USA: Lassan de biztosan araszoltak felfelé az amerikai részvényindexek, a Dow és az S&P napi csúcson zárt (Dow +0,8%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,7%). Az ötödik napja tartó emelkedést a nyersanyagtermelõk és a technológiai papírok húzták. A Barclays elemzõi felülsúlyozásra ajánlották a számítógép gyártók papírjait, a Credit Suisse pedig az online reklámpiac növekedésében bízik. Az IBM árfolyama 2%-ot, a Google 0,4%-ot emelkedett. Jó hír, hogy a vártnál kedvezõbben alakult az Egyesült Államok külkereskedelmi mérlege. A várt 33 milliárd dollárral szemben 30 milliárd dollárra csökkent a deficit, elsõsorban az alacsonyabb olajimport hatására. A Bloomberg információ szerint Soros György 1 milliárd dollárt fektet tiszta energiába és további 100 millió dollárt adományoz egy a technológiával foglalkozó tanácsadó cégnek, hogy segítsen klímaváltozás elleni küzdelemben.
Olaj és arany: Pénteken még nem találta az irányt a kõolaj árfolyama, ma reggel pluszban nyitott, és jelenleg 72,3 dollár a fekete arany hordónkénti ára. A gazdaság gyors kilábalásában bízó vevõk most megerõsítést nyerhettek, hogy a kiesõ amerikai keresletet a feltörekvõ ázsiai országok pótolni tudják, miután Szingapúr megemelte 2009-es gazdasági kilátásait. Az arany ára az 1061 dolláros csúcs körül konszolidálódik, némi pihenés után folytathatja útját új csúcsok irányába.
Makrogazdaság: A német nagykereskedelmi árindex a vártnál nagyobb mértékben, 8,1%-kal esett vissza szeptemberben, év/év alapon.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutatnak az ázsiai részvénypiacok, a japán tõzsde az egészség és sport napja miatt zárva tart (Nikkei -; Hang Seng -0,1%; Shanghai +0,3%; Kospi -0,4%). Emelkednek a szingapúri részvények, miután az ország 2-2,5%-ra csökkentette az idei reál GDP csökkenés elõrejelzését a korábbi 4- 6%-os értékrõl. A koreai piac esik az olajfinomító vállalatok vezetésével, miután egy elemzõ cég szerint az üzemanyag elõállítók nagy eredménycsökkenéseket jelenthetnek be. A kínai piac emelkedik, elsõsorban az acélgyártó vállalatok nyomán.
Devizák: A múlt hét nagy részében gyengült a dollár az euróval szemben, de pénteken megfordult a tendencia és erõsödni kezdett a tengerentúli fizetõeszköz. Az EUR/USD árfolyama jelenleg 1,470. A japán jen visszapattant a 88-as támaszról, és a 90-es szintig rallyzott az árfolyam. A jen gyengülése a ma reggeli rákban is folytatódik, az árfolyam jelenleg 90,2. A forint nem mozdult el jelentõsen az euróval szemben, jelenleg 270 forintot kell adni egy euróért.
Határidõs piacok: Pluszban tartózkodnak az indexek Amerikában, Európában némi emelkedés kezdõdött.
Erste Kommentár: Habár mostanában kevesebbet beszélünk a lett helyzetrõl, azért fontos dolgok történnek ott mostanában. Mindenki árgus szemekkel nézi a svéd korona árfolyamát - hiszen a svédek rendelkeznek a legnagyobb kitettséggel Lettország felé. Ugyanis, ha bármi rosszul sül el az IMF által kért megszorításokkal kapcsolatban, a svédeken fog csattanni elõször és azoknak is a fizetõeszközén lesz érezhetõ a hatás. Persze ne gondoljuk, hogy ez bennünket is érintetlenül hagyna. Ugyan már nem vagyunk fertõzõk, de fertõzhetõek vagyunk. Az elmúlt napokban ezt követte a forint árfolyama is. Mármint a lett helyzet pillanatnyi változásait. Szerencsére az utolsó pillanatban a lett kormány beleegyezett, hogy további 175 millió lattal (362 millió dollárral) csökkenti a költségvetési kiadásokat. Errõl ma dönt a kabinet. (reméljük így is lesz) A BUX képe szép lassan romlik. Az elmúlt hat napban az index a 20 és 30 napos mozgóátlagok között mozgott, de ma ettõl függetlenül emelkedést várunk.
