Nemzetközi hírek
USA: Vegyesen zártak az amerikai részvénypiacok tegnap, az S&P és a Nasdaq nap végére pluszbakapaszkodott a negatív hangulatú kezdés után (Dow -0,2%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,4%). A hangulatot a jó makroadatok mellett Warren Buffet rekord nagyságú befektetése is fűtötte. A vártnál némileg nagyobb mértékben, 0,9%-kal nőtt a szeptemberi ipari rendelésállomány az USA-ban. A gépjárműeladások nagy pozitív meglepetést hoztak. Az októberi hazai és teljes gépjármű-értékesítés magasan meghaladta a várakozásokat. Warren Buffet alapkezelője, a Berkshire a működése óta legnagyobb befektetését jelentette be tegnap. Ajánlatot tett ugyanis a Burlington Northern Santa Fe vasúttársaság részvényeinek 77,4%-ára 26 milliárd dollárért (részvényenként 100 dollár) készpénz és részvénycsere formájában. Buffett az ügyről úgy nyilatkozott, hogy mindent feltett („all-in") az ország gazdasági fellendülésére. Nem meglepő, hogy a hírt követően a szállítmányozási szektor magasan vezette az emelkedést (+5,3%). A Black&Decker-re is felvásárlási ajánlat érkezett, a Stanely Works 31%-os prémiummal vásárolja fel a fúró- és egyéb barkácsgépeiről híres vállalatot. A technológiai papírok azonban esésnek indultak a szektor elemzői leminősítése után.
A gyorsjelentések egytől-egyig pozitív meglepetést hoztak: az Anadarko Petroleum 64%- kal kisebb veszteségről számolt be, mint várták, a Kraft Foods, és a Mastercard pedig az előrejelzéseknél nagyobb mértékben növelte profitját. A Sun Microsystems másodszor halasztja el a gyorsjelentésének publikálását, ezúttal november 18-ra. A zárás utáni kereskedésben közel 3%-ot esett a technológiai papír. Ma a Qualcom, a Cisco Systems és a Time Warner publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára ismét 80 dollár fölé emelkedett a gazdaságba vetett bizalom erősödése nyomán.Az ipari rendelésállomány és a gépjárműeladások növekedése a vevői oldalon állókat erősítette meg, hogy az üzemanyag, és így az olaj iránti kereslet tovább nőhet. Ma délután publikálja az Amerikai Energiaügyi Hivatal a kőolaj és benzinkészletek alakulását. Az arany ára korábbi várakozásainknak megfelelően új történelmi csúcsra, 1085 dollárra ért. A nemesfém árfolyam-erősödésében a dollár gyengülése mellett komoly szerept játszik az ünnepek és ezzel az indiai esküvői szezon közeledése, mely rendszerint többletkereslettel jár. India a világ messze legnagyobb aranyfelhasználója.
Makrogazdaság: Németország a szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexet publikálja, amit az Eurózónatermelői árindexe követ. Az USA-ban ma dönt a Fed az irányadó kamatráta mértékéről, az elemzői konszenzus nem vár változtatást a jelenlegi 0,25%-ról. Megjelenik ezenkívül az októberi szolgáltatóipari ISM beszerzési menedzser index, valamint foglalkoztatási és jelzáloghitel igénylési adatok.
Távol-Kelet: Az ázsiai piacok jelentősebbnek mondható emelkedést produkáltak az elmúlt napokárfolyamcsökkenéseit követően. (Nikkei +0,4%; Hang Seng +2,0%; Shanghai +0,5%; Kospi +1,9%) Gyakorlatilag mind a 10 szektor emelkedik. Azok közül is kiemelkednek a bankok és a bányaipari vállalatok meg az olajcégek. A dél koreai Korea Exchange Bank 7,8%-ot emelkedett, annak köszönhetően, hogy a harmadik negyedévben megtriplázta a profitját. Mivel egyes lapértesülések szerint a Toyota növelte a termelését, ezért az autógyártó is több mint 1%-ot emelkedett.
Devizák: A dollár napon belül az 1,4685-ös támasz alá esett, de zárásra visszatért a szint fölé. Az EUR/USDárfolyam a reggeli órákban araszol felfele, jelenleg 1,475-nél jár. Az USD/JPY nem mozdult el jelentősen 90,3 környékén mozog az árfolyam. A forint intenzív erősödésbe kapcsolt, lepattant a 280-as támaszról, a reggeli órákban 276,3-ig csökkent az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában.
Erste kommentár: Ma újra dönt a Fed az alapkamat mértékéről, de ami még fontosabb, megjelenik a hozzátartozó nyilatkozat is. Bernanke arra számít, hogy jövő márciustól megszüntethetik a jelzálog-fedezetű problémás eszközök felvásárlását, ami eddig az ingatlanpiacot támasztotta. A piac fokozatosan figyel, mikor jön el a pillanat, amikor a Fed behúzza a fékeket, és mikor fogy a lendülete a korlátlan likviditáspumpának. A mai nyilatkozat esetében is arra számíthatunk, hogy az utolsó betűig szétboncolják a befektetők, van-e bármiarra utaló jel, mondat vagy szó, mely a bőség időszakának végére utalna. A Fed is jól tudja azonban, hogy amíg ilyen feszülten figyelnek szavaira, az még a gazdaság és a pénzpiac betegségére utal. Egy ilyen esetben egy apró kamatemelésre utaló jel is az árfolyamok, legalább pillanatnyi megingásához vezethet.
Rövid hírek
- A Falcon Oil, mely a MOL és az Exxon partnere a makói gázmező feltárásában, bejelentette, hogy lezárja a Földeák-1 kísérleti kutat. A döntés hátterében az áll, hogy a kút lényegesen kevesebb gázt adott (560 köbméter helyett napi 200 köbméter) az öt napos kísérleti fázis során. Ugyanakkor jelentős mennyiségű víz jött fel a kútból. A MOL az nyilatkozta, hogy a partnerek még kiértékelik az adatokat. Úgy tűnik, hogy a program első, 50 millió dolláros része sikertelen volt. Az adatok kiértékelése után kezdődne a program második, 100 millió dolláros szakasza, amire mi kevés esélyt látunk. Bár a piac sosem árazta be igazán a makói projektet, a tegnapi kereskedés során részvényenként kb. 300 forintnyi negatív hatás árazódhatott be.
- Az osztrák Eurobrand intézet szerint az OTP a legértékesebb magyar brand. Értéke 436 millió euró.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.