ki a tengerentúli börzéken (Dow -1,2%; S&P -1,32%; Nasdaq -2,44%). A vállalati eredmények terén vegyesen alakult a kép, az AIG ismét a vártnál (12 cent) jelentõsen nagyobb, 97 centes részvényenkénti veszteségrõl számolt be. Ez persze jelentõsen elmarad az elõzõ negyedév 13 dollárnál is magasabb veszteségétõl, és jobb a tavalyi elsõ negyedév 141 centes negatív eredményénél is. A General Motors a várt 11 dollárral szemben 9,66 dolláros veszteséget jelentett, az Nvidia és a Nasdaq eredménye az elõrejelzéseknek megfelelõen alakult. A heti rendszerességgel közölt munkanélküliségi kérelmek a várakozássokkal szemben csökkentek. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma az Edison International publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Stressz-tesztek: Tegnap piaczárás után nyilvánosságra hozta a Fed a banki stressz-tesztek eredményét, melynek során megvizsgálták, hogy a 19 legnagyobb banknak mekkora pótlólagos tõkét kell bevonnia, hogy stabil maradjon a recesszió súlyosbodása (ún. worst-case scenario) esetén. Az eredmények szerint a 19 bankból 9 megfelelõ tõke ellátottsággal rendelkezik, 10 bank pedig összesen 75 milliárd dollár összegre szorul.
A Bank of America-nak a kiszivárgott információknak megfelelõen 34 milliárd, a Wells Fargo-nak 13,7 milliárd, a GMAC LLC-nek 11,5 milliárd, a Citigroup-nak 5,5 milliárd és a Morgan Stanley-nek 1,8 milliárd dollár tõkét kell bevonnia az esetleges jövõbeli veszteségek fedezésére. A Citigroup bejelentette, hogy 5,5 milliárd dollár értékû elsõbbségi részvényt konvertál szavazó törzsrészvénnyé. A bejelentést összességében pozitívan fogadta a piac, a Bank of America a zárás utáni kereskedésben 9,2%-ot emelkedett.
Olaj és arany: Az olaj ára folytatta erõsödését, és jelenleg 57 dollárt is meghaladja a hordónkénti árfolyam. A benzin iránti kereslet növekedése tisztán látszik a készletadatokból. Ez az autózási szezon kezdetére utal, és a kõolaj iránti igényre is pozitívan hat. A nyár eleji idõszakban az árfolyam további emelkedése várható. Az arany ára korrigált, miután lendületesen kitört a február óta tartó csökkenõ trendcsatornából. Jelenleg 914 dolláron kereskednek unciánként.
Makrogazdaság: Németország a márciusi külkereskedelmi egyenleg, a folyó fizetési mérleg értékét hozza nyilvánosságra és megjelenik az ipari termelés alakulása is. Az Egyesült Államok közli a munkanélküliségi ráta áprilisi alakulását, valamint további foglalkoztatottsággal kapcsolatos adatokat közöl. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,31%, 15 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Ismét enyhe pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek (Nikkei +0,71%; Hang Seng +0,21%; Shanghai +0,45%; Kospi +0,79%). A pénzügyi szektor tovább folytatja a rally-t a Távol-Keleten. A Mitsubishi Financials 5,6% a Mizuho bank 5,2%-os pluszban tartózkodik. Az autógyártók azonban gyengén teljesítenek, a Toyota 2,2%-ot esett.
Devizák: Gyengült a dollár az euróval szemben, az EUR/USD kurzus megközelítette a 200 napos mozgóátlagot, sõt, tegnap el is érte azt. Ez egyelõre erõs támaszt nyújthat a zöldhasú számára, áttörése azonban erõs euró vételi jelzést jelent. A jen is gyengült a dollárral szemben, és 99,17-nél jár az USD/JPY kurzus. A forint tegnap az utoljára januárban látott szintekre erõsödött, 276 környékén is járt az EUR/HUF kurzus. Tegnap nap végén 280-ig gyengült vissza a forint, ma azonban ismét meglehetõsen erõsen viselkedik.
Határidõs piacok: A határidõs indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa pluszban nyitott.
Erste Kommentár: Leeshetett egy kõ a befektetõk szívérõl, most hogy nyilvánosságra kerültek a stressz-teszt eredmények. Komoly meglepetést nem hozott a jelentés, hiszen a kiszivárgott információk már a hét során tájékoztatták a piacokat. A pozitívum mégis az, hogy nem lett az eredmény katasztrofális. Az eredmények szerint ugyanis egy meglehetõsen negatív makrogazdasági szcenárió esetén is stabil marad a bankrendszer "mindössze" 75 milliárd dollár pótlólagos tõke mellett. Ez a közel 2000 milliárdos nagyságrendre becsült problémás eszközállománytól jelentõsen elmarad, és jelzi, hogy a piacok túl pesszimistán ítélték meg a pénzügyi rendszerben rejlõ kockázatokat. Ezért van az, hogy a látszólag nem túl jó eredmények hatására is emelkedni tudtak a papírok zárás után. Most már legalább nem vakon tapogatóznak a befektetõk, hanem konkrétan láthatják, hogy mivel állnak szemben egy bankrészvény megvásárlásakor. Ettõl függetlenül a piacok túlvettsége következtében már nagyon érik egy korrekció.
Rövid vállalati hírek
- A MOL karbantartási munkák miatt elõre láthatóan novemberben leállítja mantovai finomítóját. A finomító kapacitása napi 55.000 hordó.
- OTP, FHB: A magyar bankok tõkehelyzete kielégítõ, azonban a globális pénzügyi válság és az ország gazdasági helyzete a negatív tartományba taszíthatja a 2009-es profitot, mondta Király Júlia, az MNB elnökhelyettese tegnap egy konferencián.
- Az FHB 676 Ft-os árfolyamon 100.000 sajátrészvényt vásárolt. A társaság tulajdonában a fenti tranzakció eredményeként 1.450.081 részvény van.
- Ma forognak utoljára osztalékszelvénnyel az Állami Nyomda részvényei (54,55 forint osztalék részvényenként).
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.