A MOL és a CEZ módosította a MOL részvényekre vonatkozó opciós struktúra feltételeit
A MOL és a CEZ megállapodott a CEZ tulajdonában lévõ MOL részvényekre vonatkozó opciós struktúra feltételeinek módosításáról. A két társaság stratégiai szövetségének keretében a CEZ 2007. decemberében 7.677.285 db "A" sorozatú MOL törzsrészvényt vásárolt a MOL-tól, amely részvényekre 20.000 Ft euró ellenértékének megfelelõ részvényenkénti áron 2011. januárjáig bármikor gyakorolható vételi opciót biztosított a MOL számára. 2009. október 9-én a felek azonnali hatállyal megszüntették az eredeti opciós szerzõdést és új opciós szerzõdést kötöttek 7.677.285 "A" sorozatú MOL törzsrészvényre vonatkozóan, mely alapján a MOL a vételi opciót 2014. január 23-ig bármikor gyakorolhatja. Az új opció lehívási ára megegyezik az elõzõ szerzõdésben szereplõ árral, az opciós díj változó, félévente kerül megállapításra az aktuális tõkepiaci környezet alapján. Az opciós szerzõdés meghosszabbítása egyike a MOL pénzügyi flexibilitást biztosító lépéseinek. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
MOL: Eredménytelenek a makói gázmezõ elsõ fúrásai
Bár még folyamatban van a makói gázmezõ Földeák-1 kútján történt fúrás eredményének kiértékelése, a Falcon Oil (az Exxon és MOL konzorcium partnere) bejelentette, hogy a fúrás eredménytelen. Az elsõ fúrások alapján túl sok víz jött fel a gázzal 4.385 és 4.200 méteres mélységekbõl. A hír negatív, bár a MOL korábban azt mondta, két év van annak megállapítására, hogy lehet-e gazdaságos módon a nem konvencionális gázt kitermelni. A végsõ eredmény tehát 2010-re várható. A makói projekt sosem árazódott be a részvény árfolyamba, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
MOL: A horvát kormány meggyorsítaná az INA tartozásának befizettetését
A népszabadság szerint Jadranka Kosor, horvát miniszterelnök szerint a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az INA visszafizesse az államnak az 1,7 milliárd kunás adótartozását. Szeptemberben a felek megegyeztek, hogy az INA év végéig visszafizeti az összeget, és hogy eladják a veszteséges gáz üzletágat. Amint ez utóbbi megtörtént, a MOL 100 millió eurós kölcsönt nyújt az INA-nak. A hír új elemet nem tartalmaz. A fent említett összeg egy MOL részvényre vetítve 330 forint. Árfolyamhatásra nem számítunk.
RFV: Alárendelt kölcsön a menedzsment tagjaitól
Az RFV Igazgatósága bejelentette, hogy Makra József a Társaság vezérigazgatója és Soós Csaba az Igazgatóság elnöke határozatlan idõre 350-350 millió forint kölcsönt nyújtott a Társaságnak. A kölcsön kamatlába BUBOR + 4% évente. A hír nem igazán meglepõ. Szeptemberi elemzésünkben már megírtuk, hogy amennyiben nem sikerül idõben bankhitelt szerezni, a két egnagyobb részvényes biztosíthatja a hiányzólikviditást, azt írtuk, hogy ez egy rövid lejáratú alárendelt kölcsöntõke lehet. A most kapott likviditás lehetõvé teszi, hogy az FV végrehajtsa az új projektek beruházásait. Modellünkben ugyanekkora kamattal számoltunk, azonban a tulajdonosoktól származó alárendelt kölcsöntõke olcsóbb szokott lenni a bankhitelnél.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.